Jak kupić nowy samochód?

Od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem kupna nowego samochodu, jednak obawiasz się, że nie masz wystarczającej wiedzy umożliwiającej Ci podjęcie trafnej zakupowej decyzji? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru samochodu, jak kupić auto, kiedy najlepiej je nabyć oraz jakich formalności musisz dopełnić? Zapraszamy Cię na cykl artykułów stanowiących poradnik Carsmile dotyczący tego, jak kupować samochód.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego auta?

Istnieje wiele kwestii, które musisz doprecyzować przed podjęciem zakupowej decyzji. Poza standardowymi aspektami, jak marka i model auta czy cena jego zakupu, powinieneś dokładnie zastanowić się nad wyposażeniem samochodu, wersją silnikową, rodzajem skrzyni, rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także spalaniem auta. Wszystko to sumarycznie wpłynie zarówno na wygodę, jak i koszt eksploatacji pojazdu.

Kupno nowego samochodu to dość długi proces, dlatego uzbrój się w cierpliwość i dokładnie przemyśl podejmowane decyzje. Wybrane auto musi być w pełni dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. Nie spiesz się z wyborem i skonfiguruj takie auto, które zapewni Ci wszystko to, czego potrzebujesz w budżecie, jakim dysponujesz.

Gdzie kupić samochód – w salonie czy na rynku wtórnym? Czy warto kupić nowe auto?

Wybór pomiędzy samochodem z rynku wtórnego a pierwotnego zależy wyłącznie od Twojego budżetu, preferencji oraz planowanego okresu eksploatacji samochodu. Oczywiście o wiele bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu, który wyposażony jest przez producenta w najnowocześniejsze technologie znacząco ograniczające zużycie paliwa oraz zapewniające możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Kupno samochodu: o co pytać w salonie?

Wybierając się do salonu, warto przygotować sobie plan wizyty oraz punkty, które należy uwzględnić podczas rozmowy ze sprzedawcą. W trakcie negocjacji zawsze warto podpytać o dodatkowy upust czy ofertę specjalną, a także o formy finansowania samochodu. Nierzadko może okazać się, że dzięki negocjacjom uzyskamy 10% czy nawet 20% zniżkę lub otrzymamy pakiet akcesoriów w cenie. Niemniej, negocjacje to wyjątkowo indywidualna kwestia – podobnie jak kupowanie samochodu.

Poza negocjowaniem kwoty zakupu warto także podpytać o pakiety wyposażenia. Może okazać się bowiem, że akcesoria czy wyposażenie dodatkowe będzie o wiele tańsze w pakiecie niż przy indywidualnej konfiguracji. Przed podjęciem decyzji warto porównać ofertę kilku dealerów danej marki.

Jazda próbna przed kupnem samochodu – co warto wiedzieć?

Jazda próbna to obowiązkowy i kluczowy punkt podczas kupowania nowego samochodu zarówno z salonu, jak i rynku wtórnego. Pamiętajmy, aby podczas jazdy próbnej wybrać model auta o takiej konfiguracji, jaką zamierzamy nabyć. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie dokładnie przetestować pojazdu oraz zweryfikować, czy dana wersja wyposażeniowa spełni nasze potrzeby.

Podczas jazdy próbnej warto przetestować auto na możliwie każdej drodze – na drogach lokalnych,  zakrętach, prostych i szybkich odcinkach dróg ekspresowych, a także po dziurawych i nieutwardzonych odcinkach. Poza tym warto przejechać się zarówno w korku, jak i dynamicznie poza obszarem zabudowanym. Da nam to pełny obraz tego, jak prowadzi się auto oraz czy sposób działania podwozia, skrzyni biegów oraz jednostki napędowej spełni nasze potrzeby.

Dokumenty i formalności przy zakupie samochodu

Kupno samochodu za Tobą? Doskonale, teraz przyszedł czas na formalności. Przed formalnościami prawnymi, po zakupie auta należy zweryfikować, czy umowa zawiera wszelkie potrzebne i uzgodnione informacje oraz czy auto ma odpowiednie wyposażenie, nie brakuje instrukcji obsługi, książki serwisowej i kompletu kluczyków.

Po pierwsze czeka Cię rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. W tym celu musisz złożyć wniosek o rejestrację, dowód własności nadany przez dealera (lub umowę kupna w przypadku auta z rynku wtórnego), dowód tożsamości, wyciąg ze świadectwa homologacji oraz potwierdzenie opłat rejestracyjnych.

