Wśród najpopularniejszych sposobów zewnętrznego finansowania dla osób fizycznych wyróżniają się leasing oraz wynajem długoterminowy. Zatem, leasing czy wynajem? Sprawdź, który sposób będzie najlepszy dla Ciebie.

Leasing a wynajem długoterminowy – różnice

Wynajem długoterminowy to pewien rodzaj umowy leasingowej. Podstawową różnicą między nim a leasingiem jest to, że z założenia przedmiot umowy nie staje się własnością najemcy. Oczywiście możliwe jest skonstruowanie umowy w ten sposób, by po końcu trwania umowy najmu długoterminowego możliwe było wykupienie dzierżawionego samochodu. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.

Niemniej, wynajem długoterminowy jest usługą. W ramach rat abonamentowych osoba korzystająca z wynajmu może wykorzystywać pojazd oraz liczyć na jego kompleksową obsługę przez firmę wynajmującą. W ramach usługi abonamentowej wypożyczalnia obliguje się do pełnego ubezpieczenia samochodu, jego rejestracji, realizowania wszelkich prac serwisowych, wymianę opon, płynów eksploatacyjnych, a nawet piór wycieraczek.

Leasing działa na nieco innych zasadach. Leasingobiorca może skorzystać z popularnego leasingu operacyjnego, w którym zwykle na początku trwania umowy wpłaca wkład własny w wysokości od 10 do 30% wartości pojazdu, a następnie przez ustalony okres umowy leasingowej opłaca raty leasingowe. Po końcu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu pojazdu po uprzednio ustalonej kwocie. Zatem co wybrać: leasing czy wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy czy leasing – co jest korzystniejsze?

Ze względu na różnice w zakresie podejścia do eksploatacji samochodu i jego rozliczania, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy. Obydwie opcje mają swoich zwolenników oraz niosą za sobą kluczowe korzyści przemawiające do różnych osób.

Jedną z kluczowych zalet wynajmu długoterminowego jest uzyskanie kompleksowej obsługi pojazdu w jednej, przejrzystej i stałej racie abonamentowej oraz brak ponoszenia kosztów utraty wartości rezydualnej auta podczas okresu jego eksploatacji.

Korzyścią przemawiającą za leasingowaniem pojazdu jest możliwość jego późniejszego wykupu. Dla wielu osób poczucie posiadania i spłacania własnego samochodu jest bardzo silne i w kluczowy sposób oddziałuje na decyzje związane z finansowaniem pojazdu.

Najem długoterminowy a leasing – która opcja jest dla kogo?

Podsumowując, wynajem długoterminowy skierowany jest do osób ceniących komfort, transparentność kosztów oraz elastyczne podejście do zawieranej umowy. Stała rata abonamentowa pokrywa wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu, a po końcu trwania umowy jego użytkownik nie pozostaje z samochodem, który z czasem będzie musiał sprzedać we własnym zakresie.

Leasing jest korzystniejszy dla osób chcących w atrakcyjny sposób rozłożyć płatność za zakupiony pojazd. Leasing zapewnia nieco wyższą swobodę użytkowania samochodu, a także może okazać się nieco tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem długoterminowym bądź leasingiem samochodu, skontaktuj się z Doradcą Carsmile. Z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytanie i zaproponuje najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.