Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Stacje ładowania: gdzie i jak ładować auto elektryczne?
09
mar 2023

Wydaje się, że przynajmniej w UE i USA odwrotu od elektromobilności już nie będzie, więc temat ładowania samochodów elektrycznych robi się ważny jak nigdy dotąd. Przeciwnicy samochodów zasilanych prądem lubią narzekać na kiepską infrastrukturę ładowarek w Polsce, ale fakty są takie, że już dziś – wbrew powszechnej opinii – da się z „elektrykiem” żyć już całkiem dobrze. Poza tym użytkownicy pojazdów typu BEV nie są wcale skazani na publiczne stacje ładowania

  • stacji ładowania samochodów elektrycznych przybywa w Polsce, warto jednak wiedzieć jak je znaleźć i jakie wybrać
  • wciąż zdarzają się także darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, ale trzeba wiedzieć jak je znaleźć
  • gdzie znaleźć stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
  • ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego

Mimo niemieckiej wolty związanej z planowanym zakazem sprzedaży w UE samochodów spalinowych od 2035 r. wciąż wiele wskazuje na to, że przynajmniej w Europie elektromobilność nadal będzie głównym kierunkiem rozwoju w motoryzacji. I choć przeciwnicy pojazdów na prąd lubią podnosić kwestię wciąż dość słabego zagęszczenia sieci ładowarek, to po pierwsze, w wielu krajach zachodnioeuropejskich jest już pod tym względem całkiem dobrze, a po drugie… i w Polsce stacji ładowania szybko przybywa. Poza tym publiczna ładowarka to niejedyna opcja, z jakiej skorzystać mogą użytkownicy samochodów na prąd: baterie można też ładować w domu. I to na różne sposoby, choć trzeba też uczciwie przyznać, że nie każdy jest wygodny. No i poza tym bez własnego garażu lub przynajmniej miejsca postojowego np. na podziemnym parkingu, też za wiele zazwyczaj zdziałać się nie da. Ale po kolei.

Ładowanie z gniazdka 230V (AC)

Opcja najprostsza, ale najwolniejsza. W zasadzie każdy dostępny obecnie na rynku samochód elektryczny ma możliwość ładowania z sieci domowej, jednak w przypadku zwykłego gniazdka nie uzyskamy zazwyczaj więcej niż 2-3 kW mocy. Co z kolei oznacza, że naładowanie baterii o pojemności kilkudziesięciu kWh może zająć nawet dobę. Naszym zdaniem na dłuższą metę takie rozwiązanie nie ma sensu i sprawdzi się jedynie w nielicznych przypadkach.

Ładowanie z tzw. wallboxa (AC)

Ładowarka naścienna prądu przemiennego (czyli tzw. wallbox) to już znacznie lepsza opcja, choć wymaga ona spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, na początek trzeba ponieść koszt związany z montażem ładowarki (może to być nawet kilka tysięcy złotych), po drugie – trzeba mieć ją gdzie zainstalować. Dość istotny jest też fakt, iż nie każda domowa instalacja będzie w stanie „udźwignąć” takie urządzenie, czasem wystarczy jedynie złożyć do operatora podanie o zwiększenie parametrów przyłącza, ale np. w starszych budynkach często konieczna okazuje się modernizacja instalacji. Lub przynajmniej rozbudowanie układu o trzecią fazę (tzw. gniazdko siłowe).

Wallbox ma jednak tę zaletę, że rozwija znacznie wyższą moc niż tradycyjne gniazdko 230 V – w tym wypadku mówimy nawet o wartościach przekraczających 20 kW, choć przeważnie jest to 7-15 kW. Uwaga: nie zawsze warto inwestować w tak „mocne” urządzenia, bo zwłaszcza starsze samochody elektryczne nie są w stanie takiej mocy wcale przyjąć. No chyba, że ktoś zakłada wallbox i myśli perspektywicznie o nowszym aucie na prąd.

Publiczne stacje ładowania (AC i DC)

Choć „na mieście” można też spotkać publiczne ładowarki wykorzystujące prąd zmienny (AC), to jednak ich moc jest przeważnie na tyle niska, że niespecjalnie opłaca się z nich korzystać. Znacznie lepszym (ale i droższym!) rozwiązaniem są tzw. szybkie ładowarki wykorzystujące prąd stały, bo w ich wypadku możliwe są nawet moce rzędu 150-300 kW! Takich urządzeń nie ma w Polsce jeszcze zbyt wiele, ale już stacja DC dysponująca mocą rzędu 90-100 kW w przyjemnie krótkim czasie uzupełni poziom w akumulatorach trakcyjnych twojego auta.

Jak szukać ładowarek? Każdy operator oferuje aplikację na smartfona, dzięki której łatwo da się sprawdzić odległość od najbliższej ładowarki, jej parametry (moc, rodzaje przyłączy) oraz to, czy i które stanowiska są obecnie zajęte. Coraz więcej modeli elektrycznych ma też funkcję wyszukiwania ładowarek zaszyte w fabrycznej nawigacji.

 Darmowe ładowarki samochodów elektrycznych - jak je znaleźć?

Wciąż da się znaleźć darmowe ładowarki samochodów elektrycznych, ale nie jest to już tak proste jak kiedyś. W Polsce bowiem dużo razy zdarzało się, że jak wchodził nowy operator przez pewien czas można było ładować pojazdy elektryczne za darmo na ich stacjach. Ostatnio było tak np. z dużą polską firmą od paliw, ale to już przeszłość. W Warszawie jednak dalej da się ładować za darmo samochody elektryczne. Jak znaleźć darmowe ładowarki samochodowe? Najprościej jest zainstalować aplikację na telefon, w której znajdziecie aktualizowaną listę darmowych szybkich ładowarek pojazdów elektrycznych. Ale jak macie auto elektryczne i mieszkanie w mieście to pewnie wiecie gdzie takie znaleźć. W Warszawie w tej chwili wciąż da się ładować za darmo np. pod wybranymi sklepami Lidl. W stolicy funkcjonują też darmowe ładowarki pojazdów elektrycznych na parkingach Park & Ride, czyli tych na których zostawia się swoje auta, by dalej podróżować. W tym wypadku aby ładować za darmo wymagane jest posiadanie warszawskiego biletu na komunikację miejską (ale to teoria, bo nikt tego nie sprawdza).

 Stacje ładowania samochodów elektrycznych - najpopularniejsze miejsca!

Jak znaleźć publiczne miejsca ładowania aut elektrycznych? Najprościej jest skorzystać z internetu. Jak wspomnieliśmy są aplikacje, które wyszukują tego typu miejsca, zarówno te darmowe jak i płatne. Dobrze jest także skorzystać z aplikacji, które oferują sami operatorzy ładowarek, bo tam znajdziecie też informacje o tym, czy w danej chwili ktoś się na nich ładuje.
Nie zmienia to faktu, że można wskazać kilka głównych miejsc, w których tego typu ładowarki się ustawia. W miastach są to przede wszystkim duże centra handlowe. W tym wypadku szybkie ładowarki samochodowe można znaleźć na parkingach, czasem tych zewnętrznych, czasem podziemnych i naziemnych. W tym drugim wypadku, zwłaszcza na ogromnych parkingach stosowane jest dodatkowe oznakowanie, które kieruje nas do miejsc, w których zainstalowano ładowarki.

Bardzo często stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się także na parkingach przy trasach, coraz częściej przy stacjach paliw. To akurat dość dobre rozwiązanie, bo przynajmniej nie trzeba siedzieć w samochodzie podczas jego szybkiego ładowania, bo można np. coś sobie zjeść na stacji paliw.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.