Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.

Jak kupić nowy samochód?

Od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem kupna nowego samochodu, jednak obawiasz się, że nie masz wystarczającej wiedzy umożliwiającej Ci podjęcie trafnej zakupowej decyzji? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru samochodu, jak kupić auto, kiedy najlepiej je nabyć oraz jakich formalności musisz dopełnić? Zapraszamy Cię na cykl artykułów stanowiących poradnik Carsmile dotyczący tego, jak kupować samochód.

 

Spis treści:
1. Jak kupić nowy samochód?
2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego auta?
3. O co powinieneś zapytać, kupując samochód?
4. Jaki samochód kupić? Jak go wybrać? 
5. Formalności związane z zakupem samochodu
6. Kupno samochodu przez dwie osoby (ze współwłaścicielem)
7. Czy opłaca się kupić nowy samochód?
8. Jak sfinansować zakup nowego samochodu?
9. Jazda próbna samochodem przed zakupem

 

1. Jak kupić nowy samochód

Istnieje wiele kwestii, które musisz doprecyzować przed podjęciem zakupowej decyzji. Poza standardowymi aspektami, jak marka i model auta czy cena jego zakupu, powinieneś dokładnie zastanowić się nad wyposażeniem samochodu, wersją silnikową, rodzajem skrzyni, rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także spalaniem auta. Wszystko to sumarycznie wpłynie zarówno na wygodę, jak i koszt eksploatacji pojazdu.

Kupno nowego samochodu to dość długi proces, dlatego uzbrój się w cierpliwość i dokładnie przemyśl podejmowane decyzje. Wybrane auto musi być w pełni dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. Nie spiesz się z wyborem i skonfiguruj takie auto, które zapewni Ci wszystko to, czego potrzebujesz w budżecie, jakim dysponujesz.

Gdzie kupić samochód – w salonie czy na rynku wtórnym? Czy warto kupić nowe auto?

Wybór pomiędzy samochodem z rynku wtórnego a pierwotnego zależy wyłącznie od Twojego budżetu, preferencji oraz planowanego okresu eksploatacji samochodu. Oczywiście o wiele bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu, który wyposażony jest przez producenta w najnowocześniejsze technologie znacząco ograniczające zużycie paliwa oraz zapewniające możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Kupno samochodu: o co pytać w salonie?

Wybierając się do salonu, warto przygotować sobie plan wizyty oraz punkty, które należy uwzględnić podczas rozmowy ze sprzedawcą. W trakcie negocjacji zawsze warto podpytać o dodatkowy upust czy ofertę specjalną, a także o formy finansowania samochodu. Nierzadko może okazać się, że dzięki negocjacjom uzyskamy 10% czy nawet 20% zniżkę lub otrzymamy pakiet akcesoriów w cenie. Niemniej, negocjacje to wyjątkowo indywidualna kwestia – podobnie jak kupowanie samochodu.

Poza negocjowaniem kwoty zakupu warto także podpytać o pakiety wyposażenia. Może okazać się bowiem, że akcesoria czy wyposażenie dodatkowe będzie o wiele tańsze w pakiecie niż przy indywidualnej konfiguracji. Przed podjęciem decyzji warto porównać ofertę kilku dealerów danej marki.

Jazda próbna przed kupnem samochodu – co warto wiedzieć?

Jazda próbna to obowiązkowy i kluczowy punkt podczas kupowania nowego samochodu zarówno z salonu, jak i rynku wtórnego. Pamiętajmy, aby podczas jazdy próbnej wybrać model auta o takiej konfiguracji, jaką zamierzamy nabyć. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie dokładnie przetestować pojazdu oraz zweryfikować, czy dana wersja wyposażeniowa spełni nasze potrzeby.

Podczas jazdy próbnej warto przetestować auto na możliwie każdej drodze – na drogach lokalnych,  zakrętach, prostych i szybkich odcinkach dróg ekspresowych, a także po dziurawych i nieutwardzonych odcinkach. Poza tym warto przejechać się zarówno w korku, jak i dynamicznie poza obszarem zabudowanym. Da nam to pełny obraz tego, jak prowadzi się auto oraz czy sposób działania podwozia, skrzyni biegów oraz jednostki napędowej spełni nasze potrzeby.

Dokumenty i formalności przy zakupie samochodu

Kupno samochodu za Tobą? Doskonale, teraz przyszedł czas na formalności. Przed formalnościami prawnymi, po zakupie auta należy zweryfikować, czy umowa zawiera wszelkie potrzebne i uzgodnione informacje oraz czy auto ma odpowiednie wyposażenie, nie brakuje instrukcji obsługi, książki serwisowej i kompletu kluczyków.

Po pierwsze czeka Cię rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. W tym celu musisz złożyć wniosek o rejestrację, dowód własności nadany przez dealera (lub umowę kupna w przypadku auta z rynku wtórnego), dowód tożsamości, wyciąg ze świadectwa homologacji oraz potwierdzenie opłat rejestracyjnych.

Najpierw otrzymasz 30-dniowe pozwolenie czasowe, a po upływie ok. 2 tygodni tzw. dowód „twardy”. Kolejnym krokiem powinno być wykupienie ubezpieczenia OC oraz opcjonalnego ubezpieczenia AC. Pamiętaj, że kupno samochodu używanego nakłada na Ciebie również konieczność opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszących 2% wysokości transakcji. Podatek ten opłacisz za pomocą formularza PCC-3 w Urzędzie Skarbowym.

Kupno samochodu ze współwłaścicielem (kupno samochodu w małżeństwie)

Kupno samochodu w małżeństwie lub z innym współwłaścicielem pozwala obniżyć stawkę ubezpieczenia OC, niemniej wiąże się z rozłożeniem odpowiedzialności za auto oraz jego opcjonalne finansowanie na dwie osoby, co nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jak kupić samochód ze współwłaścicielem? Wystarczy podać drugą osobę w umowie kupna. Pamiętaj, że wszystkie kolejne formalności muszą być załatwiane w obecności wszystkich współwłaścicieli auta – tyczy się to jego rejestracji, kupna polisy czy późniejszej odsprzedaży samochodu.

Jak sfinansować zakup nowego samochodu?

Jak kupić auto? Masz cztery możliwości finansowania: gotówka, kredyt, leasing oraz wynajem długoterminowy. Jeśli dysponujesz odpowiednim kapitałem, warto zastanowić się nad zakupem za gotówkę, niemniej zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu czy wynajmu długoterminowego pozwala uzyskać dostęp do droższych, lepiej wyposażonych, bardziej komfortowych i bezpieczniejszych aut, rozkładając spłatę pojazdu na wygodne comiesięczne raty.

W przypadku leasingu pod koniec umowy możesz pozostać właścicielem auta lub nie – zależnie od własnych preferencji. W przypadku wynajmu długoterminowego jedynie dzierżawisz pojazd na czas trwania umowy i nie stajesz się jego właścicielem. Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to obecnie jedne z najczęściej wybieranych form zewnętrznego finansowania, które zapewniają użytkownikom znaczną optymalizację podatkową, transparentność ponoszonych kosztów oraz dużą elastyczność. Z tego też względu obecnie kupno nowego samochodu do firmy lub na użytek prywatny najczęściej finansowane jest za pośrednictwem leasingu lub wynajmu długoterminowego. Jeśli masz wątpliwości i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o leasingu, jak i wynajmie długoterminowym skontaktuje się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń i dowiedz się wszystkiego.

Kupno samochodu na firmę. Jak wygląda?

