Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing Samochodów elektrycznych i hybrydowych
21
cze 2024

Rosnące koszty paliw, zmiany przepisów dotyczących emisji spalin oraz coraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że Polacy coraz chętniej sięgają po pojazdy o napędzie alternatywnym – hybrydowym lub elektrycznym. Przedstawimy zalety i wady leasingu tych pojazdów, a także praktyczne porady, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Dlaczego warto wybrać samochód elektryczny lub hybrydowy?

Samochody elektryczne i hybrydowe mają znacznie niższą emisją CO2 w porównaniu do pojazdów z silnikami spalinowymi. W przypadku samochodów elektrycznych emisja ta jest wręcz zerowa. Dodatkowo mając np. dom z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi, ładowanie, a co a tym idzie także koszty użytkowania auta są znacznie niższe niż w przypadku aut z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Jak widać takie auta mają kilka niepodważalnych zalet. Trudno się dziwić, że rzesza chętnych na zakup takich pojazdów rośnie.

Co prawda zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego może być droższy niż auta z tradycyjnym napędem, ale programy dopłat sprawiają, że w ostatecznym rozrachunku różnica w ich cenie często jest niwelowana. Dodatkowo trzeba pamiętać, że ich kolejne oszczędności wynikają z niższych kosztów serwisowania – brak konieczności wymiany oleju w silniku, układu rozrządu, czy też znacznie wolniejsze zużywanie się elementów układu hamulcowego, w dłuższej perspektywie dają znaczące oszczędności.

Co to jest leasing samochodu?

https://carsmile.pl/oferta/volvo/xc-90/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Zaczniemy od wyjaśnienia kwestii priorytetowej, czyli tego co to jest leasing. To forma finansowania, która polega na wynajmowaniu samochodu na określony czas, zwykle od dwóch do pięciu lat. Po zakończeniu umowy leasingowej, leasingobiorca może zdecydować się na wykup pojazdu, przedłużenie umowy lub zwrot samochodu do leasingodawcy.

Rodzaje leasingu

W Polsce dostępne są dwa główne rodzaje leasingu: leasing operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny to najczęściej wybierana forma, w której leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu, a leasingobiorca uiszcza comiesięczne raty. Leasing finansowy z kolei umożliwia przeniesienie własności pojazdu na leasingobiorcę po zakończeniu umowy.

Zalety leasingu samochodów elektrycznych i hybrydowych

  • Ulgi podatkowe: W Polsce leasing samochodów elektrycznych i hybrydowych jest korzystny pod względem podatkowym. Przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT od rat leasingowych oraz koszty eksploatacji pojazdu, co znacznie obniża koszty związane z użytkowaniem samochodu.
  • Elastyczność finansowa: Leasing pozwala na użytkowanie nowoczesnego pojazdu bez konieczności angażowania dużej sumy pieniędzy na jego zakup. Comiesięczne raty są łatwiejsze do zarządzania w budżecie firmy czy gospodarstwa domowego, a po zakończeniu umowy można zdecydować się na nowy model, co pozwala na ciągłe korzystanie z najnowszych technologii.

Szeroki wybór pojazdów

Z pewnością rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce ma sporą zaletę. Dynamiczny rozwój sprawia, że jest w czym wybierać. Aktualnie w leasingu dostępne są zarówno małe miejskie pojazdy, jak i luksusowe limuzyny oraz SUV-y, co pozwala na dopasowanie samochodu do indywidualnych potrzeb i preferencji.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/nowy-tucson/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Wady leasingu samochodów elektrycznych i hybrydowych

 

  • Wyższe koszty początkowe: Samochody elektryczne i hybrydowe są zazwyczaj droższe od ich spalinowych odpowiedników. Chociaż leasing pozwala rozłożyć koszty na raty, to jednak początkowe wpłaty oraz wyższe raty mogą być barierą dla niektórych klientów.
  • Ograniczenia kilometrowe: W umowach leasingowych często zawarte są limity kilometrów, które można przejechać w ciągu roku. Przekroczenie tych limitów wiąże się z dodatkowymi opłatami, co może być problematyczne dla osób dużo podróżujących.

 

Jak wybrać odpowiedni samochód do leasingu?

  • Określ swoje potrzeby: Przed podjęciem decyzji o leasingu warto zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania wobec samochodu. Czy potrzebujesz pojazdu do codziennych dojazdów do pracy, czy może planujesz dłuższe trasy? W zależności od odpowiedzi, możesz wybrać samochód elektryczny o większym zasięgu lub hybrydowy, który oferuje większą elastyczność.
  • Porównaj oferty: Rynek leasingu samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce jest bardzo konkurencyjny. Przed podpisaniem umowy warto porównać oferty różnych leasingodawców, zwracając uwagę na warunki umowy, wysokość rat oraz dodatkowe koszty związane z serwisowaniem i ubezpieczeniem pojazdu. Warto też wybierać oferty przejrzyste i klarowne, które określają wszelkie opłaty już na samym początku. Taką właśnie ofertę znajdziecie w Carsmile – nic nie ukrywamy, i już w porównywarce szybko i łatwo można wyliczyć miesięczną ratę leasingu, czy wynajmu długoterminowego.

https://carsmile.pl/oferta/audi/q5/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Sprawdź infrastrukturę ładowania

Przed wyborem samochodu elektrycznego, upewnij się, że w Twojej okolicy znajdują się stacje ładowania. Coraz więcej miast w Polsce inwestuje w rozwój infrastruktury ładowania, jednak nadal warto sprawdzić dostępność punktów ładowania w miejscach, które często odwiedzasz.Ekologiczne i ekonomiczne korzyści

https://carsmile.pl/oferta/mercedes-benz/gle/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

  • Ochrona środowiska: Leasing samochodów elektrycznych i hybrydowych to nie tylko korzyści finansowe, ale również realny wkład w ochronę środowiska. Pojazdy te emitują znacznie mniej CO2 i innych szkodliwych substancji, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w miastach.
  • Niższe koszty paliwa: W przypadku samochodów elektrycznych koszty związane z "tankowaniem" prądu są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych paliw. Warto również wspomnieć o możliwościach ładowania samochodów elektrycznych w domowych warunkach, co dodatkowo obniża koszty użytkowania.
  • Dofinansowania i ulgi: W Polsce dostępne są różne programy dofinansowań i ulg podatkowych dla osób decydujących się na zakup lub leasing samochodów elektrycznych i hybrydowych. Programy takie jak "Mój Elektryk" oferują wsparcie finansowe (do 27 tys. zł), co sprawia, że leasing staje się jeszcze bardziej atrakcyjną opcją. W Carsmile wszelkie formalności związane z dopłatami załatwimy za Ciebie.
Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.