Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Zalety i wady leasingu
14
lut 2022

Czy leasing po wprowadzeniu Polskiego Ładu ma jeszcze sens? Jak najbardziej. Leasing to nadal jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form finansowania nowych aut w firmie. Samo użytkowanie auta nie wiele się zmieniło, problemem stał się jego wykup. Przedstawiamy zatem zalety i wady leasingu w nowych realiach podatkowych.

Zalety leasingu

Leasingując samochód do firmy lub do użytku mieszanego ma poważną zaletę w postaci optymalizacji podatkowej – chodź już nie aż tak korzystnej po wprowadzenie rozwiązań zawartych w doktrynie Polskiego Ładu. Dodatkowo nadal kuszą sprawne procedury leasingowania, a także znacznej wygody samej eksploatacji pojazdu – to leasingodawcy można zlecić kwestie serwisowe, sezonową wymianę opon, a także kwestię przechowywania ogumienia. To tak w skrócie, a teraz kilka najważniejszych argumentów, które przemawiają za leasingiem auta:

  1. Zalet leasingu względem kredytu inwestycyjnego należy doszukiwać się zwłaszcza w aspekcie o wiele mniejszych wymagań finansowych. Firma leasingująca auto nie jest tak dokładnie weryfikowana przez firmę leasingującą, a także nie musi mieć tak wysokiej zdolności finansowej, jak ma to miejsce w przypadku starania się o kredyt na zakup auta. Warto również dodać, że dzięki leasingowi firma nie zamraża środków firmy, które można użyć do inwestycji lub finansowania bieżącej działalności.
  2. Korzyścią z leasingu auta to także uproszczone procedury, minimum formalności, a także krótki czas oczekiwania na decyzję. Zautomatyzowanie procesu obliczania scoringu oraz wydawania decyzji pozwala skrócić nam czas weryfikacji klienta do minimum. Co więcej, decydując się na leasing, firma może pozyskać do floty droższe, lepiej wyposażone i bezpieczniejsze auto ze względu na minimalne wymagania względem opłaty wstępnej czy elastyczne podejście do okresu i wysokości rat leasingowych. Wydłużając okres leasingowania, można zmniejszać ratę miesięczną.
  3. Zaletą leasingu jest także niższy koszt pozyskania auta przez korzystającego, ze względu na mniejsze ryzyko oraz niższe potencjalne koszty windykacyjne. Do tego należy doliczyć transparentność umów leasingowych oraz możliwość łatwiejszego księgowania kosztów ponoszonych z tytułu leasingu.
  4. Bez wątpienia największą zaletą nadal są kwestie podatkowe. Firma finansująca swoje auto w formie leasingu operacyjnego może zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną oraz wykup auta po okresie umowy do kosztów pozyskania przychodu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu finansowego – w tym przypadku użytkownik auta może odliczyć wyłącznie część odsetkową rat, ale za to jest w stanie w pełni amortyzować leasingowane auto. Ta forma jednak jest znacznie mniej popularna w naszych realiach.
  5. Korzyści z leasingu to także większa elastyczność w trakcie sporządzania umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych na peryferyjnych stawkach wynegocjowanych przez firmę leasingową – m.in. ubezpieczenie auta, pakiet assistance czy przechowywanie i wymiana opon wraz z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku.
  6. I na koniec bardzo ważna zaleta przemawiająca za firmami leasingowymi, czyli łatwiejsza dostępność auta niż w salonach. Firmy pośredniczące w finansowaniu zakupu auta, są jednymi z najlepszych klientów salonów samochodowych, stąd dla nich w pierwszej kolejności są rezerwowane i zamawiane auta. Firmy takie często zamawiają auta zanim jeszcze znajdzie się na nie klient, po to aby samochody były dostępne od ręki. W dzisiejszych czasach, wspomniana dostępność, to wręcz jedna z głównych zalet przemawiająca za leasingodawcami.

 

Wady leasingu

Teraz przyjrzyjmy się tej ciemniejszej stronie leasingowania samochodu. Cóż, nawet najlepsza forma finansowania aut nie jest pozbawiona wad. Oto najczęściej wymieniane z nich:

  1. Dla niektórych przedsiębiorców wadą leasingu operacyjnego będzie przede wszystkim fakt, że w trakcie trwania umowy leasingowej to firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu, a pojazd nie wchodzi w skład majątku firmy.
  2. Wad leasingu można doszukiwać się również w konieczności pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. To jednak dla wielu osób nie jest wadą, bowiem mało kto kupując nowe i drogie auto, rezygnuje świadomie z kupowania polisy autocasco.
  3. Bardziej doskwierać może brak samodzielności w decydowaniu o użytkowaniu i serwisowania auta. Korzystający nie może np. oddać auta w użytkowanie podmiotom trzecim, a wprowadzanie takich zapisów w umowie zwykle oznacza znaczny wzrost raty. Także konieczne jest serwisowanie pojazdu wyłącznie w miejscach wskazanych przez firmę leasingową.
  4. Od 1 stycznia 2022 roku, czyli daty w której zaczął obowiązywać Polski Ład pojawił się problem z wykupem auta, a dokładnie mówiąc z jego późniejszą odsprzedażą. Do niedawna osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej nie musieli wprowadzać do działalności samochodu osobowego wykupionego z leasingu. Dzięki temu auto można było sprzedać po upływie pół roku od wykupu na umowę kupna-sprzedaży i uniknąć płacenia podatku. Dodatkowo ustalając w umowie symboliczną kwotę wykupu, np. 1 proc. wartości, płacili symboliczny podatek naliczany od kosztów wykupu. Według nowych zasad, podatek naliczany jest już od wartości rynkowej wykupowanego auta. Co prawda nadal można go nie wprowadzać do majątku firmy, ale jego dalsza odsprzedaż jest opodatkowana nie przez 6 miesięcy, a przez 5 lat po roku od wykupu.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Jest legalna furtka aby uniknąć płacenia podatku po wykupie i odsprzedaży samochodu. Wystarczy, że przedsiębiorca po prywatnym wykupie auta, obdaruje autem kogoś z najbliższej rodziny.  Osoba obdarowana z kolei może sprzedać auto na umowę kupna-sprzedaży już po 6 miesiącach po miesiącu otrzymania darowizny bez konieczności płacenia podatku.

Jak widać, „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Wbrew zapowiedziom leasing nie stracił sensu, nawet w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie chciał wykupić auto do celów prywatnych i dalej go odsprzedać przed upływem 6 lat. Nic się też nie zmieniło w wygodzie tej formy finansowania aut.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.