Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Czym jest samochód hybrydowy?
03
kwi 2019

Pojazdy hybrydowe na polskich drogach już dawno przestały dziwić. Ten prężnie rozwijający się segment aut osobowych zdobywa coraz więcej zwolenników poszukujących ekologicznych i ekonomicznych samochodów. Czy wiesz jednak, co to jest samochód hybrydowy, jak działa i co może Ci zaoferować?

Samochód hybrydowy – co to?

Jest to zwykły samochód osobowy z hybrydowym napędem. W napędzie tym sprzężone są dwa rodzaje silników – główny spalinowy i pomocniczy elektryczny. Dodatkowo, hybrydy posiadają akumulatory litowo-jonowe, które służą do magazynowania energii elektrycznej.

Na czym polega samochód hybrydowy? Dzięki połączeniu i zestrojeniu silnika spalinowego z elektrycznym możliwe jest zapewnienie pojazdowi optymalnych parametrów pracy. Silnik spalinowy osiąga maksymalną wydajność w górnym zakresie obrotów, a jego użycie w dolnym ich zakresie jest nieefektywne. Z kolei jednostka elektryczna odznacza się wysoką sprawnością już od samego „dołu”. Połączenie obydwu silników gwarantuje maksymalne osiągi, zwiększenie żywotności układu napędowego, a także – co najważniejsze – ograniczenie paliwa zużywanego przez silnik spalinowy.

Jaki samochód hybrydowy warto wybrać?

Zastanawiasz się, jaki samochód hybrydowy wybrać? Wiedząc już, czym jest samochód hybrydowy, należy poznać możliwe sposoby połączenia jednostki elektrycznej z silnikiem spalinowym.

Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje hybryd: szeregowe, równoległe i mieszane.

Jeżeli chcesz sfinansować samochód hybrydowy, polecamy Ci leasing Volvo V60 – luksusowe kombi z wysokowydajną jednostką hybrydową oraz leasing BMW serii 2 – mniejsze auto miejskie. Poszukujesz hybrydowego SUV-a? Koniecznie sprawdź leasing Volvo XC 90!

Co to jest samochód hybrydowy z napędem szeregowym?

Hybryda szeregowa działa na takiej zasadzie, że silnik spalinowy nie łączy się mechanicznie z kołami samochodu, a pełni jedynie funkcję napędu generatora wytwarzającego energię elektryczną, która zasila silnik elektryczny napędzający samochód. Układ ten zapewnia optymalne parametry pracy silnika spalinowego, a także odpowiednią dynamikę jazdy gwarantowaną przez jednostkę elektryczną. Niestety, napęd szeregowy generuje sporą stratę energii podczas jej konwersji.

Co znaczy samochód hybrydowy z napędem równoległym?

Ten rodzaj napędu – zwany także mild hybrid – opiera się na mechanicznym połączeniu silnika spalinowego z kołami. Silnik elektryczny służy wówczas jedynie do wspomagania jednostki spalinowej, zapewniając jej duży moment obrotowy podczas jazdy pod górę czy przy przyśpieszaniu. Rozwiązanie to gwarantuje dobrą dynamikę i zwiększa żywotność silnika spalinowego.

Co to samochód hybrydowy z napędem szeregowo-równoległym (mieszanym)?

Jest to tzw. pełna hybryda, która łączy cechy dwóch powyższych rozwiązań. Oznacza to, że silnik spalinowy może (choć nie musi) być połączony mechanicznie z kołami. Z kolei silnikowi elektrycznemu energię może zapewniać akumulator lub silnik spalinowy pełniący funkcję generatora. Przykładem pełnej hybrydy jest m.in. Toyota Prius czy Hyundai Ioniq.

Samochód hybrydowy leasing – dlaczego warto?

Wybierając leasing samochodu hybrydowego, możliwe jest znaczące ograniczenie kosztów jego eksploatacji, a zwłaszcza zużycia coraz droższego paliwa. Na uwagę zasługuje także zwiększona żywotność części eksploatacyjnych jednostek napędowych oraz samego napędu.

Dodatkowym atutem jest możliwość instalacji fotowoltaicznej, np. Partnera Carsmile, przy domu, która pozwoli hybrydę plug-in ładować niemal za darmo.

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy samochód hybrydowy dla Ciebie? Sprawdź naszą ofertę hybryd i już dziś postaw na ekologiczne i nowoczesne rozwiązania.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.