Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Liftback czy sedan? Czym się różnią?
12
maj 2023

Dynamiczny rozwój świata motoryzacji sprawił, iż producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań. Nie ma już podziału na klasyczne sedany, kombi i hatchbacki. Pewien czas temu do gry wkroczył m.in. liftback. Co to za konstrukcje? Jakie są ich niepodważalne zalety? I przede wszystkim, czym liftbacki różnią się od „klasycznych”, dobrze znanych sedanów?

Pierwszą różnicę pomiędzy sedanami a liftbackami widać już w samym zamyśle konstrukcyjnym. W umowny sposób bryłę sedana podzielić można na trzy, osobne części. Front przeznaczony jest dla komory silnika. Centralna partia to duża, wygodna kabina pasażerska. Oddzielony od reszty tył, w którym znajduje się przestrzeń bagażowa, dopełnia całą koncepcję. Liftbacki, choć na pozór wyglądają wręcz identycznie, zostały jednak przemyślane w inny sposób. Oczywiście, front musi pozostać ten sam. Jednak kabina pasażerska i strefa bagażowa stanowią jedną, spójną całość. Nie ma typowej dla sedanów „ściany grodziowej’’. Taka budowa sprawia, iż właściciele liftbacków zyskują znacznie większą możliwość adaptacji wnętrza, dopasowania auta do aktualnych potrzeb.

 

Różnicą widoczną już na pierwszy rzut oka jest budowa tylnej klapy. W klasycznych sedanach po otwarciu bagażnika klapa otwiera się w mocno ograniczonym zakresie. Tylna szyba jest bowiem „złączona’’ z karoserią. Co za tym idzie, nawet jeśli dysponujemy dużym bagażnikiem, możliwości załadunku są raczej ograniczone - głównie przez wąski, często nieregularny w kształcie otwór. Ta niedogodność wyklucza możliwość przewożenia dużych przedmiotów, trudniejsze jest też samo zapakowanie bagażu, które często wymaga od nas nie lada gimnastyki… W liftbacku tylna szyba zespolona jest z klapą. Otwierając bagażnik podnosi się ona do góry.

Liftback i sedan - jakie są różnice?

Używając pewnej metafory, stojąc z boku ten proces wygląda jak otwieranie paszczy krokodyla. Zyskujemy więc naprawdę sporą przestrzeń, łatwość pakowania i znakomity dostęp do bagażnika. Dzięki temu przewożenie mniejszych mebli lub gabarytowego bagażu przestaje być problemem… Jest to też znakomite rozwiązanie dla młodych rodziców - ilość generowanej przestrzeni pozwala w relatywnie łatwy sposób zapakować i wyjąć dziecięcy wózek. Za takie rozwiązanie podziękujemy sobie w trakcie sprzedaży - minimalizujemy ryzyko poobijania lub zniszczenia wewnętrznych plastików i lakieru.

 

Ostatni argument, choć docenią go nieliczni - w liftbacku po złożeniu tylnych siedzeń otrzymamy dość komfortową przestrzeń do… wypoczynku. Jeśli chcecie więc oszczędzić na weekendowym wyjeździe, zrezygnujcie z hotelu i zostańcie w swoim samochodzie. Zwłaszcza w gwieździstą noc!

Poza różnicami konstrukcyjnymi, istnieją też dysproporcje stricte przemysłowe. Samochody typu sedan są z nami od dekad. Co za tym idzie, praktycznie każdy szanujący się koncern ma w swojej ofercie choć jeden model w takim nadwoziu. Liftbacki są wciąż dość młodymi konstrukcjami. O „bum” na tego typu pojazdy jest jednak trudno, głównie ze względu na miażdżącą popularność SUV-ów. Liderem w produkcji liftbacków jest przede wszystkim czeska Skoda. Takie konstrukcje znajdziecie także w ofercie Opla, Hyundaia, Audi. Co ciekawe, do grona liftbacków zaliczymy też rodzimego Poloneza. Jak widać, PRL-owska myśl techniczna znacznie wyprzedziła swoje czasy!

Do kogo skierowane są liftbacki?

Ze względu na wspomnianą przestrzeń bagażową oraz łatwość załadunku, tego typu konstrukcje polecić można osobom aktywnym oraz rodzinom. To znakomita propozycja dla tych, którzy lubią weekendowe wyjazdy. Z drugiej strony, choć liftbacki i sedany są do siebie bliźniaczo podobne, te pierwsze mają w sobie nieco więcej stylu i polotu. Będą zatem doskonałym wyborem dla tych, którzy oczekują, że ich samochód spełni funkcje reprezentacyjne.

 

Zwykło się mówi, że jeśli coś wydaje się być do wszystkiego, zazwyczaj jest… do niczego. Lecz liftbacki są doskonałym wyjątkiem od tej reguły. Te samochody łączą w sobie najlepsze cechy aut kombi, sedanów i hatchbacków. W odpowiednich wersjach i przy wykorzystaniu mocnego silnika mogą stać się namiastką samochodu sportowego. Po prostu - liftback to samochód znacznie bardziej uniwersalny.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.