Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jakie zmiany dla leasingu samochodów przyniósł „Polski Ład”?
18
lis 2021

Podpisany przez prezydenta „Polki Ład” wprowadza wiele zmian podatkowych. Niektóre z nich dotyczą leasingu, którego pewne wersje, staną się od przyszłego roku mniej opłacalne.

Jedną z najmniej korzystnych zmian jest ta dotycząca wykupu samochodu w leasingu. W „Polskim Ładzie” zmieni się bowiem sposób naliczania podatku VAT w momencie wykupu samochodu z leasingu. To jeden z tych przykładów, w którym nowe przepisy nie są zawsze korzystne dla przedsiębiorców. Te dotyczące bowiem opodatkowania wykupu do majątku prywatnego auta leasingowanego w działalności gospodarczej.

 

Koniec z wykupem?

Dlaczego zdecydowano się na taki krok? Ma to być koniec wykupu służbowego samochodu, którego raty były opłacane z majątku firmowego, do majątku prywatnego. W Polskim Ładzie zapisano bowiem przepisy, która taki wykup mają utrudnić, a jak to najłatwiej można zrobić? - oczywiście czyniąc go nieopłacalnym. Generalnie chodzi o to, aby ukrócić, działanie, które w wielu krajach UE uznawane jest za przestępstwo. Objęcie wykupu wysokimi podatkami ma ten proceder zatrzymać. Nie do nas należy interpretacja przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że zamiast wspierać przedsiębiorców, są nowym sposobem na ich opodatkowanie. Nowe podatki, podobnie jak Polski Ład, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu przedsiębiorca, który chce wykupić auto, aby przenieść je do majątku prywatnego, musi zapłacić nie tylko podatek dochodowy, ale także VAT. To duży wzrost opłat, który wyraźnie ograniczy ten proceder. Na tym jednak nie koniec zmian. Ustawodawca postanowił wydłużyć okres, w którym za leasingowane w firmie auto trzeba przy sprzedaży odprowadzić podatki – z pół roku do pięciu lat, licząc od roku, w którym została opłacona ostatnia rata leasingu. Do tego w tym czasie sprzedaż będzie uznawana jako dochód firmy.

 

Jaka to jest różnica?

Dotychczas, jeśli decydowaliśmy się na wykup auta leasingowanego na firmę do majątku prywatnego, zwykle ustawialiśmy go na jak najniższym poziomie. Zwykle był to 1 procent od wartości pojazdu, co przekładało się na bardzo niską opłatę za tego typu transakcję. Nawet gdyby trzeba było zapłacić o tego podatek VAT, w dalszym ciągu byłoby to niewiele. W Polskim Ładzie takiej możliwości już niestety nie będzie. Od początku 2022 roku podatki liczone mają być nie od niskiej kwoty wykupu, ale od realnej wartości używanego samochodu. Jak wzrośnie więc dodany do zapłaty podatek VAT, łatwo sobie wyobrazić – zamiast kilkuset złotych będzie trzeba zapłacić kilka tysięcy.  Pytaniem otwartym pozostaje też kwestia, od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać. Polski Ład nie uwzględnia bowiem, przynajmniej na razie, okresu przejściowego – naturalnym jest więc pytanie, czy w takim razie, będzie dotyczyć umów, które zawarto przed 1 stycznia 2022 roku?

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.