Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Rejestracja pojazdów 2024 - zmiany
18
sty 2024

Nowy rok przyniósł kierowcom sporo nowości. Poza nowym paliwem E10 pojawiło się sporo zmian w kwestii rejestracji samochodów. Zniknął jeden obowiązek, pojawił się za to inny, a kara wzrosła do 2 tys. zł dla zapominalskich. Zapowiedziano też nowy rodzaj tablic rejestracyjnych i problem dotyczący starych tablic. Wyjaśniamy, co zmieniło się dla kierowców w temacie rejestracji pojazdów

Zakup samochodu krajowego po 1 stycznia 2024 roku oznacza nowe obowiązki dla kierowców. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zafundowało kierowcom nowe obowiązki, do których chce ich przymusić karami finansowymi. Tym razem rozbierzemy nowe przepisy na czynniki pierwsze i wyjaśnimy co zrobić, aby uniknąć grzywny.

https://carsmile.pl/

Rejestracja auta. Koniec zgłoszenia zakupu, ale nie koniec kar

Najważniejsza zmiana dotyczy zakupu aut z rynku wtórnego, które wcześniej zarejestrowane były już w Polsce. Zlikwidowano obowiązek zgłoszenia zakupu samochodu, który obowiązywał do końca 2023 roku. Zgodnie ze starymi przepisami, trzeba było zgłosić zakup auta w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od zawarcia transakcji. Za niedotrzymanie terminu groziła kara od 200 do nawet 1000 zł.

Od stycznia zgłaszać zakupu już nie trzeba, ale za to obowiązkowe stało się jego przerejestrowanie. Ustawodawca także dał na to 30 dni, przynajmniej w sytuacji gdy kupujący jest osobą prywatną. Obowiązek wprowadzono również pod rygorem kary. Różnica jest taka, że zgłoszenia zakupu można było dokonać online za pośrednictwem rządowej platformy, a w przypadku rejestracji trzeba się już udać do wydziału komunikacji.

Rejestracja auta w 2024 roku – 30 lub 90 dni

To ile czasu mamy na przerejestrowanie samochodu i jaką ewentualnie karę zapłacimy za spóźnienie, zależy od kilku czynników. I tak przeciętny kowalski, który kupuje auto prywatnie, ma 30 dni. Jednak już osoby zajmujące się profesjonalnie obrotem samochodów, czyli handlarze i komisy mają na to nieco więcej czasu – 90 dni.

Uwaga: zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu ma obowiązek złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 lub 90 dni od dnia:

  • nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej

 

Kary za przerejestrowanie samochodu po terminie

Ustawodawca przewidział też kary za przekroczenie wyznaczonych terminów. Grzywny podzielono na dwie stawki, w zależności, jak duże będzie spóźnienie. I tak kary wyglądają następująco:

  • 500 zł – brak wniosku o rejestrację w ciągu 30 dni od zakupu auta (osoba fizyczna);
  • 1000 zł – spóźnienie się z rejestracją o więcej niż 180 dni (osoba fizyczna);
  • 1000 zł – brak wniosku o rejestrację w ciągu 90 dni od zakupu auta (handlarz lub komis);
  • 2000 zł – spóźnienie się z rejestracją o więcej niż 180 dni (handlarz lub komis);

 

Dodatkowo karę przewidziano także dla sprzedających. W tym przypadku osoba, która nie zgłosi Staroście sprzedaży pojazdu, dostanie karę w wysokości 250 złotych.

Koniec starych tablic w 2024 roku – automatyczne wyrejestrowanie

Kolejna ważna zmiana dotyczy samochodów zarejestrowanych do 14 marca 2005 roku, czyli właścicieli samochodów głównie z tzw. czarnymi tablicami (urzędy używały ich do 2000 roku), ale także pierwszych tablic z czarnymi napisami na białym tle bez flagi Unii Europejskiej. Zgodnie z nowelizacją, samochody takie po 1 czerwca 2024 roku mogą został wyrejestrowane, jeśli ich właściciel nie wymienia ich na aktualnie obowiązujące wzory.

Brzmi groźnie, ale spokojnie, nowy przepis nie jest tak represyjny, jakby może się wydawać. Nowe prawo nie obowiązuje właścicieli samochodów, którzy do czerwca 2024 roku nie przerejestrują aut na siebie. Te osoby, które auta mają zarejestrowane na siebie, mają wykupione ubezpieczenie OC i ważne badanie techniczne, nie będą objęci nowymi zmianami. Wyrejestrowane zostaną pojazdy, które nie mają ważnych badań technicznych i polisy OC, zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 r. i nie były aktualizowane w bazie CEP w ostatnich 10 latach.

Fot. Freepik

 

 

 

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.