Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jednoosobowe firmy i działalności gospodarcze – leasing na samochód
31
gru 2019

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiamy się, w jaki sposób sfinansować pojazd niezbędny do prowadzenia biznesu. Wśród najpowszechniejszych opcji wymienia się: zakup za gotówkę, kredyt, najem długoterminowy, a także leasing. Dlaczego warto wybrać leasing na firmę jednoosobową, jakie korzyści można uzyskać i z czym należy się liczyć? Która forma leasingu okaże się atrakcyjniejsza dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – leasing samochodu

Leasing jako forma dzierżawy pojazdu z jednoczesnym prawem wykupu samochodu to dość opłacalna forma zewnętrznego finansowania. Należy wiedzieć, że leasing na działalność gospodarczą może przyjąć formę leasingu finansowego lub operacyjnego.

Zasady leasingu finansowego przypominają nieco zakup pojazdu na kredyt – musi być on amortyzowany przez firmę, a podatek VAT musi być zapłacony z góry za cały okres leasingowania. Stąd też, ze względu na początkowe obciążenie finansowe, forma ta jest zdecydowanie rzadziej wybierana w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

O wiele atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny. W tym przypadku możliwe jest  zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu całej kwoty raty netto, natomiast VAT może być odliczany w 100% lub 50% - zależnie od tego, czy samochód jest przeznaczony na cele mieszane, czy służy wyłącznie do celów służbowych.

Uwaga: od 2019 roku zmieniają się zasady zaliczania rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Leasing na firmę jednoosobową – korzyści dla przedsiębiorcy

Spośród wszystkich form finansowania pojazdów w jednoosobowych firmach leasing – zaraz obok najmu długoterminowego – zapewnia zdecydowanie najwięcej korzyści.

·       Leasing dla firm jednoosobowych jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt inwestycyjny

Umowę leasingową można podpisać o wiele szybciej i bez zbędnej biurokracji, co jest szczególnie istotne dla młodych i dynamicznie rozwijających się firm. Poza tym przy podpisywaniu umowy leasingowej nie jest konieczne wykazywanie zabezpieczenia oraz dysponowania dużą zdolnością kredytową.

·       Leasing zapewnia znaczne korzyści podatkowe

Leasing operacyjny jest jedną z najkorzystniejszych form finansowania pojazdów, która znacząco ogranicza koszty początkowe. Przedsiębiorca może wpisać w koszty zarówno część odsetkową, jak i kapitałową raty leasingowej, a także opłatę wstępną. Poza tym możliwe jest rozłożenie podatku VAT od sumy płatności leasingowej i spłacanie ich na raty.

·       Możesz opcjonalnie wykupić pojazd

Po zakończeniu leasingu operacyjnego firma może zdecydować się na wykup samochodu po ustalonej uprzednio kwocie lub podpisać kolejną umowę leasingową na nowy pojazd. W ten sposób jednoosobowa działalność gospodarcza może regularnie wymieniać samochód na nowszy.

Jak leasing na firmę jednoosobową, to tylko z Carsmile

Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze możliwie najlepsze warunki finansowania samochodu w firmie. Jeżeli masz pytania dotyczące leasingu lub najmu długoterminowego, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Służymy wsparciem na każdym etapie współpracy.

 

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.