Kupno samochodu na firmę nie różni się zbytnio od zakupu na osobę prywatną. Największe różnice dotyczyć będą jego finansowania oraz kwestii amortyzacji pojazdu i rozliczenia podatku VAT. Kupno nowego samochodu będzie mogło być wpisane do kosztów uzyskania przychodów w limicie 100%, jeśli auto osobowe będzie zgłoszone do US na druku VAT-26 i będzie użytkowane tylko do prowadzenia działalności. W przypadku auta eksploatowanego na użytek mieszany (prywatny i firmowy), możliwe będzie odliczenie jedynie 75% kosztów – w tym podatku VAT. Forma odliczania podatku oraz korzyści podatkowe zależą przede wszystkim od wybranej formy finansowania.

Kiedy najlepiej kupić samochód?

Bez wątpienia najlepszym okresem na kupno samochodu w salonie jest koniec i początek roku. Wówczas dealerzy oferują niezwykle atrakcyjne promocje i pakiety cenowe na modele z ubiegłego roku. Związane jest to z koniecznością wyprzedania pojazdów przed wejściem do oferty nowej generacji danych modeli.

Ile wynosi czas oczekiwania na nowy samochód?

Czas oczekiwania na nowy samochód może wynieść nawet 6 miesięcy, choć zazwyczaj oscyluje on w okolicach 2-4 miesięcy. Warto mieć to na uwadze, kupując nowy samochód. Tak długi czas oczekiwania związany jest z koniecznością wyprodukowania i dostarczenia indywidualnie skonfigurowanego auta przez klienta. Warto wybrać rozwiązanie, które łączy w sobie cenę, jakoś, ale również responsywność. Jeśli masz pytani dotyczące dostępności auto skontaktuj się z naszymi konsultantami.


2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Czujesz, że czas zakupu auta nadszedł, jednak nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Bez obaw, choć proces ten jest relatywnie skomplikowany, to z odpowiednim podejściem i rozplanowaniem działań oraz precyzyjnym określeniem własnych potrzeb kupno auta powinno przebiec w łatwy i przyjemny sposób. Poniżej wskazujemy, co sprawdzić przy zakupie auta oraz jakie aspekty uwzględnić podczas podejmowania zakupowej decyzji.

Analiza własnych potrzeb

Piękne, sportowe coupé? Praktyczne i funkcjonalne kombi? A może przestronny i komfortowy crossover? Bez wątpienia tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu, jest dokładna analiza własnych potrzeb. Zastanów się, jakiego auta poszukujesz oraz czego oczekujesz od swojego nowego samochodu. Kupujesz auto do regularnego poruszania się po trasach, szukasz zwinnego i ekonomicznego samochodu do miasta czy poszukujesz samochodu podnoszącego prestiż Twojej firmy?

Koniecznie określ rodzaj interesującego Cię nadwozia, markę, model, wersję wyposażenia, wersję silnikową oraz rodzaj skrzyni biegów. Im dokładniej określisz swoje potrzeby i skonfigurujesz pod nie przyszłe auto, tym zyskasz większy komfort i satysfakcję eksploatacji.

Oczywiście wybór marki i modelu oraz wyposażenia powinien być oparty o realne możliwości budżetowe. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, która pozwoliłaby kupić Ci wymarzone auto w idealnej konfiguracji, pomyśl o zewnętrznym finansowaniu poprzez leasing lub wynajem długoterminowy. Takie formy finansowania pozwolą Ci uzyskać dostęp do lepiej wyposażonych, bezpieczniejszych i bardziej komfortowych aut bez konieczności zamrażania znacznego kapitału i narażania prywatnego lub firmowego budżetu na problemy płynnościowe.

Coraz częściej spotykamy się z opcją personalizowania ofert. To na pewno ciekawy i pomocny zabieg w wyborze naszego auta. Wybierz samochód, które będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli nie masz dokładnych wymagań warto skonsultować to ze specjalistami np. konsultantami Carsmile, którzy doradzą Ci rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Utrata wartości rezydualnej

Temat utraty wartości rezydualnej, czyli utraty wartości pojazdu w czasie jego eksploatacji, to często pomijana kwestia podczas zakupu samochodu. Niemniej, jest to jeden z kluczowych aspektów, na które należy zwracać uwagę przy zakupie samochodu. Niektóre modele aut tracą na wartości więcej, inne mniej. W interesie nabywcy, użytkownika i przyszłego zbywcy auta jest wybór takiego modelu, który według statystyk straci możliwie jak najmniej swojej pierwotnej wartości w trakcie kilkuletniej eksploatacji.

Najmniej na wartości tracą auta luksusowych i poważanych marek – m.in. Lexus, Toyota, BMW, Audi czy Mercedes. Mniejszą utratę wartości rezydualnej odnotowują samochody o popularnych nadwoziach – np. crossovery i SUV-y, lepiej wyposażone auta, z mocniejszymi jednostkami napędowymi, z transparentną historią serwisową oraz o niewielkim przebiegu. Daje to nam pewny obraz na to, co sprawdzić przy zakupie auta używanego.

Według raportu opublikowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz zgodnie z symulacją firmy Info-Ekspert auta po 3 latach eksploatacji tracą średnio 41-55% początkowej wartości. Dla niektórych szacowana utrata wartości rezydualnej jest istotniejszym czynnikiem niż cena zakupu i choć jest to koszt ukryty, to w przypadku zakupu auta na własność jest on w stanie znacząco ograniczyć opłacalność kupna samochodu za gotówkę.

Z tego też względu, jeśli chcemy ograniczyć utratę wartości samochodu w czasie, warto zdecydować się na jego zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu lub wynajmu długoterminowego. Wówczas koszty utraty wartości rezydualnej zostają dokładnie oszacowane i spłacane przez użytkownika w comiesięcznych ratach.

Co sprawdzić przy zakupie samochodu?

Kwestia tego, co sprawdzić przed kupnem samochodu, uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy kupujemy samochód z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Sprawdzenie auta przed zakupem w salonie powinno sprowadzić się do jazdy testowej egzemplarzem o takim samym lub możliwie jak najbardziej zbliżonym wyposażeniu do wybranego przez nas modelu, zweryfikowaniu historii auta oraz jego stanu technicznego. Niestety, nierzadko zdarza się, że nowe auta pochodzące od dealerów mogą mieć zatuszowaną powypadkową historię, wgniotki lub odpryski lakieru czy pewne mankamenty powstałe w procesie produkcji. Dlatego też w czasie odbioru auta warto dokładnie zweryfikować jego stan.

Co sprawdzać przy kupnie auta używanego? Tutaj proces weryfikacji samochodu jest o wiele bardziej złożony i stanowi kluczowy element procesu zakupowego. Oględziny warto rozpocząć od nadwozia. Sprawdzić ogólne wrażenia wizualne, wszelkie szczeliny, łączenia elementów, stan lakieru, obecność ognisk rdzy, stan szyb, lamp, ogumienia, felg, drzwi oraz zamków. Warto zajrzeć do komory silnika i zweryfikować stan oraz ilość płynów eksploatacyjnych, stan rozrządu, świec, kielichów.

Należy dokładnie zbadać wnętrze, jego stan i poprawność działania wyposażenia, a także odbyć jazdę testową, podczas której dokładnie zweryfikujemy każdy układ i komponent samochodu. Istotne jest także zapoznanie się z dokumentami samochodu – w tym z posiadaną polisą OC oraz badaniem technicznym. To tylko niektóre i ogólne porady, bowiem to, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego, jest o wiele bardziej złożonym i skomplikowanym tematem, który warto poruszyć w osobnym artykule.

