Brak „poduszki finansowej” wiele utrudnia, stąd do rąk przedsiębiorców trafia oferta, jaką jest leasing auta. Coraz bardziej popularna i chętnie wybierana, w dużej mierze ze względu na zdecydowanie większą dostępność niż tradycyjny kredyt. Auto, które leasingodawca oferuje właścicielowi firmy, stanowi dla niej jednocześnie zabezpieczenie.
Leasingodawcy stają zatem frontem do Klienta, bo ich ryzyko jest znacznie mniejsze niż to, jakie ponoszą banki. Dla leasingobiorcy to z kolei świetna okazja, by wreszcie nadać dynamikę swojej działalności, móc korzystać z samochodu (choć w czasie trwania umowy niebędącego własnością przedsiębiorcy), co jest nie tylko wygodne, ale w wielu branżach staje się wręcz koniecznością.
Co to jest leasing samochodowy
Leasing samochodowy polega na użytkowaniu auta przez leasingobiorcę, za określonym wynagrodzeniem, które leasingodawcy wypłacane jest wedle warunków wskazanych w umowie. Własne środki, w niektórych firmach wymagane do zawarcia umowy leasingowej, przeważnie wynoszą do około 30% wartości leasingowego przedmiotu (w zależności od oferty). Pojawiają się także propozycje skorzystania z leasingu, który nie wymaga żadnej wpłaty własnej. Z taką ofertą do Klientów wychodzi właśnie firma Carsmile. Niezależnie od wybranej opcji, obydwie są dostępne dla przedsiębiorców, którzy mają zbyt krótką historię kredytową lub nie posiadają jej jeszcze w ogóle, by móc ubiegać się o kredyt w tradycyjnej jego formie.
Zanim podejmie się ostateczną decyzję odnośnie leasingu auta, należy poznać jego rodzaje i występujące różnice. Przede wszystkim chodzi o rozróżnienie dwóch rodzajów usług leasingowych, a mianowicie leasingu operacyjnego i leasingu finansowego. Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć w artykule „5 rzeczy, które musisz wiedzieć o leasingu”.
Jak działa leasing samochodowy – umowa między stronami
Leasing samochodowy opiera się na umowie zawieranej pomiędzy leasingodawcą nazywanym również finansującym a leasingobiorcą, który staje się korzystającym. Przedmiotem umowy jest zaś samochód użytkowany za wynagrodzeniem – dla korzystającego są to przeważnie comiesięczne raty. Ich wysokość uzależniona jest między innymi od długości trwania umowy, wartości wykupu (im wyższa, tym mniejsza rata), rocznego limitu kilometrów, wliczania bądź nie – ubezpieczenia, poziom stóp procentowych.
Prostota zawierania umów leasingowych jest nieporównywalnie wyższa w stosunku do innego rodzaju dostępnych form finansowania, z których korzystają dzisiejsi przedsiębiorcy.