Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Zakup samochodu za gotówkę czy leasing lub najem?
28
sie 2018

Według najbardziej tradycyjnego podejścia do użytkowania samochodu, powinno się go kupić za gotówkę. Sprawdzamy czy taki sposób finansowania nadal jest opłacalna i porównujemy go do znacznie nowocześniejszych form korzystania auta.

Zakup auta za gotówkę

Zakup samochodu za gotówkę to jeden z najpopularniejszych sposobów, aby stać się użytkownikiem nowego auta. Na tę formę finansowania decydują się najczęściej konsumenci prywatni. Jej główną zaletą jest fakt posiadania auta na własność. Użytkownik przynajmniej w teorii może w każdej chwili zrezygnować z eksploatacji samochodu. W praktyce jednak wygląda to tak, że właściciel chcąc je sprzedać musi poświęcić na to kilka miesięcy, a jeśli pojazd jest nietypowy nawet około roku.

Zakup auta na własność za gotówkę wiąże się również z tym, że trzeba już na wstępie przeznaczyć na nie dużą ilość pieniędzy. W przypadku braku odpowiedniej gotówki, klient skazany jest na kredyt. Jego oprocentowanie zwykle jest wyższe niż w przypadku raty leasingowej. Poza tym sama procedura kredytowa oraz wymagania, które musi spełnić osoba, bądź firma ubiegająca się o taką formę finansowania jest rygorystyczna. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca kupując samochód za gotówkę ma możliwość wliczenia do kwoty uzyskania przychodów tylko części raty.

Samo kupno to jednak nie wszystko, kupujący musi jeszcze liczyć się z dodatkowymi kosztami, których nie widać na pierwszy rzut oka. Na przykład ubezpieczenie czy rejestracja. Kolejny koszt to zakup opon zimowych. Zakładając, że będzie użytkować auto przez 3 lata, należy do tego doliczyć jeszcze wydatki na ich sezonowe wymiany oraz przechowywanie. Nie można pominąć także kosztów cyklicznej wymiany oleju, filtrów, a także takich elementów eksploatacyjnych jak klocki i tarcze hamulcowe, czy sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowych – szczególnie w przypadku aut z silnikiem wysokoprężnym, które będą pokonywać duże odległości.

Leasing samochodu

Co to jest leasing samochodu? To forma umowy polegająca na odpłatnym użytkowaniu auta przez leasingobiorcę udostępnionym mu przez leasingodawcę, czyli firmę oferującą taką formę finansowa, na przykład Carsmile.

Jakie są zalety takiej formy użytkowania samochodu? Przede wszystkim nie trzeba już na wstępie ponosić wysokiego wkładu własnego, by móc jeździ nowym autem. Największe korzyści zyskują przede wszystkim przedsiębiorcy. Maja oni możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodów części lub całości raty, w zależności od tego czy wybiorą leasing finansowy (bez wykupu samochodu po zakończeniu umowy) czy operacyjny (z wykupem auta po zakończeniu umowy). Co ważne, w przypadku leasingu nie ma potrzeby ustanawiania zabezpieczenie spłaty auta, co zwykle jest wymagane w przypadku kredytów.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest również możliwość korzystania z auta na raty bez konieczność weryfikacji zdolności kredytowej. Zazwyczaj firmie leasingowej wystarczą jedynie informacje o wysokości uzyskanych dochodów oraz rozliczenie PIT. Istotną zaleta leasingu w porównaniu do kredytu jest też niższe oprocentowanie.

Jakie są mankamenty takiej formy finansowania? Przede wszystkim wszystkie formalności związane z zakupem i rejestracją auta stoją po stronie użytkownika. Poza tym leasingobiorca płaci za wszystkie pozagwarancyjne usługi serwisowe takie jak: wymiana oleju i filtrów czy klocków hamulcowych. Musi też sam kupić opony oraz uiścić opłatę rejestracyjną. Oprócz pieniędzy musi poświęcić na to również swój czas.

