Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak rozliczyć koszty paliwa w firmie?
20
wrz 2021

W zależności od rodzaju działalności przysługuje nam różne odliczanie kosztów paliwa dla aut firmowych. Niezależnie od tego, czy myślicie o wynajmie długoterminowym, czy też leasingu na firmę, warto zapoznać się z tymi przepisami, aby móc oszacować ewentualne koszty.

Jeśli chodzi o koszty użytkowania auta w firmie oraz możliwość odliczeń raty leasingowej lub też tej z wynajmu długoterminowego już pisaliśmy. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej przepisom dotyczącym odliczania kosztów paliwa do auta firmowego. Zapraszamy na mały poradnik. Przepisy, o których mowa reguluje ustawa o podatku dochodowym (art. 23 ust. Q pkt 46 ustawy PIT. Podstawowym wyborem, który jest przed Wami, jest to, w jakim celu będziecie użytkować samochód, czy tylko firmowo, czy także prywatnie. Od sposobu użytkowania zależy to, jak będziecie się rozliczać.

 

100 procent tylko dla firmowych aut

Możliwość pełnego odliczenia kosztów paliwa daje jedynie decyzja o tym, że samochód użytkowany przez naszą firmę będzie pełnił jedynie cele służbowe. Takim autem nie można więc pojechać sobie na wakacje, nie można też teoretycznie w drodze z pracy do domu odebrać dzieci z przedszkola. Do tego pojazd użytkowany jedynie jako auto służbowe należy zgłosić w urzędzie skarbowym na druku VAT 26. Użytkowanie auta jedynie w celach firmowych wymaga także prowadzenia kilometrówki do celów podatku VAT oraz określenie osobnego regulaminu użytkowania takiego auta w firmie. W takim wypadku kwotę netto faktury za paliwo zalicza się do kosztów prowadzenie działalności gospodarczej, a cały podatek VAT można odliczyć w deklaracji. W praktyce jest to dobre rozwiązanie, ale raczej dla dużych firm, które użytkują samochody dostawcze lub też pojazdy, którymi wożony jest np. prezes. Dla mniejszych firm dużo bardziej korzystne.

 

75 procent niemalże dla każdej firmy

Bez dodatkowych ewidencji i składania papierów w urzędzie można za to odliczyć sobie 75 procent kosztów paliwa od samochodu firmowego, pod warunkiem, że auto jest tzw. kosztem stałym. Takie auto można użytkować także w celach prywatnych. W tym wypadku 50 procent kwoty całego podatku VAT z faktury odlicza się w deklaracji VAT, pozostałe 50 procent dodaje do kwoty netto faktury i od tak obliczonej kwoty oblicza się kosztu podatkowe w wysokości 75 procent. Najlepiej objaśnić to na przykładnie. Zatankowaliśmy za 100 zł netto, czyli podatek VAT wynosi 23 zł. Możemy więc odliczyć 50 procent VAT-u, czyli 11,5 zł a pozostałe 11,5 zł dodać do 100 zł i z tych 111,5 zł zaliczyć w koszty 75 procent. To propozycja przede wszystkim dla mniejszych firm, zwłaszcza tych jednoosobowych, w których pojazd służy nie tylko do celów zarobkowych, ale jest także autem prywatnym.

 

20 procent dla zwykłych fur

Istnieje także możliwość odliczenia 20 procent dla w przypadku prywatnych samochodów, które są używane w celach firmowych. Jeśli w ten sposób rozliczacie paliwo, to połowę kwoty całego podatku VAT z faktury za paliwo odlicza się w deklaracji VAT, a pozostałe 50 procent dodaje się do kwoty netto faktury i od sumy można odliczyć sobie tytułowe 20 procent.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.