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Polisa ubezpieczeniowa auta jest jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy odbiorze nowego samochodu z salonu, jak również przy zakupie auta używanego. W przypadku samochodu kupowanego w salonie pierwsze kroki powinniśmy skierować do Wydziału Komunikacji, w którym zarejestrujemy samochód. Z dokumentami wydanymi przez urząd należy wykupić obowiązkową polisę OC.

Choć polisa AC nie jest obligatoryjna, to zdecydowanie warto ją zakupić, aby zapewnić nowemu autu pełną ochronę przed niespodziewanymi sytuacjami na drogach. Jeżeli finansujemy nowy samochód za pośrednictwem leasingu, kredytu czy wynajmu długoterminowego, leasingodawca, bank lub firma wynajmująca obligują nas do wykupienia pełnego ubezpieczenia OC, AC oraz rekomendują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia GAP.

Co sprawdzać przy kupnie auta używanego? Przede wszystkim, czy posiada on opłaconą polisę OC. Wraz z zakupem auta, po dopełnieniu formalności prawnych, opłacona polisa przechodzi na nowego nabywcę samochodu. Dzięki temu, jeśli polisa obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy, nowy nabywca w cenie auta uzyskuje dodatkowo jego ubezpieczenie komunikacyjne.

Podatek od kupna samochodu. Co musisz wiedzieć?

Uiszczenie podatku od wzbogacenia to jedna z czynności, o której nowi właściciele auta często zapominają. Kupując auto od osoby niebędącej płatnikiem VAT, konieczne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej samochodu.

Podatku PCC nie zapłacimy, gdy:

  • kupimy auto na fakturę,
  • kupimy nowy samochód od dealera lub innego podmiotu,
  • kupimy auto o wartości poniżej 1000 zł,
  • kupimy auto poza granicą kraju.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

Czasem zdarza się, że po zakupie zarówno nowego, jak i używanego samochodu, kupujący dowiaduje się, że auto ma wady ukryte lub nie spełnia jego oczekiwań. Aby umożliwić sobie odstąpienie od umowy kupna, warto zwrócić uwagę przy zakupie auta m.in. na zapisy w sporządzanej umowie między sprzedającym a kupującym.

Aby móc odstąpić od umowy kupna auta, ujawniona wada musi być istotna. Zgodnie z art. 560 § 1 KC istotna wada uniemożliwia właściwą i normalną eksploatację pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i parametrami. Taką wadą może być np. wada fizyczna danego podzespołu lub układu pojazdu lub wada prawna samochodu – np. zakup używanego auta tylko od jednego ze współwłaścicieli.

W przypadku ujawnienia wady kupujący może zażądać rękojmi w postaci odstąpienia od umowy. Jeśli wada nie jest istotna, sprzedający może zostać zobligowany do obniżenia ceny auta lub dokonania stosownych napraw. Odstąpienie od umowy możliwe jest po zastosowaniu oświadczenia woli w terminie do 2 lat od zakupu auta.

 

3. O co powinieneś zapytać, kupując samochód?

Czym kierować się przy wyborze nowego auta i o co pytać przy kupnie samochodu? Zdecydowanie najpopularniejszym kryterium, na podstawie którego dobieramy auto, jest jego cena. Czy słusznie? Sprawdź, o czym jeszcze powinieneś pamiętać i o co pytać przy zakupie auta, aby możliwie najlepiej dopasować samochód do własnych potrzeb oraz ograniczyć koszty jego użytkowania.

77% nabywców nowych aut kieruje się ceną. To poważny błąd

Według badania opublikowanego przez firmę analityczną Millward Brown na zlecenie koncernu Volkswagena dla 77% wszystkich klientów kupujących nowe auta najważniejsza jest cena zakupu.

Jednak poza samą ceną zakupu samochodu o wiele ważniejsze są inne kwestie, które należy poruszyć przed zakupem. Zatem, o co pytać przy zakupie samochodu? Jeszcze przed udaniem się do salonu i przed zasypywaniem pytaniami doradcy, powinniśmy zadać sobie kilka pytań… sobie.

Przede wszystkim należy dokładnie sprecyzować własne potrzeby oraz planowany sposób użytkowania auta.

Do czego potrzebujesz samochodu?

Konfiguracja auta dostosowanego do własnych potrzeb jest fundamentalnym i podstawowym zadaniem. Jest to swego rodzaju praca domowa, którą powinniśmy odrobić na jak najwcześniejszym etapie poszukiwania i dobierania nowego samochodu.

Kupno nowego auta roztacza nad nami zupełnie nowe i większe możliwości względem zakupu samochodu używanego. Przede wszystkim możemy dowolnie i precyzyjnie skonfigurować samochód, dostosowując jego wyposażenie, kolor czy wersję nadwozia do osobistych potrzeb i preferencji.

Przykładowo: szukając samochodu do regularnego pokonywania dalekich międzymiastowych tras, powinniśmy rozejrzeć się za pojazdem wyposażonym w silnik wysokoprężny, który przy takiej charakterystyce użytkowania zapewni odpowiednią kulturę pracy, trwałość i oszczędność. Z kolei do codziennych, krótkich dojazdów do pracy w obrębie ok. 10-20 km lepszym wyborem będą silniki benzynowe, które o wiele szybciej się nagrzewają do właściwej temperatury roboczej i spalą mniej paliwa przy takiej eksploatacji. Kupując nowe auto, powinniśmy patrzeć na planowany nabytek z wieloletniej perspektywy.

Dlatego też, mając tak duże możliwości konfiguracji wymarzonego auta, powinniśmy najpierw sprecyzować własne potrzeby i ustalić specyfikę oraz parametry własnego idealnego samochodu, a dopiero do tak skonstruowanych wymagań dopasowywać markę, model auta oraz jego wariant wyposażenia.

Z tego też względu kierowanie się wyłącznie ograniczonym budżetem przy zakupie nowego auta jest poważnym błędem i może sprawić, że finalnie znacząco rozminiemy się między wymarzonym i odpowiednio dopasowanym autem a zakupem, który popełniliśmy.

O co pytać przy kupnie samochodu z salonu?

Wiedząc, czego chcemy i jaki powinien być nasz wymarzony samochód, możemy przystąpić do poszukiwań i zadawania trafnych pytań. Pozwolą nam one podjąć korzystniejszą decyzję zakupową.

Utrata wartości rezydualnej

Utrata wartości rezydualnej jest jednym z największych kosztów, jakie ponosi właściciel nowego auta. Wśród kierowców krąży informacja, że już po wyjechaniu samochodem z salonu traci on ok. 10% pierwotnej wartości. Wraz z czasem eksploatacji auta tempo utraty jego pierwotnej wartości jest coraz niższe. Niektóre 3-, 4-letnie samochody na rynku wtórnym mogą kosztować nawet 30-40% mniej niż wynosiła ich bazowa cena.

Oczywiście jedne marki i modele szybciej tracą wartość rezydualną, inne mniej. Tempo utraty wartości zależy od wielu czynników – m.in. od segmentu auta, jego marki, modelu, popularności na rynku czy wersji silnikowej. Utrata wartości rezydualnej powinna być więc jednym z pierwszych pytań, które powinniśmy zadać przy zakupie nowego auta. Doświadczony doradca powinien nam udzielić rzeczowej i merytorycznej odpowiedzi, które z branych przez nas pod uwagę aut straci szybciej na wartości, a które mniej.

TCO – całkowite koszty posiadania

TCO (ang. total cost of ownership) to wskaźnik informujący o całkowitym koszcie posiadania mienia. Jest on powszechnie używanym wskaźnikiem m.in. w branżach technicznych i posługują się nim firmy inwestujące np. w maszyny budowlane, linie produkcyjne czy różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia.

