Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing na samochód - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
20
lut 2022

Są takie pytania, które nie dają nam spokoju. Czy kiedykolwiek będzie mnie stać na Lamborghini? Czy warto odłożyć decyzję o zakupie mieszkania na rzecz nowego samochodu prosto z salonu?

Polski Ład i rosnące stopy procentowe namieszały w zasadach, jakimi do tej pory rządził się leasing. Sporo osób zastanawia się czy leasing nadal ma sens i czy jest jeszcze opłacalny. Z drugiej strony auta w ciągu kilkunastu miesięcy mocno zdrożały, przez co zakup za zgromadzony w firmie kapitał ma jeszcze mniejszy sens, szczególnie że czekają nas trudne czasy. Czy leasing w takich warunkach nadal jest korzystniejszy od kredytu lub zakupu za gotówkę? Jak widać, w ostatnich tygodniach pojawiło się sporo niewiadomych, które postaramy się zaraz wyjaśnić.

 

Czym jest leasing?

Leasing, chcąc go jak najprościej zdefiniować, to po prostu mariaż kredytu i dzierżawy. Wśród przedsiębiorców jest to bardzo popularna metoda finansowania, m.in. pojazdów, maszyn i różnego rodzaju sprzętów. I choć coraz częściej mówi się o leasingu konsumenckim, to w tym artykule skupimy się tylko i wyłącznie na ofercie finansowania samochodu skierowanej do firm.

Leasing kuszący jest dlatego, że pozwala na finansowanie inwestycji bez angażowania środków własnych firmy. Jednak podczas trwania umowy leasingowej, która zawierana jest na czas określony, leasingobiorca ma wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu umowy. Innymi słowy, nie jest ona jego własnością. Oczywiście, po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu samochodu (zazwyczaj na bardzo preferencyjnych warunkach, często znacznie taniej niż jego wartość rynkowa). Co prawda zasady tego wykupu zmieniły się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, ale nadal przy zachowaniu pewnych mechanizmów są korzystne dla przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku leasingu wykup auta nie jest przymusem, a to oznacza, że ustalając wysoką kwotę wykupu, można znacząco zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. To pozwala użytkować stosunkowo drogie auta, płacąc stosunkowo niską ratę.

 

Różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje leasingu. Najważniejsza różnica między nimi związana jest z podatkiem. W leasingu operacyjnym podatek VAT jest naliczany stopniowo, czyli z uwzględnieniem każdej kolejnej raty. Natomiast w leasingu finansowym cały podatek płaci się tylko raz, wraz z pierwszą ratą. W tej sytuacji do kosztów uzyskania przychodu można tylko wrzucić odsetki od rat, a nie całą ratę.

Kolejną bardzo ważną kwestią są odpisy amortyzacyjne. W leasingu operacyjnym odpisy dokonywane są przez finansującego, czyli np. firmę leasingową. W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca dokonuje odpisów i co więcej, przedmiot leasingu wykazuje w środkach trwałych.

 

Zatem którą formę leasingu wybrać?

Nie da się ukryć, że dla większości przedsiębiorców korzystniejszy będzie leasing operacyjny i właśnie ta forma dominuje na polskim rynku, jeśli mówimy o finansowaniu samochodów. W takim razie, kto powinien skorzystać z leasingu finansowego?

 • Ktoś, kto chce odliczyć podatek VAT od razu.
 • Ktoś, kto chce być właścicielem przedmiotu leasingu od samego początku trwania umowy.
 • Ktoś, kto poszukuje krótszego niż 40% okresu amortyzacji czasu trwania umowy.
 • Ktoś, kto ze względu na niską stawkę amortyzacji i wysoki wykup nie ma możliwości zawarcia umowy leasingu operacyjnego.

 

Czy w Polskim Ładzie leasing nadal się opłaca?

Wprowadzone 1 stycznia 2022 nowe zasady rozliczania podatku od wykupu i późniejszej sprzedaży auta leasingowanego, wprowadziły spory popłoch wśród przedsiębiorców, szczególnie że zasady zmieniono w trakcie gry. O co dokładnie chodzi?

Do niedawna osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogli na preferencyjnych warunkach wykupić do celów prywatnych auto, które wcześniej leasingowała ich firma. Przepisy pozwalały też na dalszą odsprzedaż samochodu, po upływie 6 miesięcy od jego wykupienie nie trzeba było już płacić podatku od przychodu w ramach działalności gospodarczej. 

Według nowych zasad podatek po wykupie auta naliczany jest już od wartości rynkowej samochodu w momencie wykupu, co diametralnie zmienia wysokość daniny na rzecz fiskusa. Do końca 2021 roku był on naliczany od kwoty wykupu. Co prawda nadal wykupionego auta nie trzeba wprowadzać do majątku firmy, ale w takim przypadku zwolnienie z opodatkowania od jego sprzedaży następuje dopiero po 6 latach od wykupu.

Jednym wyjściem na wcześniejszą odsprzedaż auta bez płacenia podatku dochodowego jest darowizna. Wystarczy, że przedsiębiorca po „prywatnym” wykupie auta, obdaruje samochodem kogoś z najbliższej rodziny. W polskim prawie taka darowizna nie jest opodatkowana. Z kolei obdarowany może sprzedać auto bez płacenia podatku już po 6 miesiącach.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Jest kilka stałych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru najbardziej odpowiedniego leasingu. Poniżej zebraliśmy kluczowe kwestie:

 • Wymagana wysokość wkładu własnego
 • Wymagane dokumenty
 • Oprocentowanie leasingu
 • Maksymalna lub minimalna kwota wykupu
 • Czas trwania wszystkich spraw administracyjno-formalnych
 • Bardzo istotna jest też Tabela Opłat i Prowizji – to zestawienie czynności, za które dodatkowo trzeba będzie zapłacić, w tym, m.in.: wystawianie zaświadczeń, rozliczanie mandatów, koszty aneksów do umowy, koszty windykacji itd.

 

Leasing kontra kredyt – co wybrać?

Co sprawia, że leasing jest tak korzystną i pożądaną przez wielu przedsiębiorców formą finansowania? Najczęściej korzyści te są zestawiane z kredytem, bo to właśnie ten dylemat spędza, szczególnie nowym, młodym firmom sen z powiek. Na czym polega przewaga leasingu nad kredytem:

 • Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt
 • Do jego otrzymania wystarczy minimum formalności
 • Wymaga zaangażowania minimalnych środków własnych i jest tańszy od kredytu

Do tego oczywiście dochodzą wyżej już wspomniane zalety tarczy podatkowej. W efekcie przedsiębiorca może znacząco obniżyć swoje podatki.

Ostatecznie, w gąszczu tych wszystkich skomplikowanych pojęć można, a nawet trzeba dostrzegać prawdziwie wymierne korzyści z leasingu. Takie, które niekiedy są „być albo nie być” dla wielu przedsiębiorstw. Oto i one:

 • Niskie i przewidywalne koszty
 • Możliwość rozbudowy floty niskim kosztem
 • Możliwość wymiany pojazdu po kilku latach
 • Brak wpływu na zdolność kredytową
 • Brak konieczności zamrożenia wolnych środków

W Carsmile formalności ograniczamy do minimum. Cały proces odbywa się online pod opieką jednego, przypisanego od samego początku doradcy, który zatroszczy się o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, jak chociażby obsługa posprzedażowa. Sprawdź naszą pełną ofertę, bo Twój nowy samochód jest na wyciągnięcie ręki!

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.