Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Silnik widlasty a rzędowy - czym się różnią?
27
mar 2024

Odwieczna walka między silnikiem rzędowy a widlasty, w ostatnich latach wydaje się być wygrana przez jednostki rzędowe. Na szczęście silniki w układzie V nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Silnik rzędowy a może widlasty? Teoretycznie macie wybór, ale w praktyce jeden i drugi układ cylindrów nie występują zbyt często w porównywalnych wielkością i mocą pojazdach. Rzędówki raczej przeznaczone są do tańszych przednionapędowych samochodów, a silniki w układzie widlastym raczej do aut większych, droższych a do tego preferujących oś tylną. Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach!

Omówienie charakterystyki silników widlastych i rzędowych.

Silniki niezależnie od tego, czy rzędowe, czy też widlaste pracują generalnie podobnie. Największa różnica w budowie to ułożenie cylindrów: w silnikach R cylindry są ułożone jeden za drugim, w silnikach V umieszcza się je po dwóch stronach po kątem 60 lub 90 st. Początkowo w motoryzacji korzystano głównie z ułożenia rzędowego, co miało swoje uzasadnienie, bo starsze samochody były głównie tylnonapędowe (lub oś tylna była główną, a napęd na przód wersjach 4x4 szedł od skrzyni rozdzielczej połączonej z wałem napędowym). Nie zmienia to faktu, że często odmiany sześciocylindrowe miały dłuższe przody, niż te o czterech cylindrach – robili tam np. Nissan i Toyota. Później pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, za sprawą VW Golfa, w Europie spopularyzował się napęd na przednią oś.

Umieszczenie dużego sześciocylindrowego motoru rzędowego pod maską poprzecznie, było dość trudne, ale za to rzędówki dobrze się mają w wersjach trzy- i czterocylindrowych. Zresztą R6 nie przetrwały we wszystkich firmach, oferujących silniki sześciocylindrowe także właśnie dlatego, że jednostki w układzie V są dużo krótsze a do tego niższe. Oznacza to, że nie trzeba tak dużo przestrzeni tracić, aby zainstalować w aucie sześciocylindrowy silnik. Większość producentów przeszło na silniki V6, ale są też tacy który kultywują R6 (BMW), a czasem wracają do tego typu układu (np. Lexus w starych IS-ach, a ostatnio Mazda ze swoim dieslem R6.

https://carsmile.pl/oferta/bmw/x6/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Silniki widlaste – to nie tylko plusy!

To, że jednostki w układzie V zajmują mniej miejsca to duży plus, ale nie można zapomnieć, że tego typu silniki mają bardziej skomplikowaną budowę. Fakt, że cylindry znajdują się w dwóch rzędach powoduje, że cały ich osprzęt jest tu zdublowany w stosunku do jednostek rzędowych. Silnik widlasty ma więc dwie głowice, dwa wałki rozrządu i bardziej skomplikowaną budowę napędu rozrządu. Powoduje to, że w przypadku awarii tego typu motory będą kosztowne niż rzędówki, przynajmniej teoretycznie.

Do tego układ V sprawia, że więcej energii idzie w gwizdek, chociażby z samego napędu rozrządu, ale ciężko powiedzieć, że jest to jakaś ogromna różnica. Poza tym rzędówki mają lepsze wyważenie i bardziej płynną pracę, aby ten sam efekt osiągnąć w silnikach w układzie V, wymaga to dodatkowych systemów (np. wałka wyrównoważącego, koła dwumasowego itp.).  Z drugiej strony nowoczesne silniki benzynowe mają głowice zbudowane z bardzo kosmicznych materiałów, więc jej ewentualna obróbka, czy też wymiana wcale tanie nie są. Producenci stosują wyszukane materiały, dlatego, aby można było umieszczać cylindry blisko siebie i co za tym idzie skracać długość silnika R6.

Wpływ wyboru typu silnika na koszty eksploatacji samochodu

https://carsmile.pl/oferta/mercedes-benz/glc/coupe-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Czy wybór silnika będzie miał aż tak duży wpływ na koszty eksploatacji? Minimalnie różnice w stracie mocy między silnikiem R6 a V6 raczej nie będą mocno odczuwalne. W przypadku serwisów też dużo zależy, bo tak samo niedopracowany może być silnik R6 jak i V6. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, jakie mogą być różnice w kosztach.

W przypadku silników czterocylindrowych, nie macie za to wyboru, bo jednostek w układzie V nie ma (historycznie parę się znajdzie, ale w nowych autach dawno ich już nie widziano). Jeśli zaś chodzi o większe silniki: ośmio-, dziesięcio- lub dwunastocylindrowe – tu z kolei króluje układ widlasty.

Fot. Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.