Najpierw otrzymasz 30-dniowe pozwolenie czasowe, a po upływie ok. 2 tygodni tzw. dowód „twardy”. Kolejnym krokiem powinno być wykupienie ubezpieczenia OC oraz opcjonalnego ubezpieczenia AC. Pamiętaj, że kupno samochodu używanego nakłada na Ciebie również konieczność opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszących 2% wysokości transakcji. Podatek ten opłacisz za pomocą formularza PCC-3 w Urzędzie Skarbowym.

Kupno samochodu ze współwłaścicielem (kupno samochodu w małżeństwie)

Kupno samochodu w małżeństwie lub z innym współwłaścicielem pozwala obniżyć stawkę ubezpieczenia OC, niemniej wiąże się z rozłożeniem odpowiedzialności za auto oraz jego opcjonalne finansowanie na dwie osoby, co nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jak kupić samochód ze współwłaścicielem? Wystarczy podać drugą osobę w umowie kupna. Pamiętaj, że wszystkie kolejne formalności muszą być załatwiane w obecności wszystkich współwłaścicieli auta – tyczy się to jego rejestracji, kupna polisy czy późniejszej odsprzedaży samochodu.

Jak sfinansować zakup nowego samochodu?

Jak kupić auto? Masz cztery możliwości finansowania: gotówka, kredyt, leasing oraz wynajem długoterminowy. Jeśli dysponujesz odpowiednim kapitałem, warto zastanowić się nad zakupem za gotówkę, niemniej zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu czy wynajmu długoterminowego pozwala uzyskać dostęp do droższych, lepiej wyposażonych, bardziej komfortowych i bezpieczniejszych aut, rozkładając spłatę pojazdu na wygodne comiesięczne raty.

W przypadku leasingu pod koniec umowy możesz pozostać właścicielem auta lub nie – zależnie od własnych preferencji. W przypadku wynajmu długoterminowego jedynie dzierżawisz pojazd na czas trwania umowy i nie stajesz się jego właścicielem. Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to obecnie jedne z najczęściej wybieranych form zewnętrznego finansowania, które zapewniają użytkownikom znaczną optymalizację podatkową, transparentność ponoszonych kosztów oraz dużą elastyczność. Z tego też względu obecnie kupno nowego samochodu do firmy lub na użytek prywatny najczęściej finansowane jest za pośrednictwem leasingu lub wynajmu długoterminowego. Jeśli masz wątpliwości i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o leasingu, jak i wynajmie długoterminowym skontaktuje się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń i dowiedz się wszystkiego.

Kupno samochodu na firmę. Jak wygląda?

Kupno samochodu na firmę nie różni się zbytnio od zakupu na osobę prywatną. Największe różnice dotyczyć będą jego finansowania oraz kwestii amortyzacji pojazdu i rozliczenia podatku VAT. Kupno nowego samochodu będzie mogło być wpisane do kosztów uzyskania przychodów w limicie 100%, jeśli auto osobowe będzie zgłoszone do US na druku VAT-26 i będzie użytkowane tylko do prowadzenia działalności. W przypadku auta eksploatowanego na użytek mieszany (prywatny i firmowy), możliwe będzie odliczenie jedynie 75% kosztów – w tym podatku VAT. Forma odliczania podatku oraz korzyści podatkowe zależą przede wszystkim od wybranej formy finansowania.

Kiedy najlepiej kupić samochód?

Bez wątpienia najlepszym okresem na kupno samochodu w salonie jest koniec i początek roku. Wówczas dealerzy oferują niezwykle atrakcyjne promocje i pakiety cenowe na modele z ubiegłego roku. Związane jest to z koniecznością wyprzedania pojazdów przed wejściem do oferty nowej generacji danych modeli.

Ile wynosi czas oczekiwania na nowy samochód?

Czas oczekiwania na nowy samochód może wynieść nawet 6 miesięcy, choć zazwyczaj oscyluje on w okolicach 2-4 miesięcy. Warto mieć to na uwadze, kupując nowy samochód. Tak długi czas oczekiwania związany jest z koniecznością wyprodukowania i dostarczenia indywidualnie skonfigurowanego auta przez klienta. Warto wybrać rozwiązanie, które łączy w sobie cenę, jakoś, ale również responsywność. Jeśli masz pytani dotyczące dostępności auto skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.