Najem długoterminowy auta

Czym jest najem długoterminowy samochodu? W pewnym stopniu to forma finansowania auta trochę zbliżona do leasingu, jednak nie można zapominać o kilku istotnych różnica na korzyść najmu. Elementem podobnym jest przede wszystkim wkład własny, który w przypadku najmu w Carsmile nie ma dolnej granicy, górną też wybiera użytkownik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wkład własny ma wpływ na wysokość miesięcznej raty i opłaty za każdy przejechany kilometr.

Przewagą najmu długoterminowego nad leasingiem jest przede wszystkim bardzo bogaty pakiet usług, które są wkalkulowane w raty. Decydując się na najem auta w Carsmile, klient otrzymuje między innymi pełny pakiet ubezpieczeniowy samochodu – AC+OC+NNW+Assistance. W przypadku chęci skorzystania z AC jego wkład własny to tylko 500 zł i to niezależnie od wielkości szkody. Ponadto w przypadku usterki lub zdarzenia drogowego najmujący otrzymuje samochód zastępczy na czas wykonywania naprawy.

Oprócz tego, w przypadku najmu w Carsmile, do auta klient otrzymuje dodatkowy komplet opon. W cenę wliczone są również usługi sezonowego przechowywania oraz wymiany. Rata zawiera również opiekę serwisową samochodu. Ta obejmuje nie tylko przeglądy eksploatacyjne z cyklicznymi wymianami filtrów, oleju, ale też klocków i tarcz hamulcowych po żarówki i pióra wycieraczek.

Tak samo jak w przypadku leasingu decydując się na najem długoterminowy przedsiębiorca ma możliwość wliczenia kosztów uzyskania przychodów, co ma wpływ na obniżenie podatków.

Porównanie trzech form finansowania

Decydując się na zakup auta za gotówkę, którą klient pozyska zaciągając kredyt. Musi wziąć pod uwagę następujące koszty. Zakup Forda Focusa 1.0 EcoBoost (100 KM) w wersji wyposażenia Trend to wydatek rzędu 58 593,50 zł. Koszt jego finansowania w kredycie na 3 lata przy założeniu, że RRSO wynosi 10,28% to 8600 zł.

Do tego trzeba doliczyć jeszcze rejestrację auta, jest to 180 zł. Dodatkowy komplet opon to wydatek rzędu 803,88 zł. Za ich sezonowe wymiany i przechowywanie w 3 lat klient zapłaci 739,20 zł. Koszty serwisów eksploatacyjnych w tym okresie to wydatek rzędu 1617 zł. Wymiana klocków i tarcz hamulcowych na przedniej i tylnej osi będzie kosztowała 1 540 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty ubezpieczenia, za które w okresie 3 lat klient zapłaci łącznie 5 255,84 zł. Łączny koszt eksploatacji Focusa kupionego na kredyt w tym okresie wyniesie 98 174,92 zł.

Przy sumowaniu kosztów użytkowania samochodu w leasingu zamiast kosztów finansowania, trzeba doliczyć wykup auta - 23 840 zł. Równie ważne są też raty, za które łącznie trzeba zapłacić 27 468 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacyjne analogiczne do tych, które były brane pod uwagę w przypadku zakupu samochodu na kredyt. Łączne koszty użytkowania Forda w leasingu Carsmile to 88 789,42 zł.

Trzecia opcja finansowania samochodu to najem długoterminowy. W ofercie Carsmile 3-letnia eksploatacja auta w takiej formie finansowania będzie kosztowała łącznie 43 418 zł. W tym przypadku trzeba zsumować wkład własny - 6500 zł, miesięczne raty - 28 368 zł, a także opłaty za przejechanie 45 000 km (15 000 km rocznie) – 8550 zł. Wszystkie koszty wyliczyliśmy biorąc pod uwagę ceny netto. Jedyny wyjątek to rejestracja.

Porównując trzy formy finansowania przy opisanych wyżej założeniach, najem okazuje się być opcją najtańszą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak dokładnie podliczyć koszty najmu oraz leasingu i wybrać opcję najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.