Jednak nie radzimy pytać o TCO przy zakupie samochodu, ponieważ wskaźnik ten raczej nie funkcjonuje w branży motoryzacyjnej, a na pewno nie w jej segmencie detalicznym i mało który doradca dysponuje informacjami mogącymi wskazać nam całkowity koszt posiadania danego modelu.

Taki wskaźnik powinniśmy określić samodzielnie, weryfikując koszt części eksploatacyjnych, określając spalanie, biorąc pod uwagę koszt ubezpieczenia, finansowania oraz innych usług dodatkowych. Zsumowanie wszystkich kosztów, jakie poniesiemy z tytułu użytkowania nowego samochodu w skali roku, pozwoli nam określić wskaźnik TCO auta.

Usługi dodatkowe

Tym, o co powinniśmy pytać przy zakupie samochodu, są komplementarne usługi dodatkowe zapewniane przez sprzedawcę. Odpowiednia konfiguracja usług pozwoli nam sporo oszczędzić z tytułu m.in.: wymiany opon, kosztów działań serwisowych, pakietu Assistance czy ubezpieczenia auta. Podczas rozmowy i negocjacji z doradcą, warto negocjować warunki zakupu, pytając o zakres dodatkowych usług świadczonych przez firmę i próbując uzyskać preferencyjne warunki.

Sposób finansowania

Mało kto kupuje nowe auta za gotówkę. Nawet jeśli klientów indywidualnych lub instytucjonalnych stać, aby nabyć wymarzone auto za gotówkę, taka forma finansowania jest mało opłacalna z podatkowego i płynnościowego punktu widzenia. Nierzadko może okazać się, że rozsądniejszym rozwiązaniem będzie leasing lub wynajem długoterminowy. Warto pytać o to przy zakupie samochodu. Doradcy chętnie pomogą nam dobrać odpowiednią formę finansowania dostosowaną do naszych potrzeb.

Jeżeli szukasz auta dla swojej firmy, wybierz ofertę od renomowanej firmy, która posiada szerokie spektrum samochodów, a ich oferta nie budzi wątpliwości. Ofertę warto dokładnie przeanalizować, dodatkowo może skonsultować ją z dedykowanym konsultantem, który powinien być dla Ciebie wsparciem. Jeśli chciałbyś poznać ofertę Carsmile skontaktuj się z Naszym konsultantem lub wypełnij formularz kontaktowy.

 

4. Jaki samochód kupić? Jak go wybrać? 

Kupno nowego samochodu to poważna sprawa, a decyzja dotycząca marki, modelu, wyposażenia oraz finansowania auta powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do naszych potrzeb. Jaki samochód kupić i w jaki sposób go wybrać?

Jaki samochód kupić? Określ swoje oczekiwania

Sportowe coupé z dynamicznym silnikiem, bogatym wyposażeniem i budzącym zachwyt wyglądem? Uniwersalne i pakowne kombi? Spory 7-osobowy samochód dla większej rodziny? Kompaktowy, oszczędny i sprytny samochód do miasta? A może dostawczak do 3,5 t?

Wybór aut jest ogromny, a decyzja dotycząca tego, jaki samochód kupić, powinna być poprzedzona dokładną analizą potrzeb. Nie daj ponieść się emocjom i podejmij pragmatyczną oraz przemyślaną decyzję.

Jak wybrać samochód? Zastanów się nad poniższymi kwestiami.

  • Jakie trasy pokonujesz – czy na co dzień jeździsz kilkanaście kilometrów po mieście, czy w tygodniu robisz dalekie, kilkusetkilometrowe trasy po drogach szybkiego ruchu i autostradach?
  • Czego oczekujesz od samochodu – stawiasz przede wszystkim na komfort, piękny wygląd, dynamiczną, a może ekonomiczną jednostkę napędową?
  • Wolisz kombi, rodzinnego sedana, coupé, wciąż popularnego hatchbacka czy może zyskującego na popularności crossovera lub potężnego SUV-a?
  • Jaki budżet chcesz przeznaczyć na auto i czy wolisz dopłacić do lepszej wersji wyposażenia samochodu niższego segmentu, czy preferujesz gorzej wyposażone auto wyższej klasy?
  • Jak chcesz sfinansować auto? Jesteś tradycjonalistą preferującym gotówkę, wolisz mądry leasing, czy chciałbyś zdecydować się na nowoczesny i wygodny wynajem długoterminowy?

Jak kupić samochód – z automatyczną skrzynią biegów czy manualną?

Jaki samochód wybrać? Automat czy manual? Polacy coraz chętniej decydują się na samochody z automatyczną skrzynią biegów. Nic dziwnego, kupując samochód z automatyczną skrzynią biegów, zyskujemy niezrównany komfort podróżowania oraz nierzadko większą kulturę pracy silnika.

W 1998 roku samochody z automatyczną skrzynią biegów stanowiły jedynie 0,29 proc. rynku. W 2013 roku odsetek ten wyniósł już 13,52 proc. Obecnie od 2013 roku minęło 7 lat, a w tym czasie na polskich drogach oraz w umysłach polskich kierowców zaszła prawdziwa rewolucja, wobec czego obecnie z pewnością samochody z automatyczną skrzynią biegów stanowią zdecydowanie liczniejszą grupę pojazdów.

Jakie zalety przemawiają za manualną skrzynią biegów? Manualne przekładnie są o wiele prostsze konstrukcyjnie, przez co odznaczają się nieskomplikowanym i tańszym serwisowaniem i są mniej narażone na różnego rodzaju usterki elektroniczne. Poza tym zwolennicy samochodów z manualną skrzynią biegów uważają, że manualna przekładnia zapewnia większą kontrolę nad samochodem.

Jaki samochód segmentu B kupić?

Samochody segmentu B to najczęściej spotykane auta na polskich drogach. Łączą kompaktowe wymiary, niskie zużycie paliwa, zwrotność i mobilność z całkiem przestronnym i nowocześnie wyposażonym wnętrzem. Z tego też względu samochody kompaktowe wpisują się w potrzeby większości kierowców.

Jaki samochód segmentu B kupić? Najlepiej popularny, dobrze przyjęty przez rynek i sprawdzony model. Ciekawą propozycją są również chętnie wybierane samochody segmentu A, czyli auta miejskie.

Sprawdź, jaki kupić samochód segmentu A

 

 

Poznaj 3 najpopularniejsze samochody segmentu B w Carsmile!

Toyota Corolla
5,0
Corolla 1.5 Style
1 250 zł/mies.

Toyota Corolla szturmem wdarła się na polski rynek. Samochody tego azjatyckiego producenta od wielu już lat uchodzą za jedne z bardziej niezawodnych, wyposażonych w sprawdzoną technologię i gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Nie inaczej jest z nową Toyotą Corollą. Auto doskonale zachowuje się na drodze, zapewnia przyjemne osiągi oraz niezrównany komfort jazdy. Poza tym cechuje je niskie spalanie – zwłaszcza w wersji z silnikiem hybrydowym.

Sprawdź, jaką hybrydę kupić

Skoda Fabia
4,0
Fabia 1.0 TSI Selection DSG
1 208 zł/mies.

Skoda Fabia od lat bryluje na polskich drogach. Czeska marka doskonale sprawdza się zarówno jako ekonomiczny i niezawodny środek transportu miejskiego, jak i do pokonywania dalszych dystansów. W środku znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba – zwłaszcza z rozwiązaniami Simple Clever. No i ta świetna cena!

