Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Obowiązkowe wyposażenie auta
23
sty 2019

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta regulowane przez ustawodawcę. Poza standardowymi elementami, jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica do auta, obligatoryjnym wyposażeniem stają się systemy bezpieczeństwa. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku, obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Minimalna pojemność gaśnicy powinna wynosić 1 kg. Musi mieć także aktualne badania techniczne. Wymagane wyposażenie samochodu to także trójkąt ostrzegawczy z homologacją i odpowiednio dużą powierzchnią, która zagwarantuje jego widoczność nawet przy słabej widoczności.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu kończy się na dwóch wymienionych powyżej rzeczach. Niemniej, warto wyposażyć się dodatkowo w apteczkę do samochodu i kamizelkę odblaskową, które znacząco poprawią bezpieczeństwo na drodze oraz mogą okazać się nieocenioną pomocą podczas kolizji lub wypadku.

Obowiązkowe elementy i systemy, które muszą zapewnić producenci samochodów

Co roku zaostrzają się wymogi dotyczące bezpieczeństwa nowo produkowanych samochodów osobowych. Wymusza to na producentach wyposażenie samochodu w poduszki powietrzne, system ABS, a także czujniki ciśnienia w oponach. Co więcej, wszystkie samochody wyprodukowane po 31 marca 2018 roku muszą być wyposażone fabrycznie w system eCall, który w razie wypadku automatycznie wyśle komunikat MSD na numer alarmowy i przekaże informacje o: zdarzeniu, liczbie pasażerów, położeniu pojazdu, jego marce i numerze VIN.

Co jest obowiązkowe w samochodzie produkowanym od 2018 roku? Producenci muszą wyposażyć pojazdy w asystent pasa ruchu, który wykryje niezamierzone zjeżdżanie ze swojego pasa i poinformuje kierowcę akustycznie lub wizualnie o przekraczaniu granicy pasa ruchu. W nowych samochodach coraz częściej spotkać się można również z technologią ogranicznika prędkości ISA (ang. Intelligent Speed Limiter). Rozwiązanie to zapobiegnie przekraczaniu prędkości przez kierowcę, a tym samym dostosuje ją do obowiązujących ograniczeń prędkości.

W Carsmile możesz wybrać dowolne wyposażenie samochodu

Na producencie pojazdu ciąży o wiele większa odpowiedzialność związana z zaimplementowaniem w samochodach niezbędnych rozwiązań i systemów zapewniających bezpieczeństwo kierowcy. Kupując auto, warto postawić na nowy samochód, który zapewni możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerom.

Klienci Carsmile mogą dopasować konfigurację samochodu do osobistych wymagań oraz preferencji. Umożliwiamy wybór wersji wyposażenia spośród wszystkich dostępnych konfiguracji na rynku, w związku z czym możesz z łatwością skonfigurować auto tak, jak sobie tego zażyczysz. Jeżeli nie wiesz, czego oczekujesz od nowego samochodu, zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie oraz doradztwo, dzięki czemu zyskasz gwarancję, że dostaniesz taki samochód, jaki chcesz.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.