Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Zniżki OC - jak je sprawdzić i wybrać?
06
kwi 2023

Cena ubezpieczenia OC w jednej firmie może wynieść kilkaset złotych, w innej... kilka tysięcy złotych. Skąd tak ogromne różnice. Między innym z tego powodu, że firmy w różny sposób kalkulują ryzyko i tym samym wysokość składki. Na szczęście, koszt ubezpieczenia znacząco obniżają gromadzone przez nas zniżki. Jak sprawdzić poziom „rabatu’’, który przysługuje nam przy zawarciu umowy? I z jakich zniżek możemy jeszcze skorzysta. Zebraliśmy dla was kilka przydatnych rad, dzięki którym możecie sporo zaoszczędzić.

Dlaczego wykupujemy OC? Dlaczego jest ono obowiązkowe? To dość prosta kwestia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed koniecznością zadośćuczynienia za spowodowane przez nas szkody (do 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i do 1 050 000 euro w przypadku szkód na mieniu). Niezależnie od wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego, podane wartości pozostają stałe i wyznaczają je przepisy. Gdy posiadamy ubezpieczenie OC, możemy spać spokojnie. To ubezpieczyciel zapłaci za nasze błędy.

Przez lata utarło się, że w przypadku bezszkodowej jazdy, towarzystwa przyznają nam zniżki - za każdy „bezpieczny” rok w wysokości około 10 procent. Ten trend utrzymywał się przez lata. Ba, kiedyś system ubezpieczeniowy był banalnie prosty - niektórzy agenci do dziś mają jeszcze stare tabele, w których wystarczyło podać markę, model, rocznik i pojemność silnika, aby poznać cenę polisy. A dziś za ostateczną kwotę do zapłaty odpowiada kilkadziesiąt czynników oraz wiele zmiennych. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które pozwolą zwiększyć poziom zniżek i obniżyć naszą składkę.

Jak sprawdzić swoje zniżki ubezpieczeniowe?

Niestety, nie istnieje system, który pozwoli nam wskazać dokładny poziom naszych zniżek. Jaki jest tego powód? Wszystko dlatego, że towarzystwa liczą je… inaczej. Podstawowa, maksymalna zniżka wynosi 60 proc. – za sześć, następujących po sobie, „bezpiecznych” lat. Wolnorynkowe podejście sprawiło, iż niektóre firmy przyznają nawet 80 proc. zniżek dla bezszkodowych kierowców i stałych klientów. Poziom zniżek zwiększają też dodatkowe polisy mieszkaniowe i tzw. „życiówki”.

Jaki jest najlepszy sposób, aby sprawdzić wysokość otrzymanej zniżki? Najlepiej sprawdzić naszą aktualną polisę. Na umowie (zazwyczaj obok składki) podana będzie jej wartość. Alternatywą będzie wystosowanie wniosku o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia - takie pismo otrzymamy od aktualnego ubezpieczyciela. Ostatnią zniżkę sprawdzimy również na stronie UFG - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy założyć konto, i pobrać własny raport.

Wspomnieliśmy o nieco chaotycznym sposobie przyznawania zniżek. A jak wygląda ich utrata? Tu znowu utarło się, iż każda stłuczka oznacza stratę 10 proc. ulgi. To dobry krok, ale nie jest on całkiem dokładny. Znowu, niektóre towarzystwa odbiorą nam 10 proc., inne 20 proc, a kolejne 30 procent. Nie ma reguły.

Jakie zniżki warto wybrać?

Teraz kilka porad odnośnie tego jak można dodatkowo obniżyć składkę swojego ubezpieczenia:

  • buduj historię – to stary, w pełni legalny patent. Jeśli jesteś młody i boisz się, że cena Twojej pierwszej polisy przekroczy wartość pojazdu (a to możliwe!), buduj swoją historię. Ubezpieczaj więc skuter, małą przyczepę. W przypadku przyczepki za polisę zapłacisz kilkadziesiąt złotych. A po roku będziesz już cieszył się pierwszymi zniżkami.
  • wybierz współwłaściciela - jeśli jesteś młodym kierowcą i nie masz żadnych zniżek, samochód zakup ze współwłaścicielem. Osobą starszą, która posiada nienaganną historię ubezpieczeniową, z „pełnymi” zniżkami. Pamiętaj jednak, że Twoje kolizje rzutują także raportach współwłaściciela.
  • wybieraj pakiety - czasami zakup „gołego” OC jest droższy, niż wybranie pełnego pakietu OC z podstawowym assistance i minimalnym NNW. W ubezpieczeniach więcej kosztować może mniej!
  • dokładnie wypełnij formularz – gdy kalkulujesz składkę, niczego nie pozostawiaj przypadkowi. Jeśli Twoim autem nie porusza się młody kierowca (poniżej 25 r.ż lub prawo jazdy mniej niż 3 lata), zaznacz odpowiednią rubrykę. Twój ubezpieczyciel potraktuje Cię wtedy znacznie łagodniej.
  • wybierz miejsce zamieszkania – zniesiono już obowiązek meldunkowy. Wypełniając formularz, podaj prawdziwy adres zamieszkania. Jeśli w dowodzie osobistym miałeś wielkie miasto, a teraz mieszkasz lub użytkujesz pojazd na wsi, wspomnij o tym. Składki dla dużych miast są większe, niż dla małych miejscowości. Co ciekawe, jeszcze do niedawna najtaniej było na Podkarpaciu
  • zaznacz zniżkę małżeńską – o tę kwestię poproś swojego agenta. Jeśli masz niewielką historię ubezpieczeniową, a Twój małżonek zgromadził więcej zniżek, dodaj go do polisy. Będzie taniej!
  • poinformuj o innych polisach – posiadasz ubezpieczenie na życie w towarzystwie X, swój lokal ubezpieczasz w towarzystwie Y? Kalkulując u nich składkę, wspomnij o tym. Systemy nie zawsze „przypną” ci zniżkę z automatu. Warto powalczyć o swoje!
  • I na koniec, to najważniejsze. Nie bój się pytać i kalkuluj składki u wielu agentów, sprawdzaj w absolutnie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. To nie tak, że agent chce na siłę na tobie zarobić więc winduje składkę. Najczęściej cenę dyktuje mu system. Jednak najlepsi agenci otrzymują czasowe rabaty, mają też lepsze możliwości negocjacyjne lub szansę na tzw. zniżkę incydentalną. Pamiętaj, takie zniżki najczęściej stosuje się przy większych pakietach, łatwiej o nie przy autocasco. Jeśli szukasz rabatu na polisę na przyczepkę, marnujesz czas. Serio, nie zaoszczędzisz nawet na… litr paliwa.
Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.