Opel Corsa

Nowy Opel Corsa to bogato wyposażone, świetnie wyglądające i doskonale się prowadzące auto, które wpisze się w potrzeby bardziej wymagających kierowców kładących duży nacisk na wygląd oraz komfort prowadzenia auta.

 

Jaki kupić samochód kupić? Najlepiej popularny!

Jaki nowy samochód wybrać? Najlepiej kierować się aktualnymi trendami i modą.

Kupując nowe auto, zdecydowanie warto postawić na popularny typ nadwozia oraz chętnie wybieraną markę i model auta. Dlaczego? Powodów jest kilka. Popularne auto to:

Obecnie wśród najpopularniejszych samochodów możemy wymienić samochody miejskie, hatchbacki oraz zyskujące na popularności crossovery takich marek jak: Toyota, Skoda oraz Volkswagen. Wśród 5 najpopularniejszych modeli pierwszej połowy 2020 roku należy wymienić takie auta jak:

A Ty, jaki samochód wybierzesz?

Jaki samochód wybrać w przypadku firmy? >>

 

5. Formalności związane z zakupem samochodu

Wybrałeś model i wariant wyposażenia swojego wymarzonego samochodu oraz określiłeś sposób jego finansowania? Zatem teraz czas na formalności! Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu musisz dopełnić oraz z jakimi dokumentami się zmierzyć, aby móc cieszyć się swoim nowym autem.

Kupno samochodu a formalności – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Wielu kierowców przeraża wizja formalności przy kupnie nowego samochodu. Często wyobrażają oni sobie stosy dokumentów do uzupełnienia, trudnych warunków umów i ubezpieczeń czy rygorystycznych przepisów z wieloma kruczkami.

Choć cały proces rejestracji i ubezpieczenia nowego auta może pozornie wydawać się skomplikowany i trudny, to rzeczywistość jest o wiele prostsza. Odpowiednie merytoryczne przygotowanie oraz poznanie dobrych praktyk sprawi, że przez wszelkie formalności związane z zakupem samochodu przebrniesz szybko, łatwo i przyjemnie.

Żeby jednak tak się stało, musisz dokładnie dowiedzieć się, jakie dokumenty przy zakupie auta są niezbędne, a także jakich formalności przy zakupie samochodu będziesz musiał dopełnić.

Formalności przy kupnie samochodu – o czym musisz pamiętać?

Żeby móc wyjechać nowym samochodem na ulicę, musisz pamiętać o jego rejestracji, ubezpieczeniu oraz uzyskaniu badań technicznych. Obowiązki te wynikają wprost z ustawy o ruchu drogowym oraz aktualnych wymogów prawnych.

Odbiór samochodu

Skonfigurowałeś swój wymarzony model auta, określiłeś warunki finansowania i po okresie niecierpliwego czekania w końcu nadszedł dzień, w którym precyzyjnie dopasowane do Twoich potrzeb auto wreszcie zostało Ci dostarczone pod dom? Wspaniale.

Teraz, gdy samochód został dostarczony, musisz przejąć od dostawcy komplet dokumentów. Jakie dokumenty dostaniesz przy zakupie auta? Są to przede wszystkim: faktura, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, a także – o ile nie otrzymałeś jej wcześniej – umowa leasingowa lub inny dokument określający warunki zewnętrznego finansowania pojazdu.

Rejestracja auta w wydziale komunikacji

Teraz przyszedł czas na formalności przy zakupie auta, które musisz załatwić bezpośrednio w lokalnym wydziale komunikacji. Na podstawie faktury, karty pojazdu i wyciągu ze świadectwa homologacji zarejestrujesz samochód, otrzymując tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i naklejkę legalizacyjną na szybę. Oczywiście przed wydaniem tych wszystkich przedmiotów będziesz musiał uiścić w urzędzie opłatę za rejestrację swojego samochodu.

Ubezpieczenie samochodu

Kupno samochodu wymusza również formalności związane z wykupieniem obligatoryjnej polisy OC oraz fakultatywnego ubezpieczenia AC oraz – w przypadku finansowania auta za pośrednictwem leasingu – ubezpieczenia GAP.

Ubezpieczeniowe formalności przy zakupie auta możesz wykonać online – już na etapie sporządzania umowy finansowania lub na miejscu w salonie dealerskim. Możesz również samodzielnie udać się do siedziby doradcy ubezpieczeniowego lub preferowanego towarzystwa ubezpieczeniowego.

W większości przypadków warto jednak zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową firmy leasingowej. Leasingodawcy to duże podmioty, które nawiązują intensywną współpracę z towarzystwami ubezpieczeń. Dzięki temu są one w stanie uzyskać o wiele atrakcyjniejsze warunki ubezpieczenia niż klienci indywidualni.

Kupując nowy samochód, warto rozważyć także wykupienie fakultatywnego ubezpieczenia AC, które kompleksowo uchroni auto przed kolizjami z Twojej winy oraz różnymi zdarzeniami losowymi, na które nie masz wpływu.

Z kolei ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę samochodu leasingowanego lub kredytowanego przed jego utratą wartości w czasie, podczas szkody całkowitej lub gdy auto zostanie skradzione. Często polisy AC i OC nie wystarczają na spłatę odszkodowania, gdy szkoda przekracza 70% wartości rynkowej samochodu. Ubezpieczenie GAP oraz AC zapewniają kompleksową i pełną ochronę nowego auta.

Dopiero po odbiorze samochodu, jego rejestracji w wydziale komunikacji i wykupie ubezpieczenia, możesz legalnie poruszać się nowym autem po drogach publicznych.

Niezbędne dokumenty do zakupienia samochodu

Podsumowując: jakie dokumenty przy kupnie samochodu powinieneś otrzymać?

Podczas odbioru auta dostawca powinien przekazać Ci:

  • wyciąg ze świadectwa homologacji,
  • kartę pojazdu,
  • fakturę zakupu,
  • umowę finansowania (o ile nie została przekazana drogą elektroniczną),
  • komplet kluczyków, instrukcję i książkę serwisową dołączone przez producenta.

Żeby móc legalnie poruszać się samochodem po drogach publicznych, w wydziale komunikacji musisz otrzymać:

  • dwie tablice rejestracyjne,
  • naklejkę legalizacyjną z numerami tablic,
  • tymczasowy (miękki dowód rejestracyjny), a w terminie do 30 dni twardy; stały dowód rejestracyjny.

Po wykupieniu polisy powinieneś otrzymać:

  • umowę zawartą na ubezpieczenie samochodu,
  • pasek z polisy, który warto wozić przy sobie (choć obecnie nie jest to niezbędne).

Jak widzisz, formalności związane z zakupem samochodu nie są przesadnie skomplikowane. Kluczowe jest, abyś wiedział co, gdzie i na jakim etapie powinieneś załatwić, a cały proces przebiegnie szybko i bezproblemowo.

 

6. Kupno samochodu przez dwie osoby (ze współwłaścicielem)

Zakup nowego samochodu to obecnie inwestycja, która może poważnie nadszarpnąć domowy lub firmowy budżet. Aby rozłożyć koszty zakupu, ubezpieczenia i eksploatacji, część kierowców decyduje się na kupno samochodu na dwie osoby. Z jakimi korzyściami i wadami wiąże się takie rozwiązanie?

Kupno samochodu ze współwłaścicielem – korzyści dla młodych kierowców

Kupno samochodu przez dwie osoby pozwala przede wszystkim rozłożyć koszt polisy OC oraz AC i NNW. Co więcej, podpisując umowę kupna na dwie osoby, wysokość składek ubezpieczenia obliczana jest przy uwzględnieniu zniżek komunikacyjnych współwłaściciela z dłuższym stażem.

