>Oblicz na jaką ratę Cię stać!<

Oblicz na jaką ratę Cię stać!
Sprawdzimy dla Ciebie finansowanie aż w 12 bankach!
Policz
 

Zalety i wady leasingu

Leasing to bez wątpienia jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form finansowania nowych aut do firmy. Cechuje go wiele zalet, które sprawiają, że przedsiębiorcy wciąż chętnie korzystają z leasingu podczas finansowania firmowej floty. Sprawdź korzyści z leasingu, a także wady leasingu, o których powinieneś wiedzieć podczas doboru finansowania dla siebie i swojej firmy.

Zalety leasingu

Leasingując samochód do firmy lub do użytku mieszanego, korzyści z leasingu sprowadzają się przede wszystkim do znacznej optymalizacji podatkowej, sprawnej procedury leasingowania, a także do znacznej wygody eksploatacji pojazdu.

Zalet leasingu względem kredytu inwestycyjnego należy doszukiwać się zwłaszcza w aspekcie o wiele mniejszych wymagań finansowych. Firma leasingująca auto nie jest tak dokładnie weryfikowana przez firmę leasingującą, a także nie musi mieć tak wysokiej zdolności kredytowej czy leasingowej, jak ma to miejsce w przypadku starania się o kredyt na auto. Warto również dodać fakt, że leasing nie zamraża budżetu firmy i nie przekreśla możliwości poczynania inwestycji w trakcie trwania umowy leasingowej.

Korzyści z leasingu auta to także uproszczone procedury, minimum formalności, a także krótki czas oczekiwania na decyzję. Zautomatyzowanie procesu obliczania scoringu oraz wydawania decyzji pozwala skrócić nam czas weryfikacji klienta do minimum. Co więcej, decydując się na leasing, firma może pozyskać do floty droższe, lepiej wyposażone i bezpieczniejsze auto ze względu na minimalne wymagania względem opłaty wstępnej czy elastyczne podejście do okresu i wysokości rat leasingowych.

Zaletą leasingu jest także niższy koszt pozyskania środka przez korzystającego ze względu na mniejsze ryzyko oraz niższe potencjalne koszty windykacyjne. Do tego należy doliczyć transparentność umów leasingowych oraz możliwość łatwiejszego księgowania kosztów ponoszonych z tytułu leasingu.

Firma eksploatująca leasingowane auto może także łatwo zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną i wykup do kosztów pozyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający może odliczyć wyłącznie część odsetkową rat, jednak jest w stanie w pełni amortyzować przedmiot leasingu.

Korzyści z leasingu to także większa elastyczność w trakcie sporządzania umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych na peryferyjnych stawkach wynegocjowanych przez firmę leasingową – m.in. ubezpieczenie auta, pakiet assistance czy przechowywanie i wymiana opon wraz z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku.

Wady leasingu

Cóż, nawet najlepsza forma finansowania środków trwałych nie jest pozbawiona wad. Dla niektórych przedsiębiorców wadą leasingu będzie przede wszystkim fakt, że w trakcie trwania umowy leasingowej to firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu.

Poza tym wady leasingu można doszukiwać się również w konieczności pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. Korzystający nie może także oddać auta do użytkowania podmiotom trzecim czy serwisować pojazd wyłącznie w miejscach wskazanych przez firmę leasingową.

Jak widać, konfrontując ze sobą wady i zalety leasingu, możemy dojść do wniosku, że leasing jest jedną z najlepszych form finansowania aut do małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki elastyczności tego sposobu mogą pozyskać nowy i dobrze wyposażony pojazd bez konieczności zamrażania kapitału własnego.

 

Carsmile Blog
Skontaktuj się z nami
i wybierz nowy samochód!
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
lub podaj Podaj swoje dane, a poinformujemy Cię o szczegółach oferty samochodów w abonamencie i leasingu.
Wysyłając wypełniony formularz potwierdzasz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktowej ze strony Carsmile S.A.
Administratorem danych osobowych jest Carsmile S.A. z siedzibą w Warszawie (00-838) przy ul. Prosta 51 (dalej „Spółka”). Ze Spółką można skontaktować się także telefonicznie pod nr +48 22 113 43 43 W sprawach związanych z ochroną danych osobowych można skontaktować się: za pośrednictwem e-mail iod@carsmile.pl lub pisemnie pod podanym powyżej adresem Spółki, z dopiskiem „Dane osobowe”. Rozwiń
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.