Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak nie parkować
25
sie 2022

Wydaje się, że nie ma niczego prostszego niż prawidłowe parkowanie, ale gdyby było to takie proste, w internecie nie oglądalibyśmy kolejnej grupy, śmiejącej się z tego jak ludzie parkują. Do tego nieprawidłowe parkowanie może wiązać się z szeregiem nieprzyjemności.

Wyśmieją Cię w internecie, dostaniesz mandat, zwyżkę na ubezpieczenie za punkty karne, a jeszcze ktoś może Ci porysować samochód. Niby nieprawidłowe parkowanie wiąże się z niewielką szkodliwością społeczną, ale… może spowodować wiele niekorzystnych rzeczy. Warto więc wiedzieć ja prawidłowo się zatrzymywać, aby się na nie nie narazić!

Czego nie robić!

Nic prostszego niż zaparkować zgodnie z przepisami? Wystarczy nie zrobić tego na zakazie i już wszystko jest proste. Okazuje się jednak, że zakaz zakazowi nierówny! Oczywiście gdy stoi znak, nie powinno się parkować, ale to oczywiście nie jedyna sytuacja, w której postój jest zabroniony. Duże znaczenie mają metry od: skrzyżowania (10 m), przejazdu (10 m), przejścia dla pieszych (10 m) oraz przystanku autobusowego lub tramwajowego (15 m). Nie można także parkować na chodniku, jeśli po zaparkowaniu na nim pozostanie mniej miejsca niż 1.5 m szerokości chodnika. W przypadku parowania na chodnikach trzeba pamiętać także, że można to robić tylko pojazdami, których masa nie przekracza 2,5 t (zdarzają się cięższe SUV-y, pikapy i dostawczaki).

Kolejnym ciekawym przypadkiem są osiedla z Drogami wewnętrznymi. To specyficzny przypadek, bo na takich drogach obowiązują nieco inne przepisy niż na normalnych. Parkowanie w takich strefach jest dozwolone tylko i wyłącznie na miejscach wyznaczonych, czyli takich, które są namalowanie na jezdni. Pewnie niejeden z Was zdziwił się, gdy otrzymał mandat od straży miejskiej, parkując w miejscu nieoznaczonym, ale bez zakazu parkowania i bez innych przeciwwskazań.

Pojazdów nie można parkować także na przejściach dla pieszych, na skrzyżowaniach, na drogach dla rowerów. Osobną kategorię wykroczeń parkingowych stanowią te związane z utrudnianiem ruchu lub sytuacją gdy auto jest niewidoczne dla innych uczestników ruchu.

Ile to kosztuje?

Taryfikator przewiduje pięć kary za nieprawidłowe parkowanie. Pierwsza z nich to sztywne 100 zł, druga widełki od 100 do 300 zł. Pierwszą możecie otrzymać od policji oraz straży miejskiej, gdy: zaparkujecie na chodniku, na drodze dla rowerów, poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania oraz w odległości mniejszej niż 15 m od znaku oznaczającego przystanek autobusowy. Mandat karny od 100 do 300 zł grozi Wam zaś, gdy: Wasze auto będzie niewidoczne, gdy będzie utrudniało ruch drogowy.

Kolejny mandat – 200 zł możecie otrzymać za parkowanie w tunelu, sztywne 300 zaś za zatrzymanie pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji miejskiej. Taka sama kara obowiązuje za zatrzymanie się na autostradzie lub drodze ekspresowej, oraz za parkowanie na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, skrzyżowaniu lub 10 m od niego, przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerzystów oraz 10 m przed nim.

Osobnym, dużo drożej karanym przypadkiem, jest parkowanie na miejscach wyznaczonych znakiem P-18 (miejsce postojowe) oraz P-24 (miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej). Za tego typu wykroczenie zapłacicie 800 zł. Jeśli do tego kierujący będzie posługiwał się sfałszowaną kartą inwalidzką, kara wzrośnie do 1200 zł. Pierwsze wykroczenie to 5 pkt karnych, drugie aż 7.

Co ciekawe za pozostałe wykroczenia, które wymieniliśmy wyżej otrzymacie 1 pkt karny (a od 17 września 2).

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.