Z tego też względu kupno samochodu na dwie osoby jest opłacalne przede wszystkim dla młodych kierowców, którzy niedawno odebrali prawo jazdy i chcą nabyć swoje pierwsze auto. Mogą oni wziąć pojazd we współwłasność np. z którymś z rodziców, oszczędzając tym samym znaczną część kapitału na comiesięczne wkładki.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wypadku spowodowanego z winy któregoś ze współwłaścicieli, obydwaj właściciele utracą część uzyskanych składek. Oczywiście firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe produkty w postaci ochrony składek podczas wypadku komunikacyjnego.

Kupno samochodu na dwie osoby wiąże się z kilkoma ograniczeniami

Decydując się na kupno samochodu przez dwie osoby, należy poznać również ograniczenia tej formy nabywania pojazdu. Jednym z kluczowych jest to, że w przypadku odsprzedaży auta konieczna jest zgoda dwóch właścicieli samochodu.

O ile współwłaściciele mieszkają lub pracują w jednym mieście, wymóg ten nie powinien być nadmiernie uciążliwy. Problematycznie robi się jednak, gdy w toku użytkowania samochodu współwłaściciel wyprowadził się do innego miasta albo – co gorsza – poza granice kraju. W takim przypadku musi on przyjechać i złożyć własnoręczny podpis na umowie kupna-sprzedaży samochodu.

W przypadku współwłasności nieco bardziej skomplikowane stają się również wszelkie formalności prawne i urzędowe. Uwaga: o ile nie ma znaczenia, który ze współwłaścicieli zostanie pierwszy wskazany w umowie, to istotne jest jego pierwszeństwo w przypadku wniosku o rejestrację pojazdu.

Osoba, która jako pierwsza zostanie wymieniona w rubryce C dowodu rejestracyjnego, będzie właścicielem „głównym”, a pozostali współwłaściciele zostaną wymienieni w rubryce „Adnotacje urzędowe”. Może mieć to istotny wpływ przy ustalaniu wysokości zniżek polisy komunikacyjnej podczas ubezpieczenia samochodu.

Kupno samochodu – współwłaściciel również musi figurować w umowie kupna-sprzedaży

Jeżeli chcesz podpisać umowę kupna-sprzedaży na nowe auto, musisz poinformować o tym fakcie przed podpisaniem dokumentu. Kupno samochodu na dwie osoby wymaga innej umowy kupna-sprzedaży. Różni się ona od umowy sporządzanej wyłącznie między jednym kupującym.

Podstawową różnicę w umowie stanowi dodatkowe miejsce na podanie danych osobowych i adresowych osoby figurującej jako współwłaściciel. Co więcej, taka umowa musi być podpisana własnoręcznie przez obydwu współwłaścicieli. Co do zasady płatność za auto podczas transakcji może być zrealizowana przez jednego z dwóch współwłaścicieli lub wpłacona po równo od każdego z nich z osobna.

Pełnomocnictwo przy kupnie samochodu ze współwłaścicielem

Jeżeli planujesz kupić samochód wraz z drugą osobą, warto przygotować upoważnienie, które ułatwi wam późniejsze załatwianie spraw formalnych i prawnych w urzędach oraz w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dzięki upoważnieniu jeden ze współwłaścicieli będzie mógł załatwić wszystkie sprawy, przedstawiając pełnomocnictwo drugiego ze współwłaścicieli.

Kupno samochodu na fakturę ze współwłaścicielem

Kupno samochodu ze współwłaścicielem jest powszechnie stosowane nie tylko wśród kierowców będących osobami fizycznymi. Często zabieg ten wykorzystują również przedsiębiorcy, którzy chcą zabezpieczyć majątek firmy lub optymalizować koszty utrzymania firmowej floty.

W przypadku zakupu samochodu na firmę wraz ze wspólnikiem wystarczy podać na fakturze dane dwóch kupujących. Kupując auto na fakturę, nie jest konieczne późniejsze płacenie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zgłaszanie nabycia pojazdu w Urzędzie Skarbowym.

Podpisanie umowy ubezpieczeniowej a kupno samochodu na dwie osoby

Po zarejestrowaniu samochodu przyjdzie czas na wykupienie obligatoryjnej polisy OC oraz fakultatywnych polis AC i NNW. Podobnie jak podczas rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji, do zakupu polisy wystarczy jeden ze współwłaścicieli wraz z pełnomocnictwem drugiego właściciela.

Zniesienie współwłasności samochodu

W przypadku zniesienia współwłasności samochodu przez jednego ze współwłaścicieli konieczne będzie zbycie swoich udziałów na rzecz drugiego właściciela. W takim przypadku niezbędne jest albo dokonanie darowizny, albo odsprzedaż udziałów.

Jeżeli współwłaściciele nie są spokrewnieni w linii prostej, wówczas darowizna będzie obarczona podatkiem od darowizn. Wobec tego bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być odsprzedaż części udziałów w pojeździe.

Masz pytania dotyczące współwłasności auta? Chętnie Ci doradzimy i pomożemy wybrać najkorzystniejszy sposób zakupu oraz finansowania samochodu. Może się okazać, że lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno za gotówkę, będzie dla Ciebie leasing lub wynajem długoterminowy, nawet jeżeli nie prowadzisz własnej firmy. Porozmawiaj z nami i przekonaj się, że korzystanie z samochodu może być proste.

 

7. Czy opłaca się kupić nowy samochód?

Planujesz zakup samochodu i nie wiesz, czy kupić samochód używany, czy może lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie trochę pieniędzy lub zewnętrzne finansowanie nowego samochodu? Czy warto kupić nowe auto i czy jest to w ogóle opłacalne?

Samochód nowy, czy używany – jakie auto wybrać, żeby później nie pluć sobie w brodę?

Nie odkryjemy Ameryki, pisząc, że kupno samochodu z rynku wtórnego to gra w rosyjską ruletkę. Z tym że kupno używanego samochodu jest zdecydowanie bardziej niebezpieczną grą. W Polsce komisy samochodowe i wszelkiej maści „handlarze” cieszą się złą sławą, a przypięta do nich łatka nieuczciwości i chytrości nie dezaktualizuje się nawet mimo biegu lat.

Bardzo trudno kupić zadbany samochód używany z pewną historią serwisową, z unormowaną sytuacją prawną oraz bez tuszowanych usterek czy bez wypadkowych przygód. Takich aut jest na rynku jak na lekarstwo. Dlatego też, wybierając się na zakupy używanego samochodu, najczęściej kierowcy muszą mierzyć się z nieuczciwością i napływającymi zewsząd próbami oszustwa.

Do ciągłego lawirowania między kolejnymi „minami” na rynku wtórnym należy zaliczyć również konieczność samodzielnego dokonywania oględzin każdego samochodu upatrzonego na portalach ogłoszeniowych, a także marnowanie mnóstwa czasu i nierzadko zasobów na weryfikowanie stanu zawieszenia, sprawdzania oryginalności lakieru za pomocą kupionego lub wypożyczonego miernika czy szczelności układu klimatyzacji.

Pytanie więc nie brzmi: czy warto kupić nowy samochód, ale: czy masz czas i siły, żeby kupić samochód używany?

Czy warto kupić nowe auto?

To, czy warto kupować nowy samochód, należy rozpatrywać w dwóch kontekstach – emocjonalnym i ekonomicznym.

Kupno nowego samochodu to zawsze poważne wydarzenie, któremu towarzyszą silne emocje, uczucie dumy oraz możliwość spełniania własnych marzeń. Samodzielne docieranie silnika i świadomość, że auto zostało skonfigurowane i wyprodukowane „pod nas” to świetne uczucia, które towarzyszą kierowcy jeszcze długo po sfinalizowaniu zakupu i dla których po prostu warto zrealizować taką transakcję.

