Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Sedan czy kombi? Który będzie najlepszy dla Ciebie?
20
mar 2024

Wybór nadwozia samochodu wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać i czasem ciężko się zdecydować. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się głównym różnicom między nadwoziem sedan i kombi. Zapraszamy na porównanie podstawowych cech sedana i kombi.

Sedan i kombi to wciąż, mimo coraz większej popularności SUV-ów, dość często spotykane nadwozia. Co ciekawe zdarza się, że występują w ramach tego samego modelu samochodu. I tak mamy Passata kombi i sedana, no przynajmniej do poprzedniej generacji, bo w obecnej, dziewiątej, niemiecki producent pozostawił już tylko odmianę Variant. Warto jednak przyjrzeć się czym te dwa nadwozia się charakteryzują?

Charakterystyka samochodów typu kombi i sedan

Najprościej jest spojrzeć na te dwa auta przez pryzmat tego ilu bryłowe jest ich nadwozie. W przypadku sedana nadwozie ma trzy bryły, w kombi mamy tylko dwie. Sedan ma wyraźnie oddzieloną część bagażnika, która ma małą klapę bez szyby i sam pozbawiony jest bocznych szyb. Kombi mówiąc najprościej to wóz, w którym nad bagażnikiem sedana, podwyższono nadwozie, dodano szyby i dużą klapę z szybą z tyłu.

Obecnie sedany mają cztery drzwi, a kombi pięć licząc z klapą, ale historycznie nie zawsze tak było – sedany mogły być dwudrzwiowe, a kombi trzy-, ale dzisiaj to już spora rzadkość. Podstawowymi segmentami, w których spotkacie auta typu sedan i kombi są segment C i D. Czasem, ale rzadko sedan i kombi pojawia się wśród aut miejskich segmentu B, ale obecnie jest to coraz rzadszy przypadek ze względu na spadek zainteresowania takim autami, wypieranymi przez crossovery i mniejsze SUV-y.

https://carsmile.pl/oferta/audi/a4/kombi-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Główne różnice pomiędzy sedanem a kombi

Podstawowa różnica, poza wyglądem (i liczbą brył nadwozia) dotyczy bagażników sedana i kombi. Ci ciekawe samo spojrzenie w dane techniczne może być często mylące, bo zdarza się relatywnie często, że ten sam model samochodu ma większy bagażnik w wersji sedan niż kombi. Nie brakuje np. ogromnych 500-litrowych kufrów w sedanach małych segmentów. Warto jednak zaznaczyć jak liczona jest pojemność bagażników w kombi – zwykle podawana jest norma liczona do wysokości tylnej kanapy i szyb (lub po prostu do rolety).

Jasne, że żeby ładować wyżej trzeba mieć siatkę zabezpieczającą, która oddziela przestrzeń bagażową od osobowej, ale ona często w autach kombi występuje. Możemy więc przyjąć, że więcej załadujemy do zbliżonego kombi niż do sedana. Do tego w sedanach pamiętać trzeba, że do środka bagażnika wnikają zawiasy (czasem osłonięte, czasem nie), które nieco ograniczają możliwości przewozowe, które na papierze nie budzą zastrzeżeń. Kolejna rzecz to składane oparcie kanapy – w kombi coś oczywistego, w sedanach nie zawsze. Nie brakuje bowiem aut, w których zbiornik paliwa znajduje się za kanapą (sporo japońskich sedanów), czasem montowane są tak też baterie hybrydy. Ostatnim elementem jest dostęp do bagażnika. W sedanach klapa jest lżejsza, ale za to otwór ładunkowy mniejszy, w kombi klapa bywa ciężka, ale za to bardzo łatwo się tu ładuje. Dodatkowo w kombi często próg załadunku jest niższy.

Zalety i wady jazdy sedanem

Sedan to przede wszystkim samochód dużo bardziej reprezentacyjny. Wciąż w wielu instytucjach wykorzystywane są właśnie tego typu pojazdu, bo czy wyobrażacie sobie prezydenta kraju jadącego kombi? No raczej to się nie zdarza! Podobnie często sedany stanowią flotę hoteli itp. firm, którym zależy na poczuciu prestiżu u swoich gości. Jasne, że coraz częściej sedany w takiej roli są wypierane przez luksusowe vany, ale wciąż Mercedes to typowy wóz, którym wozi się ważnych gości luksusowych hoteli.

https://carsmile.pl/oferta/audi/a6/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Poza prestiżem i względami optycznymi ciężko wskazać jakieś znaczące plusy wynikające z jazdy sedanem. Zwykle dwa podobne modele w tych dwóch wersjach nadwozia będą prowadzić się bardzo podobnie, a szansa, że poczujecie mniejszą podatność na boczny wiatr w sedanie jest bardzo niska. Wadą sedana jest za to mniejsza użyteczność jego bagażnika.

Zalety i wady jazdy kombi

Kombi może nie wygląda tak prestiżowo jak sedan, ale za to jest dużo bardziej użytecznym samochodem, przede wszystkim przez dostęp i użyteczność swojego bagażnika. Być może porównywalne wersje kombi, w stosunku do sedana ważą trochę więcej, ale nie są to aż tak duże różnice, żeby powodować wyraźny wzrost spalania – jeśli już piszemy tutaj o dziesiętnych litra na 100 km. To więcej stracicie, jeżdżą nieekologicznie!

Oczywiście w pewnych kręgach kombi kojarzone jest z autem przedstawiciela handlowego i co za tym idzie, postrzega się nieco gorzej jego użytkownika. No, ale bez przesady, pamiętajcie, że nawet luksusowe auta oferowane są w tych wersjach (nawet jak nazywa się je shooting break).

Które auto będzie odpowiednie dla kogo?

Sedany to przede wszystkim auta, dla tych którzy jednak niej przewożą w bagażniku. Mimo dużej pojemności kufer sedana nigdy nie będzie tak dostępny i tak pakowny jak w kombi. Kombi są więc z założenia przeznaczone dla bardziej aktywnych życiowo użytkowników.

https://carsmile.pl/oferta/mercedes-benz/e-klasa/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Jeśli uprawiasz sport, masz małe dziecko (i wózek do wożenia), twoje hobby lub praca wymaga przewożenia sporej liczby większych przedmiotów – wybierzesz raczej nadwozie kombi. Jeśli żyjesz spokojniej i zależy Ci na wyglądzie samochodu – raczej pójdziesz do salonu po sedana.

Fot. Freepik, producenci

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.