Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Wymiana prawa jazdy 2022
06
kwi 2022

Nowe przepisy dotyczące praw jazdy już obowiązują. Sprawdzamy, kto, kiedy i za ile powinien wymienić swoje prawo jazdy na nowe.

Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać od 2022 roku nieco zmieniają w prawach jazdy. Przede wszystkim likwidują prawa jazdy bezterminowe, co prawda odroczyły to w czasie, ale jednak. Ile pozostało Wam czasu na ich wymianę i czy za każdym razem zapłacicie przeczytacie poniżej.

Prawo jazdy 2022 - co ze starymi?

Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane przed 19 stycznia 2013 r., póki co nie musisz go wymieniać. O ile oczywiście nie kończy się okres jego ważności – a ten w tej chwili wynosi od 5 do 15 lat (ostatni z okresów jeśli nie ma żadnych przeciwskazań lekarskich). Wyjątkiem od tej reguły są prawa jazdy wydane bezterminowo. W ich wypadku póki co nie trzeba robić dodatkowych badań lekarskich i wydawać nowego okresu ważności, niestety nie będzie tak jednak zawsze. Ustawodawca postanowił, że czas na wymianę bezterminowych praw jazdy nastąpi między 2028-33 rokiem. Wtedy też ich ważność zostanie, wraz z wymianą przedłużona o 15 lat, a to oznacza, że maksymalnie do 2048 roku przestaną być prawami jazdy bezterminowymi. Dodajmy, że w tej chwili koszt wykonania badań lekarskich to 200 zł. Do nich doliczyć trzeba koszt wydania nowego dokumentu, który wynosi 100,50 zł – łącznie robi się więc już całkiem spora sumka 300,50 zł.

Prawo jazdy 2022 - czy trzeba ponownie zdawać?

Na szczęście ważność praw jazdy nie dotyczy uprawnień do kierowania pojazdami, z jedynie informacji o ewentualnych przeciwskazaniach zdrowotnych. Oznacza to, że nie trzeba ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy, a jedynie, że należy przejść badania lekarskie. Dotyczy to tylko tych kierowców, których prawa jazdy były terminowe, ci z bezterminowymi, gdy przyjdzie ich kolej na wymianę, nie będą musieli dostarczać badań lekarskich (dopiero po 15 latach od zmiany). Dodajmy, że przy okazji z ich prawa jazdy zniknie zapis o miejscu zamieszkania (jest w większości starych dokumentów), a który to już od marca 2019 roku nie jest umieszczany w tym dokumencie. Co ciekawe teoretycznie policjant może stare prawo jazdy zabrać, wraz z nieaktualnym adresem, w praktyce jednak tego dokumentu nie pokazuje się już stróżą prawa, bo oni sprawdzają sobie w systemie, czy mam się uprawnienia do kierowania autem (i jeśli jest to konieczne, ile zgromadziliśmy punktów karnych).

 Prawo jazdy 2022 – kiedy jeszcze trzeba zmienić?

Ale nie tylko termin badań lekarskich ma wpływ na to, kiedy trzeba zmienić prawo jazdy na nowe i zapłacić 100,50 zł do budżetu państwa. Jest jeszcze kilka innych sytuacji, które wymagają wymiany dokumentu. Jedną z dość oczywistych jest zgubienie prawa jazdy. O ile po utraceniu prawa jazdy, można teoretycznie dalej jeździć (uprawnień przecież nie utraciliśmy), o tyle to, że je zgubiliśmy powinniśmy zgłosić. Po zgłoszeniu zaś trzeba wyrobić nowe. Podobnie rzecz ma się gdy zmienimy nazwisko. Ten przypadek w większości dotyczy Pań, które po ślubie przyjmują nazwisko męża, bądź też do swojego dodają drugi człon. One również muszą wyrobić nowy dokument i zapłacić za niego 100,50 zł. Wymianę należy przeprowadzić także wtedy, gdy prawo jazdy zniszczymy, chociaż w tym wypadku ewentualny brak wymiany nie jest aż tak kłopotliwy.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.