Drugim powodem, czysto ekonomicznym, jest fakt, że nowy samochód może okazać się świetną inwestycją; inwestycją w czas, komfort oraz bezpieczeństwo. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić nowe auto, pomyśl, jak wiele czasu zaoszczędzisz, konfigurując i nabywając nowe auto online, bez konieczności jeżdżenia i oglądania każdego z używanych samochodów z osobna.

Pomyśl również, ile czasu i pieniędzy oszczędzisz na zatuszowanych usterkach i awariach – zarówno tych, które należy wykonać od razu po zakupie, jak i tych, które wyjdą w czasie eksploatacji kupionego samochodu.

Pomyśl wreszcie o komforcie i bezpieczeństwie swoim oraz najbliższych. Nowe samochody wyposażane są w najnowsze rozwiązania technologiczne, które gwarantują najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Poza tym w nowym samochodzie masz 100% gwarancję, że wszystkie systemy i podzespoły auta są całkowicie sprawne. W samochodzie używanym nigdy nie uzyskasz takiej gwarancji.

Czy opłaca się kupić nowy samochód?

To, że warto kupić nowy samochód, już wiemy. Ale czy jest to opłacalna inwestycja? To zależy.

Komu najbardziej będzie opłacało się kupić nowy samochód? Przede wszystkim osobom, które planują korzystać z auta przez co najmniej kilka lat, a także osobom, które dużo jeżdżą i potrzebują samochodu do codziennej pracy. Wówczas opłacalność kupna nowego samochodu będzie bezsprzeczna.

Należy pamiętać również o tym, że choć nowe samochody szybciej i więcej tracą na wartości rezydualnej przez pierwsze 2-3 lata użytkowania, to w przypadku, gdy samochód będzie użytkowany przez 5 lat i więcej, opłacalność inwestycji w nowe auto będzie większa.

Reasumując: im dłużej i intensywniej zamierzamy użytkować nowy samochód, tym jego kupno będzie bardziej opłacalne.

Czy warto kupić nowy samochód na raty?

Zdecydowana większość nowych samochodów kupowanych zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne, jest nabywanych przy wsparciu zewnętrznym finansowaniem – najczęściej leasingiem.

Czy warto kupić nowy samochód na raty? Zdecydowanie tak. Taka forma finansowania pozwala elastycznie rozłożyć w czasie koszty zakupu auta, jednocześnie gwarantując leasingobiorcy transparentność i stałość kosztów oraz możliwość optymalizacji kosztów prowadzenia działalności w postaci tarczy podatkowej w przypadku, gdy umowa leasingowa sporządzana jest na firmę.

Poza tym kupno auta na raty ogranicza ryzyko utraty płynności finansowej oraz jednocześnie nie ogranicza zdolności kredytowej leasingobiorcy. Są to szczególnie istotne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przede wszystkim w czasie pandemii oraz wyjątkowo niekorzystnej sytuacji gospodarczej.

Opłacalną formą finansowania nowego samochodu jest również wynajem długoterminowy. Należy jednak pamiętać, że w założeniu po zakończeniu wynajmu samochód pozostaje w rękach firmy wynajmującej. Oczywiście możliwy jest wykup samochodu z wynajmu, niemniej kwestię tę należy ustalać indywidualnie z firmą wynajmującą.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, najważniejsze byś czuł się bezpiecznie i komfortowo. Dopasuj raty do Twoich potrzeb, ustal wysokość wkładu własnego i wybierzesz auto dopasowane do Ciebie.

 

8. Jak sfinansować zakup nowego samochodu?

Zakup nowego samochodu to marzenie wielu kierowców i jako takie powinno być dokładnie przemyślane – zarówno pod kątem wyboru odpowiedniego modelu i jego wyposażenia, jak i formy finansowania. Zastanawiasz się, czy warto wziąć nowy samochód na raty albo jak kupić samochód w leasingu? A może rozważasz wynajem długoterminowy? Sprawdź, jak mądrze sfinansować auto marzeń.

Finansowanie zakupu samochodu – jak się do niego przygotować?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej formy finansowania auta, warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby. Zastanów się, jakie finansowanie będzie najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb, preferencji i sposobu użytkowania przyszłego auta marzeń. Pomyśl, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kredyt na nowy samochód, a może bardziej nowoczesna i elastyczna forma finansowania w postaci leasingu lub wynajmu długoterminowego.

Podczas określania własnych potrzeb oszacuj, jak wiele kilometrów zamierzasz pokonywać w skali roku, jak długo chcesz użytkować nowe auto, a także do jakich celów będzie Ci służyło. Dzięki odpowiedzi na te pytania będziesz w stanie dokonać bardziej świadomego i trafniejszego wyboru formy finansowania.

Kredyt na nowy samochód

Nowy samochód na raty to wciąż dość popularna forma finansowania samochodów. Niemniej, nie jest ono pozbawione wad, które mogą całkowicie przekreślić opłacalność kredytu w Twoich oczach.

Po pierwsze, nowe auta na raty finansuje się głównie wtedy, gdy jedynie brakuje Ci pewnej części kwoty do kupna samochodu. W przeciwnym wypadku kredyt samochodowy stanie się nieopłacalny. Poza tym kredyt nie zapewnia takiej dużej elastyczności w kształtowaniu warunków umowy czy spłaty auta, jak leasing czy wynajem, a jego procedury i formalności są skomplikowane i czasochłonne.

Kolejną wadą kredytu jest także ograniczenie płynności finansowej, a także – co jest szczególnie istotne w obecnych czasach – zmniejszenie Twojej zdolności kredytowej. Kupno nowego samochodu na raty jest również obecnie mniej dostępne ze względu na aktualne zwiększone wymogi banków w zakresie udzielania kredytów i pożyczek, co ogranicza dostępność kredytu dla osób i firm o mniejszej zdolności kredytowej.

Nowy samochód w leasing

Jak kupić auto w leasingu? To akurat jest o wiele prostsze i szybsze od starania się o kredyt samochodowy. Finansowanie zakupu samochodu za pośrednictwem leasingu operacyjnego czy finansowego pozwoli Ci uzyskać auto marzeń w dosłownie kilka minut – bo tylko tyle trwa wypełnienie wniosku i otrzymanie decyzji leasingowej w Carsmile.

Poza tym możesz o wiele elastyczniej modyfikować warunki umowy leasingowej, a sam leasing jest o wiele bardziej dostępny w przypadku klientów indywidualnych o mniejszej zdolności kredytowej i nowych firm.

Istotną zaletą leasingu jest także możliwość optymalizacji podatkowej. Taka forma finansowania pozwoli Ci uzyskać o wiele większe korzyści podatkowe względem kredytu, obniżając podatek dochodowy i podatek VAT.

Wreszcie, w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych możesz łatwo wykonać cesję leasingu i pozbyć się swojego zobowiązania. Poza tym firmy leasingowe z reguły są bardziej skłonne, aby pójść na rękę leasingobiorcom niż banki swoim kredytobiorcom.

Jak kupić samochód w leasing? Wystarczy, że wybierzesz auto marzeń, skonfigurujesz je wedle własnych potrzeb i dopasujesz warunki finansowania – w tym wysokość wkładu własnego, okres leasingu oraz opcjonalną wysokość wykupu samochodu pod koniec trwania leasingu.

