Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Wypadek – co trzeba wiedzieć!
21
wrz 2022

Nikomu tego nie życzymy, ale niestety, na drogach wciąż dochodzi do wypadków. Jak się zachować, gdy taka nieprzyjemna sytuacja zdarzy się nam?

Wypadki niestety się zdarzają i może się tak zdarzyć, że będziemy ich świadkiem lub gorzej uczestnikiem. Po tego typu zdarzeniu zobligowani jesteśmy do kilku działań, a ich nieprzestrzeganie może skutkować nawet pozbawieniem wolności. Zacząć trzeba zawsze jednak od jednej kwestii.

Wypadek – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podstawowa zasada po wypadku to zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno osobom które brały w nim udział, jak i postronnym. Jeśli więc wypadek zdarzy się na autostradzie trzeba przede wszystkim opuścić pojazd i udać się w miejsce bezpieczne (czyli np. za barierki), oczywiście pod warunkiem, że nikomu nie trzeba udzielić pomocy. To ostatnie trzeba jednak robić też w taki sposób, aby nie wyrządzić sobie i innym dodatkowej krzywdy. Kamizelki odblaskowe, dobre oświetlenie miejsca wypadku, światła awaryjne, trójką ostrzegawczy – to wszystko ma kolosalne znaczenie. Zabezpieczenie miejsca, w którym doszło do zdarzenia to kolejny mega waży element – chodzi przecież o to, aby nikt bardziej nie ucierpiał. Samo udzielanie pomocy również musi przebiegać zgodnie ze sztuką i dobrze jest mieć pojęcie jak się je przeprowadza. Jednorazowe rękawiczki, apteczka, koc termiczny – to wszystko się może niestety przydać. Podejście do poszkodowanych również musi uwzględnić aspekt bezpieczeństwa, które należy ocenić. Dobrze jest spróbować się skontaktować z poszkodowanymi i ocenić ich stan. Jasne, że nie zrobimy tego tak dobrze jak ratownicy medyczni i lekarze, których koniecznie, podobnie zresztą jak policją (a często i straż pożarną) należy wezwać. Ocena tego co się wydarzyło ma też duże znaczenie, właśnie w momencie zgłaszania wypadku pod numer 112.

Wypadek – ważna lokalizacja i pomoc

Dzwonią na numer alarmowy należy podać także nasze położenie. W mieście nie stanowi to większego problemu, ale w trasie może być trudniejsze. Na szczęście przy drodze stoją biało-czerwone słupki, na których podana jest nie tylko droga (je numer) ale także kilometry oraz metry danego jej odcinka. Podając te cyfry możemy bardzo łatwo określić miejsce wypadku.

Po zawiadomieniu służb trzeba udzielić pomocy poszkodowanym (oczywiście o ile nie mówimy o reanimacji, bo tę trzeba przeprowadzić od razu). Jeśli znajdują się oni w pojazdach, należ dostać się do środka. To oczywiście nie zawsze jest możliwe przez drzwi, które mogą być uszkodzone, pozostaje wtedy klapa bagażnika, albo zbicie szyby (zawsze najdalej jak się da od poszkodowanych). W aucie trzeba wyłączyć zapłon i zaciągnąć hamulec, a z poszkodowanym spróbować nawiązać kontakt. Jeśli nie oddycha należy podjąć akcję reanimacyjną do czasu przybycia służb. Jeśli nie wiemy jak należy ją podjąć, dyspozytor pod numerem 112 służy instrukcjami, które powinny wystarczyć do pomocy aż nie przybędą odpowiednie służby.

Wypadek – konsekwencje prawne

Poza względami humanitarnymi trzeba zdawać sobie sprawę także z konsekwencji prawnych, nieudzielenia pomocy ofierze wypadku. Tego typu działanie jest zagrożone nawet karą trzech lat pozbawienia wolności. Kodeks Karny przewiduje także karę pieniężną dla kierującego, który nie udzieli pomocy ofierze lub ofiarom wypadków – do 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od pół roku, do trzech lat.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.