Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Ile kosztuje utrzymanie auta?
14
lut 2019

Koszt eksploatacji samochodu to często pomijany, przemilczany i niestety dość wysoki wydatek, na który narażone są wszystkie osoby decydujące się na zakup samochodu za gotówkę lub w kredycie konsumenckim.

Niestety, nierzadko może okazać się, ze samochód to prawdziwa studnia bez dna, która generuje coraz większe koszty. Zwykle standardowi użytkownicy aut nie zdają sobie sprawy, ile tak naprawdę przeznaczają na kompleksowe ubezpieczenie, serwis, rejestrację czy naprawy serwisowe, a kwoty te potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Czy wiesz, ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Liczymy koszty utrzymania samochodu

Ile samochodów i sytuacji, tyle różnych kosztów. Dlatego też przyjmijmy, że zakupiliśmy Opla Astrę z 2018 roku, którego koszt wyniósł ok. 80 000 złotych. Auto pokonuje rocznie do 30 tys. km, a za jego kierownicą siedzi 35-letni kierowca.

Koszty eksploatacji samochodu osobowego rozpoczynamy od wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nasz kierowca wyda na polisę OC nawet 1 200 – 1 500 złotych. Dodając do tego AC wraz z dodatkami typu NNW i assistance, koszt ubezpieczenia plasować się będzie w okolicach 2 000 złotych.

Do tego należy zaliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych składanych przez formularz PCC-3, który wynosi 2% wartości pojazdu. W naszym przypadku jest to kolejne 1 600 złotych. Dodatkowo pojazd wymaga zarejestrowania. Koszt wyrobienia tablic rejestracyjnych to 180,50 zł.

Wiadome jest, że do kosztów należy zaliczyć również zakup kompletu opon letnich i zimowych oraz ich przekładki dwa razy w ciągu roku, które łącznie wyniosą 200 złotych. Koszt jednego zestawu opon to około 500 – 1 000 złotych, zależnie od ich modelu. Opony powinny być wymieniane co ok. 3 lata. Zatem na same opony w trzyletnim okresie eksploatacji wydamy łącznie 1 600 – 2 600 złotych.

Kierowca obowiązkowo musi również poddać samochód raz do roku badaniu technicznemu, którego koszt wynosi 126 złotych.

Koszt utrzymania nowego samochodu

Z naszych wyliczeń wynika, że trzyletnia eksploatacja Opla Astry wyniesie nawet 6 300 złotych. Do tego należy zaliczyć koszt utraty wartości rezydualnej, który może sięgnąć nawet 30% wartości pojazdu. Zatem do kosztów eksploatacyjnych doliczyć trzeba utratę wartości samochodu w wysokości 24 000 złotych. Łącznie, trzyletni koszt utrzymania nowego samochodu z segmentu aut kompaktowych może wynosić powyżej 30 000 złotych, czyli roczne koszty utrzymania samochodu wyniosą ok. 10 000 złotych. Pamiętajmy, że do tego należy zaliczyć zakup pojazdu za kwotę 80 000 złotych.

Ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu w wynajmie długoterminowym?

Koszt utrzymania nowego samochodu finansowanego za pomocą najmu długoterminowego jest o wiele, wiele niższy. Decydując się na tego samego Opla Astrę, koszt miesięcznej raty zaczyna się od mniej niż 800 złotych (przy wkładzie własnym 6 500 złotych netto). Do tego należy doliczyć opłatę w wysokości 20 groszy za przejechany kilometr.

Decydując się na 3-letni okres użytkowania samochodu i pokonując nie więcej niż 30 tys. km rocznie, całkowite koszty eksploatacji auta wyniosą: 28 440 złotych i 18 000 złotych za przejechanie 90 tys. km. Łączny koszt eksploatacji samochodu to 46 440 złotych.

Porównując to z kosztem zakupu nowego pojazdu za kwotę 80 000 złotych oraz jego trzyletniego utrzymania za 30 tys. złotych, uzyskujemy oszczędności w wysokości 63 560 złotych!

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.