Wynajem długoterminowy nowego samochodu

Wymieniając sposoby finansowania zakupu samochodu, nie można zapomnieć o coraz popularniejszym i obecnie zdecydowanie jednym z najbezpieczniejszych sposobów finansowania auta. Mowa oczywiście o wynajmie długoterminowym.

Wynajem długoterminowy to obecnie najwygodniejsza, najbezpieczniejsza i nierzadko najkorzystniejsza forma finansowania, która pozwoli Ci użytkować nowe auto marzeń zgodnie z własnymi potrzebami, bez konieczności jego posiadania. Taka forma finansowania ma wiele zalet, o których poniżej.

Najem długoterminowy samochodu to usługa i jako taka może być w pełni zaliczana do kosztów prowadzenia działalności, zapewniając możliwie największe korzyści podatkowe wynajmującym. Co więcej, wynajem długoterminowy jest bardzo elastyczny i pozwala niemal dowolnie kształtować warunki umowy najmu. Poza tym z wynajmu możesz zrezygnować o wiele łatwiej niż z leasingu; w razie potrzeby łatwiej również wykonasz jego cesję.

Wreszcie, wynajem długoterminowy jest doskonałą formą finansowania samochodu, gdy nie chcesz angażować gotówki, a jednocześnie potrzebujesz samochodu. Dzięki temu nie zaburzasz swojej płynności finansowej ani zdolności kredytowej, które mogą być potrzebne w związku z innymi inwestycjami. Wynajem długoterminowy możesz uzyskać bez konieczności uiszczania wpłaty początkowej, a w trakcie wynajmu spłacasz jedynie utratę wartości samochodu w czasie jego eksploatacji. Ważną zaletą wynajmu długoterminowego jest również możliwość łatwego przedłużenia umowy na kolejne auto.

Bez względu na to, czy wybierzesz leasing czy może wynajem długoterminowy, najważniejsze to byś wybrał elastyczne warunki umowy dopasowane do swoich oczekiwań i możliwości oraz transparentne warunki współpracy.

 

9. Jazda próbna samochodem przed zakupem

Jazda próbna samochodem dla wielu kupujących stanowi jeden z najważniejszych etapów w procesie zakupowym. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem trudno kupić auto bez przetestowania, czy dany model i wersja wyposażenia nam odpowiadają. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć, planując jazdę testową.

Czy jazda próbna jest płatna i ile kosztuje?

Czy jazda próbna jest płatna? Absolutnie! Jeśli chcesz nabyć wybrane przez siebie auto, to sprzedawca w żadnym wypadku nie powinien pobierać od Ciebie opłaty. Zwykle jazda testowa trwa od 30 do 60 minut. Jeżeli jednak interesuje Cię jazda testowa na kilka dni czy jazda próbna na weekend, musisz liczyć się z uiszczeniem opłaty związanej z krótkoterminowym wypożyczeniem auta.

Stawki za krótkoterminowe wypożyczenie samochodu przez dealerów czy salony sprzedaży są bardzo różne i zależą przede wszystkim od marki i modelu auta, jego wyposażenia oraz oczywiście od tego, jak długo będzie trwała jazda próbna.

Jazda próbna na weekend samochodem popularnej marki to zazwyczaj koszt rzędu od 200 do 500 złotych. W przypadku jazdy testowej autami marek premium koszt ten może być nawet kilkukrotnie wyższy.

Niemniej, ponownie jazda próbna jest płatna wyłącznie wówczas, gdy chcesz przetestować samochód przez dłuższy okres, który przewiduje standardowy czas darmowych jazd próbnych. W przeciwnym wypadku jazdy testowe co do zasady są darmowe.

Jak wygląda jazda próbna?

Przygotowując się do jazdy testowej, powinieneś wiedzieć, jak wygląda jazda próbna oraz jakie są zasady jazdy próbnych. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej przygotować się do przetestowania samochodu.

Zacznijmy od początku. Jak dostać auto do testowania? Najpierw musisz skontaktować się z dealerem i spytać o dostępność wybranego przez siebie samochodu w danym wariancie wyposażenia oraz o możliwy termin przeprowadzenia jazdy testowej. Ustal termin oraz miejsce odbioru auta.

Pamiętaj, że osoba wysyłająca zgłoszenie oraz podająca swoje dane w związku z wyrażeniem chęci odbycia jazdy próbnej, musi być pełnoletnia oraz mieć niezbędne uprawnienia kat. B do kierowania samochodami osobowymi. Oczywiście jazda testowa może odbyć się wyłącznie, gdy osoba chcąca przetestować auto jest trzeźwa i nie znajduje się pod wpływem środków odurzających czy leków zmieniających czas reakcji bądź percepcję.

Warto również wiedzieć o tym, że jeśli chcesz odbyć jazdę próbną luksusowym samochodem, możesz spotkać się z decyzją odmowną. Związane jest to z dodatkowym zabezpieczaniem się dealerów luksusowych marek. Często weryfikują oni zdolności kredytowe i możliwości finansowe osób chcących przetestować dane auto. Innymi słowy, konsultanci i doradcy salonów marek premium weryfikują, czy osoba chcąca wziąć dany samochód do testów, jest w stanie go nabyć.

Niemniej, w przypadku większości popularnych marek jazda próbna dostępna jest dla wszystkich potencjalnych klientów.

Warunki jazd testowych

Jakie są warunki jazdy testowej? Przed jazdą próbną konieczne jest podpisanie oświadczenia użyczenia pojazdu na jazdę próbną wraz z oświadczeniem o wzięciu odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia drogowe, które zostaną popełnione w czasie trwania jazdy testowej. Na jazdę próbną powinieneś zabrać ze sobą dowód osobisty oraz prawo jazdy.

Zwykle jazda próbna trwa nie dłużej niż godzinę i często odbywa się ona w najbliższej okolicy salonu. W zdecydowanej większości przypadków jazdy testowe przeprowadza się w towarzystwie pracownika salonu. Niemniej, możliwe jest wzięcie auta do testów bez doradcy czy konsultanta salonu. Wówczas należy wyrazić taką prośbę podczas umawiania terminu i szczegółów jazdy testowej.

Często dealerzy godzą się na udostępnienie samochodu klientom bez nadzoru swoich pracowników. W takim przypadku warto wziąć ze sobą bardziej doświadczonego kierowcę lub członka rodziny, który pomoże w zweryfikowaniu, czy dane auto będzie odpowiednie do potrzeb kierowcy.

A co z paliwem? W większości przypadków dealerzy udostępniają samochody do testowania bez konieczności opłacania paliwa wyjeżdżonego podczas jazdy próbnej. Pamiętaj jednak, że czasem zdarzają się wyjątki od tej zasady, przez co jeszcze przed przeprowadzeniem jazdy próbnej warto przedyskutować ten temat z dealerem.

Powstanie szkody podczas jazdy próbnej

A co ze szkodami? Co do zasady wszelkie szkody, które zostaną spowodowane w trakcie jazdy próbnej wypożyczonym samochodem z wykupioną polisą OC i AC, są pokrywane z polisy. Innymi słowy, podczas wyrządzenia szkody w trakcie jazdy testowej, czy to kolizji, czy zarysowania auta na parkingu, naprawa auta spoczywa w gestii jego właściciela. Jako potencjalny klient odbywający jazdę testową, nie musisz zatem martwić się zlikwidowaniem szkody z własnej kieszeni.

Bardziej problematycznie robi się, gdy auto ma wykupioną wyłącznie polisę OC. Wówczas posiadacz samochodu może żądać od kierowcy zapłaty za szkodę. Warto więc dokładnie zweryfikować warunki, jakie będziesz podpisywać, składając oświadczenie użyczenia pojazdu na jazdę próbną.