Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Najchętniej kupowane auta w Europie w 2022 roku
11
sie 2022

W pierwszej połowie 2022 roku co dziesiąty Europejczyk kupował auto na prąd, a blisko co trzeci samochód hybrydowy. Najnowsze dane z rynku motoryzacyjnego pokazują, że na Starym kontynencie sprzedaż hybryd przegoniła już sprzedaż diesli i depcze po piętach samochodom z silnikami benzynowymi.

W drugim kwartale 2022 roku, wśród największych rynków w Europie sprzedaż elektryków najszybciej rosła w Hiszpanii i Francji – odpowiednio o 22 i 18,6 proc. Jedynie we Włoszech liczba rejestracji samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną spadła o blisko 20 proc., z kolei w Niemczech sprzedaż pozostała na niemal tym samym poziomie (spadek o 0,5 proc.). Ogólne wyniki pokazują jednak inny ważny trend – diesle są w odwrocie, a ich miejsce zastępują samochody hybrydowe, które w II kwartale po raz pierwszy znalazły więcej chętnych niż samochody osobowe zasilane olejem napędowym.

W pierwszym półroczu 2022 roku dział samochodów benzynowych i wysokoprężnych w Unii Europejskiej skurczył się z 62 proc. w II kwartale 2021 r. do 55,8 proc. w II kwartale br. Co prawda oba rodzaje napędów zanotowały podobny, ok. 3 proc. spadek, ale o ile silniki benzynowe nadal miały największy udział wśród wszystkich odmian napędów (38,5 proc. całkowitej sprzedaży nowych aut), to już osobówki zasilane olejem napędowym stanowiły nieco ponad 17 proc. rynku (spadek z 20,2 proc. w tym samym okresie w 2021 r.) i stały się dopiero trzecią siłą. Popularnością przegoniły je także samochody hybrydowe i to dość wyraźnie.

W tym samym okresie hybrydy (łącznie klasyczne i plug-in) zdobyły 31,3 proc. unijnego rynku nowych samochodów, przy czym w całym półroczu sprzedaż klasycznych hybryd wzrosła względem tego samego okresu w roku 2021 o ponad 3 proc., a hybryd plug-in spadła o blisko 10 proc.

Rejestracja hybryd i aut elektrycznych w Polsce

Według danych ACEA Polska w II kwartale 2022 zanotowała wzrost rejestracji aut elektrycznych o 67 proc., a w całym półroczu aż o blisko 100 proc. (96,1 proc.) – przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku przybyło nam blisko 5 000 aut napędzanych wyłącznie prądem.

Nieco mniejszą dynamikę wzrostów miała rejestracja hybryd plug-in. W II kwartale było ich o 2,1 proc. więcej, a całe półrocze 2022 roku było lepsze od ubiegłego roku o nieco ponad 11 proc. Z kolei klasyczne hybrydy – bez możliwości ładowania baterii ze źródeł zewnętrznych – w II kwartale zanotowały wzrost o 7,3 proc., a w całym półroczu o 7,5 proc.

Jednak mimo dość pokaźnych wzrostów procentowych, Polska – na tle innych krajów UE – nadal nie wypada zbyt imponująco. Według licznika elektromobilności prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), na koniec czerwca 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 50 990  pojazdów z napędem elektrycznym. To nadal niewiele.

W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) stanowiły blisko połowę (48 proc. – 23 698 szt.) tej grupy. Pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in – 25 185 szt. Według danych PSPA i PZPM park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył w tym czasie 2107 aut. Jak informują autorzy licznika, rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca liczyła 14 464 pojazdy. Jednak nadal najliczniejszą grupą są w Polsce klasyczne hybrydy (zarówno osobowe, jak i dostawcze), których na koniec czerwca było 407 466 szt.

Najpopularniejsze elektryki w Polsce\

Według danych serwisu elektrowóz.pl, w I kwartału 2022 roku, polskim hitem wśród aut elektrycznych była amerykańska Tesla Model 3. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zarejestrowano 290 takich auta . Kolejne miejsce zajął hit stycznia i lutego, czyli Ford Mustang-E (z wynikiem o blisko 50 proc. gorszym od Tesli), a trzecie miejsce należało do przystępnej cenowo Kii e-Niro. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych aut napędzanych wyłącznie prądem:

Najpopularniejsze auta elektryczne w Polsce w 2022 roku (I kwartał):

  1. Tesla Model 3,
  2. Ford Mustang Mach-E,
  3. Kia e-Niro,
  4. Kia EV6,
  5. Tesla Model Y,
  6. Renault Zoe,
  7. Nissan Leaf,
  8. Audi e-tron,
  9. Skoda Enyaq iV,
  10. Mini Electric.
Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.