Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Wyjazd za granicę - o tym musisz pamiętać!
06
cze 2022

Tego wirusa już nie ma, już nie trzeba się go bać? No niestety, jeszcze trochę jest, ale sytuacja poprawiła się na tyle, że swobodne podróżowanie po Europie nie powinno w tym sezonie stanowić żadnego problemu. Podpowiadamy, o jakich kwestiach koniecznie pamiętać, by dobrze przygotować zarówno siebie jak i samochód do letnich wojaży

Wakacyjny wyjazd to wyzwanie nie tylko dla samochodu, ale i dla ludzi. Jest kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać, a o których zdarza nam się zapominać. Na szczęście jednak macie ten poradnik – dzięki niemu przegląd najważniejszych spraw do zrobienia widać jak na dłoni. Możecie więc potraktować ten materiał jako swego rodzaju check listę, na której odhaczycie załatwione sprawy. A zatem – od początku, choć przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że jest to absolutne minimum, a listę dałoby się swobodnie wydłużyć.

Samochód

Podstawowa kontrola samochodu (silnika) przed wyjazdem w dalszą trasę powinna obejmować m.in. kontrolę poziomu oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz chłodziwa. Owszem, w wielu współczesnych samochodach o niedoborze/zbyt niskim stanie któregoś z nich ostrzega elektronika, jednak nie zawsze działa ona całkowicie bezawaryjnie. Jeśli więc w Twoim aucie jest bagnet –  użyj go. Jeśli zbliża się termin serwisu – wykonaj go. Sprawdź, czy podczas pobytu za granicą nie skończy się badanie techniczne.

Opony – ciśnienie należy ustawić z myślą o docelowym obciążeniu naszego auta. Informację o właściwych wartościach znajdziesz np. na wyklejce na słupku auta albo sprawdzisz w instrukcji obsługi. Sprawdź wzrokowo ich stan, poszukaj ubytków i nietypowego (nierównego) zużycia.

Hamulce: warto je przed wyjazdem skontrolować lub zlecić to fachowcowi zwłaszcza wówczas, gdy mamy zamiar poruszać się po górach. W szczególności, gdy pojazd będzie mocno załadowany. A to w czasie wakacji się zdarza.

Nie zaszkodzi uzupełnić płyn do spryskiwaczy jeszcze przed wyjazdem, bo jego ceny na stacjach paliw bywają mocno zaporowe. Warto rozważyć też spakowanie preparatu na owady – pozostałości po nich mogą po czasie narobić dużo szkód (lakier bezbarwny!).

Dodatkowe wyposażenie: wiele europejskich krajów wymaga posiadania określonego wyposażenie (np. kamizelki odblaskowe), jak kierowców chroni konwencja wiedeńska, w myśl której pojazd musi mieć na pokładzie wyposażenie wymagane w kraju rejestracji. Wszystko pięknie, tylko do czasu aż traficie np. nadgorliwego austriackiego policjanta, a potem – by się wykaraskać – będziecie musieli jeździć nawet po sądach.

Ubezpieczenie

Kwestię wykupienia polisy turystycznej zostawiamy otwartą, zawsze jednak warto taki pomysł przynajmniej wziąć pod uwagę.

Assistance: najważniejsza sprawa. Większość polis AC obejmuje usługę holowania w jakiejś formie. Tyle że darmowe assistance dokładane do polisy często posiada wiele obostrzeń i ograniczeń. I często za granicą na wiele się nie zdaje. Nasza rada: podczas zawierania umowy zapytajcie doradcę o usługę assistance i wybierzcie zakres adekwatny do waszych potrzeb. Zła wiadomość jest taka, że gdy już mamy polisę, to przynajmniej część ubezpieczycieli niechętnie patrzy na „rozszerzanie” jej o dodatkowe assistance – gdy zajdzie taka okoliczność, musicie skorzystać z usług tzw. zewnętrznych firm specjalizujących się w polisach typu assistance.

Karta EKUZ: dzięki niej uzyskujemy darmowy dostęp do publicznej służby zdrowia w innym kraju UE. EKUZ przysługuje każdemu ubezpieczonemu w NFZ (są wyjątki od tej reguły), a najwygodniej wyrobić kartę osobiście w urzędzie – jest najszybciej i najprościej. Choć sprawę można też załatwić zdalnie.

Dokumenty

Ponieważ w Polsce już w zasadzie żadnego z istotnych dokumentów wozić ze sobą nie trzeba, to część kierowców wybiera się za granicę bez nich. A zatem przypominamy: należy zabrać dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC, prawo jazdy oraz dowody osobiste lub paszporty wszystkich osób biorących udział w wycieczce.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.