Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Wyższe kary za brak OC
01
gru 2022

Od początku stycznie 2023 roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzieje się tak dlatego, że kary te wyliczane są w stosunku do średniej płacy w Polsce, a ta rośnie. W przypadku aut osobowych – maksymalna kara to prawie 7 tys. zł.

Jasne, nikt nie dyskutuje z faktem, że OC jest wymagane, ale tak wysokie kary sprawiają, że szybko zaczynamy sprawdzać, czy aby ubezpieczenie na pewno nie kończy nam się na dniach. Wystarczy przegapić jego termin o 14 dni lub więcej, a przyjedzie nam zapłacić w przypadku auta osobowego karę 6980 zł! Czy jest to niemożliwe? Niekoniecznie, sami tego doświadczyliśmy – w przypadku zakupionego auta, które jest w remoncie i przejściu na OC poprzedniego właściciela. Okazało się, że ubezpieczalnia w takiej sytuacji nie przypomina o konieczności zakupu kolejnej polisy. My wykupiliśmy ją w ostatniej chwili, ale niewiele brakowało, abyśmy dostali karę. Trzeba uważać!

Wysokie kary za brak OC

6980 zł to ekstremum dla spóźnialskich, ale i pozostałe kary nie są niskie – już za okres do trzech dni bez OC na samochód jego właściciel może dostać karę administracyjną w wysokości 1396 zł. Od 4 dni do 14 kara wzrasta do sporych 3490 zł, a to już tyle ile często właściciele nie płacą nawet rocznie za ubezpieczenie starszych samochodów. Warto dodać, że aby dostać karę wcale nie musi zatrzymać Was patrol policji i sprawdzić w systemie. Ten sam system sprawdzany jest przez Ubezpieczeniowy System Gwarancyjny, nie ma więc co liczyć na to, że nam się uda. Karę możemy dostać zaocznie i otrzymać ją jako polecenie zapłaty, a w razie gdy jej nie zapłacimy, sprawa zostanie skierowana do komornika.


Będzie jeszcze drożej!

Na tym jednak nie koniec – po podwyżce kar za brak OC od stycznia 2023 roku jest już w zasadzie spodziewana kolejna. Tak samo jak pierwsza i każda, jest ona związana z podwyższeniem płacy minimalnej. Ma mieć to miejsce 1 lipca 2023 roku, kiedy to minimalna płaca wzrośnie do 3600 zł. Oznacza to, że maksymalna kara za brak OC (ta do 14 dni wzwyż) wzrośnie z 6980 do 7200 zł, a na tym zapewne nie koniec!

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.