Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak zdać samochód po zakończonym najmie?
04
maj 2021

Po sieci krążą pogłoski, że oddawanie samochodów po wynajmie długoterminowym to męka, za którą trzeba słono zapłacić – prawda jest jednak zupełnie inna. Samochód można zdać bezproblemowo, trzeba tylko mieć tego świadomość przez cały okres trwania umowy. Jak sprawić, aby nie mieć problemów?

Przede wszystkim musicie sobie zdawać sprawę, że auto, które wynajęliście, po okresie najmu musi zostać przez najmującego sprzedane. Jeśli więc ma np. uszkodzoną felgę, a w środku ktoś palił papierosy, sprzedaż będzie trudniejsza, a samochód zwyczajnie tańszy. Najem w dużym uproszczeniu to spłata utraty wartości, zrozumiałe jest więc, że gdy obniżymy wartość auta na rynku wtórnym, to konieczne będzie pokrycie różnicy. Warto także pamiętać, że wysokość raty obliczana jest dla spadku wartości auta zużytego normatywnie w stosunku do jego ceny. Jak pewnie wiecie, kupujący używane samochody, zwykle negocjują ceny właśnie na podstawie koniecznych napraw i wymian zniszczonych elementów. Dlatego samochód powinien być w dobrym stanie, gdy go oddajecie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie uszkodzenia będą wyceniane na waszą niekorzyść. Zapraszamy na mały poradnik jak zdawać samochód po najmie.

 

Nic na ostatnią chwilę! Przygotuj się do rozliczenia wcześniej

Nie zostawiajcie niczego na ostatnią minutę. Najem kończy się w momencie, gdy pracownik odbiera auto i spisuje protokół zdawczo-odbiorczy. Każde uszkodzenie, które zostało w nim uwzględnione, będzie potem oceniane i jeśli nie jest normatywne, to niestety poniesiecie dodatkowe koszty.

I jest pozamiatane, bo auto trafia do rzeczoznawcy i ten ocenia zniszczenie. Lepiej więc nie zostawiać uszkodzeń ponadnormatywnych (o których za chwilę) na ostatni moment! Jest wiele możliwości pozbycia się uszkodzeń z samochodu, o czym w dalszej części artykułu.

 

Poznaj zasady rozliczania najmu

Wykorzystajcie Przewodnik Zwrotu Pojazdów. Jeśli nie ma go w wynajętym aucie, można go pobrać ze strony PZWLP. Tu znajdziecie do niego link:

https://pzwlp.pl/pzwlp/przewodniki-zwrotu-pojazdow-pzwlp

Bardzo dobrym pomysłem jest zapoznać się z nim dużo wcześniej niż na chwilę przed zdaniem auta, bo to właśnie z niego można się dowiedzieć, które uszkodzenia wynikają z lat eksploatacji i przebiegu. Niektóre mniejsze rysy nadwozia mogą bowiem zostać uznane za normatywne, podobnie zresztą jak zdarte pedały, lekko przetarty fotel czy też małe odpryski. Warto wiedzieć, które z nich, jak będą klasyfikowane. Jeśli nie macie pewności co do kwalifikacji, to zawsze możecie zwrócić się do nas na maila operacje@carsmile.pl. Pomożemy Wam ocenić.

 

Kontroluj stan samochodu na bieżąco

Po zakupach, po zaparkowaniu gdzieś na publicznym parkingu, zawsze obejdź samochód. Jeśli jest na nim jakieś nowe uszkodzenie, a wcześniej tego nie było, powinieneś wezwać policję i zgłosić szkodę. To firma wynajmująca auto, czyli my będziemy wraz z policją zajmować się tą sprawą. Zawsze jest szansa na ustalenie sprawcy i naprawę z jego odszkodowania, bo większość miejsc ma monitoring. Generalnie w przypadku najmu to nie ma być Twój problem użytkowniku! Zawsze zgłaszaj na bieżąco, a my się tym zajmiemy.

 

Wykorzystaj polisę AC

Jeśli masz AC, naprawiaj z polisy. Co prawda często jest w niej udział w szkodzie, ale jest on do 1000 zł, jeśli więc okazałoby się, że naprawa wyniesie 400 zł, to właśnie tyle zapłacimy, w czasie wynajmu długoterminowego, bo właśnie po to ona jest. Traktuj wynajęte auto jak własne, a we własnym byś przecież naprawiał. Z AC możesz wymienić uszkodzoną aluminiową felgę, pomalować podrapany element, tak aby auto w dalszym ciągu było warte tyle, ile założyliśmy kalkulując raty dla Ciebie.

 

Autodetailing może obniżyć Twoje koszty

Często, zamiast naprawiać rysę z AC, można skorzystać z autodetailingu. Za kilkaset złotych można tu zniwelować wiele zarysować na aucie, co w ostatecznym rozrachunku wyjdzie taniej niż naprawa z Auto-Casco. Warto mieć tego świadomość i przed zgłoszeniem niewielkiego (ale jednak ponadnormatywnego) uszkodzenia zapytać, czy da się je naprawić w firmie autodetalingowej i jaki byłby tego koszt? Czasem udaje się w ten sam sposób naprawić uszkodzoną aluminiową felgę np. w firmie która zajmuje się renowacją.

 

Sprawdź, jak działa najem długoterminowy! Objaśniamy na przykładzie w naszym artykule >>

 

Podsumowanie

Zdawanie samochodu wcale nie jest trudne, zwłaszcza wtedy, gdy podczas jego eksploatacji pamięta się, żeby dbać o wynajęte auto jak o swoje. Warto też korzystać z naszych wskazówek, a jeśli nie macie pewności co do niektórych z nich – zapytać nas o poradę.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.