Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing samochodu w 2019 - zmiany przepisów
26
gru 2018

Leasing samochodu osobowego wciąż jest jedną z atrakcyjniejszych form zewnętrznego finansowania pojazdu w firmie. Ze względu na brak obostrzeń dotyczących zaliczania rat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodów wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na tę formę finansowania. Niestety, leasing od 2019 roku będzie wiązał się z kilkoma przykrymi zmianami dla przedsiębiorców.

Leasing 2019 – czekają nas spore zmiany

Wedle projektu ustaw podatkowych ustawodawca wprowadzi dodatkowe punkty do art. 23 ust. 1 PIT i art. 16 ust. 1 CIT, które mocno wpłyną na charakter zawieranych umów o leasing w 2019 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Leasing 2019 – zmiany na niekorzyść użytku mieszanego

Zmiany w mniejszym lub większym stopniu dotkną wszystkich przedsiębiorców, a szczególnie ucierpią ci z nich, którzy będą wykorzystywać leasingowany pojazd w celach mieszanych (służbowych i prywatnych). Nowe przepisy umożliwią wliczanie w koszty uzyskania przychodu jedynie 75% wszystkich wydatków eksploatacyjnych.

Co więcej, firmy, które zawiążą umowy leasingowe po 1 stycznia 2019 roku na samochód osobowy droższy niż 150 000 złotych netto, będą mogły odliczyć jedynie część raty leasingowej i czynszu inicjalnego, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekroczy 150 tys. zł.

W praktyce wyglądać to będzie w taki sposób, że dla samochodów o wartości do 150 000 złotych przedsiębiorcy będą mogli uwzględnić w koszty uzyskania przychodu całość płaconych rat leasingowych. Powyżej tej wartości samochodu, rozliczeniu będą mogły ulec jedynie pewne proporcje rat leasingowych.

Za wyjaśnienie niech posłuży przykład. Przyjmijmy, że leasingobiorca chce wziąć w leasing samochód o wartości 200 000 tys. złotych. Współczynnik proporcji kwoty limitu 150 000 złotych wynosić będzie 75% (150000/200000 * 100%). Zatem przedsiębiorca będzie mógł odliczać w koszty wyłącznie 75% wartości rat leasingowych.

Leasing samochodu 2019 – co z kosztami ubezpieczenia OC, AC i GAP?

Limit 75% kosztów uzyskania przychodu nie obejmuje wydatków związanych z kosztami ubezpieczeń pojazdu. W tej sytuacji obowiązuje odmienna regulacja, która limituje możliwość zaliczenia składki w koszty. Obostrzenie to dotyczy ubezpieczeń AC i GAP. Jeśli ich wartość mieści się w limicie 150 tys. złotych, to cała składka może zostać odliczona do kosztów, jeżeli składka przekracza limit, to w koszty można zaliczyć jedynie jej proporcję. Przykładowo: składka za ubezpieczenie GAP lub AC przy samochodzie o wartości 300 tys. zł może być zaliczona w koszty jedynie w 50%. Limity te nie dotyczą obowiązkowych składek OC – te można wliczyć w koszty w całości.

Więcej o zmianach w umowach leasingowych i najmie długoterminowym pisaliśmy w tym artykule.

Chcesz wziąć leasing od 2019 roku i obawiasz się zmian? Z Carsmile nie musisz się bać

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Postaramy się kompleksowo wyjaśnić Ci wszelkie zmiany, jakie czekają nas od nowego roku, a także zaproponujemy możliwie najkorzystniejsze finansowanie pojazdu na nowych zasadach.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.