>Oblicz na jaką ratę Cię stać!<

Leasing na samochód - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Są takie pytania, które nie dają nam spokoju. Czy kiedykolwiek będzie mnie stać na Lamborghini? Czy warto odłożyć decyzję o zakupie mieszkania na rzecz nowego samochodu prosto z salonu?

Hm, może rzeczywiście coś w tym jest i warto się czasem poświęcić, aby spełnić swoje marzenia. Co z tego, że będzie to okupione wielkim wysiłkiem, który sprowadzi się do liczenia każdego grosza. Najważniejsze, że w garażu będzie stał samochód, na widok którego nawet sąsiad kiwnie głową z uznaniem.

Na szczęście los nie jest tak okrutny i człowiek poszukujący samochodu ma do dyspozycji leasing. Wokół tego zagadnienia powstało dużo mitów, dlatego w tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak wziąć na tapet to nadal dla wielu zagadkowe źródło finansowania.

Czym jest leasing?

Leasing, chcąc go jak najprościej zdefiniować, to po prostu mariaż kredytu i dzierżawy. Wśród przedsiębiorców jest to bardzo popularna metoda finansowania m.in. pojazdów, maszyn czy różnego rodzaju sprzętów. I choć coraz częściej mówi się o leasingu konsumenckim, to w tym wpisie skupimy się tylko i wyłącznie na ofercie finansowania samochodu skierowanej do firm.

Leasing kuszący jest dlatego, że pozwala na finansowanie inwestycji bez angażowania środków własnych firmy. Jednak podczas trwania umowy leasingowej, która zawierana jest na czas określony, leasingobiorca ma wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu umowy. Innymi słowy nie jest ona jego własnością. Oczywiście, po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu samochodu (zazwyczaj na bardzo preferencyjnych warunkach, często znacznie taniej niż jego wartość rynkowa). Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to przymus. A pozostając w temacie kosztów, to w ramach trwania umowy, leasingobiorca zobowiązany jest do spłaty – najczęściej, chociaż wiele zależy od ustaleń - comiesięcznych rat.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Już za kilka miesięcy, prawdopodobnie nawet od 1 stycznia 2019, dojdzie do zmian podatkowych. Więcej informacji o nadchodzących zmianach znajdziesz w naszym ostatnim wpisie na blogu.

Różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym

Najważniejsza różnica związana jest z podatkiem. W leasingu operacyjnym podatek VAT jest naliczany stopniowo, czyli z uwzględnieniem każdej kolejnej raty. Natomiast w leasingu finansowym cały podatek płaci się tylko raz, wraz z pierwszą ratą. W tej sytuacji do kosztów uzyskania przychodu można tylko wrzucić odsetki od rat, a nie całą ratę.

Kolejną bardzo ważną kwestią są odpisy amortyzacyjne. W leasingu operacyjnym odpisy dokonywane są przez finansującego, czyli np. firmę leasingową. W przypadku drugiej opcji to leasingobiorca dokonuje odpisów i co więcej, przedmiot leasingu wykazuje w środkach trwałych. A w życiu codziennym oznacza to tyle, że w leasingu operacyjnym nie obowiązuje limit amortyzacji pojazdu, a w efekcie jest to korzystna opcja finansowania drogich samochodów.

Dla kogo jaki leasing?

Nie da się ukryć, że dla większości przedsiębiorców korzystniejszy będzie leasing operacyjny. Jest to bardzo często wybierana opcja i dosyć przejrzysta. W takim razie, kto powinien skorzystać z leasingu finansowego?

 • Ktoś, kto chce odliczyć całość podatku VAT od razu.
 • Ktoś, kto chce być właścicielem przedmiotu leasingu od samego początku trwania umowy.
 • Ktoś, kto poszukuje krótszego niż 40% okresu amortyzacji czasu trwania umowy.
 • Ktoś, kto ze względu na niską stawkę amortyzacji i wysoki wykup nie ma możliwości zawarcia umowy leasingu operacyjnego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Jest kilka stałych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru najbardziej odpowiedniego leasingu. Poniżej zebraliśmy kluczowe kwestie:

 1. Wymagana wysokość wkładu własnego.
 2. Wymagane dokumenty.
 3. Oprocentowanie leasingu.
 4. Maksymalna lub minimalna kwota wykupu.
 5. Czas trwania wszystkich spraw administracyjno-formalnych.

 

Korzyści płynące z leasingu

Co sprawia, że leasing jest tak korzystną i pożądaną przez wielu przedsiębiorców formą finansowania? Najczęściej korzyści te są zestawiane z kredytem, bo to właśnie ten dylemat spędza, szczególnie nowym, młodym firmom sen z powiek.

 • Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt.
 • Do jego otrzymania wystarczy minimum formalności.
 • Wymaga zaangażowania minimalnych środków własnych i jest tańszy od kredytu.

Do tego oczywiście dochodzą wyżej już wspomniane zalety tarczy podatkowej. W efekcie przedsiębiorca może znacząco obniżyć swoje podatki. A to jest chyba bardzo kusząca wizja, prawda?

Ostatecznie, w gąszczu tych wszystkich skomplikowanych pojęć można, a nawet trzeba dostrzegać prawdziwie wymierne korzyści z leasingu. Takie, które niekiedy są „być albo nie być” dla wielu przedsiębiorstw. Oto i one:

 • Niskie i przewidywalne koszty.
 • Możliwość rozbudowy floty niskim kosztem.
 • Możliwość wymiany pojazdu po kilku latach.
 • Brak wpływu na zdolność kredytową.
 • Brak konieczności zamrożenia wolnych środków.

W Carsmile formalności ograniczamy do minimum. Cały proces odbywa się online pod opieką jednego, przypisanego od samego początku doradcy, który zatroszczy się o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, jak chociażby obsługa posprzedażowa. Do tego dochodzi bardzo bogata oferta samochodów (do wyboru są wszystkie marki i modele dostępne w Polsce), brak limitu kilometrów i zgłaszania wyjazdu za granicę oraz możliwość podpisania umowy od 1. dnia prowadzenia działalności.

A to tylko kilka wybranych zalet leasingu w Carsmile. Sprawdź naszą pełną ofertę, bo Twój nowy samochód jest na wyciągnięcie ręki!

Carsmile Blog
Skontaktuj się z nami
i wybierz nowy samochód!
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
lub podaj Podaj swoje dane, a poinformujemy Cię o szczegółach oferty samochodów w abonamencie i leasingu.
Wysyłając wypełniony formularz potwierdzasz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktowej ze strony Carsmile S.A.
Administratorem danych osobowych jest Carsmile S.A. z siedzibą w Warszawie (00-838) przy ul. Prosta 51 (dalej „Spółka”). Ze Spółką można skontaktować się także telefonicznie pod nr +48 22 113 43 43 W sprawach związanych z ochroną danych osobowych można skontaktować się: za pośrednictwem e-mail iod@carsmile.pl lub pisemnie pod podanym powyżej adresem Spółki, z dopiskiem „Dane osobowe”. Rozwiń
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.