Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Formalności po zakupie i sprzedaży samochodu
05
sie 2022

Podpisanie umowy i przekazanie pieniędzy to nie wszystko – gdy kupisz lub sprzedasz używany samochód, musisz dopilnować jeszcze kilku istotnych kwestii. Pominięcie którejś z nich może oznaczać poważne kłopoty. I wydatki

Znane powiedzenie mówi, że człowiek cieszy się dwa razy – najpierw jak kupi auto, a potem gdy je sprzeda. Aby jednak radość z zakupu (lub… pozbycia się auta!) była pełna, musicie pamiętać o dopełnieniu kilku ważnych formalności. Zaniedbanie którejś z nich może oznaczać nieprzyjemności. Np. takie, że ktoś spowoduje kolizję na waszej polisie, bo po sprzedaży zapomnicie zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. Z kolei gdy kupicie samochód, a następnie umknie wam obowiązek zgłoszenia nabycia i (lub) odprowadzenia należnego podatku od czynności cywilno-prawnych (2 proc.; druk PCC-3), odpowiednia służba może nałożyć na was całkiem solidną karę. Ale po kolei.

Formalności po zakupie – o tym trzeba pamiętać!

Samo sporządzenie umowy kupna-sprzedaży to dopiero początek drogi. Jest to czynność dość prosta, radzimy jednak, by pamiętać o tyn, by umieścić na niej nie tylko datę, ale i godzinę zawarcia transakcji. Chroni to przede wszystkim sprzedającego, bo pozwoli uniknąć szarpaniny, gdyby kupujący już tego samego popełnił jakieś wykroczenie drogowe (np. zdjęcie z fotoradaru). Dobre szablony umów kupna-sprzedaży są łatwo dostępne w internecie.

Gdy jesteś stroną kupującą samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi, masz 30 dni (przepisy mogą ze względu na pandemię okres wydłużać. np. do 60 dni; warto sprawdzać terminy na bieżąco) od daty na umowie, by zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu (wydział komunikacji/starostwo powiatowe). Część urzędników interpretuje ten przepis w dość specyficzny sposób, utożsamiając zgłoszenie nabycia z obowiązkiem przerejestrowania auta. To nieprawda – by uniknąć kary i dopełnić obowiązków wystarczy wysłać samo zgłoszenie, na dodatek nie trzeba osobiście iść do urzędu, bo da się to względnie łatwo zrobić przez internet. Grzywna za niezgłoszenie nabycia wynosi obecnie od 200 do 1000 zł. Ważne: jeśli nie chcesz zgłaszać samego nabycia (np. on-line), możesz od razu udać się do urzędu i zarejestrować nowo kupiony samochód na siebie – dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu, gdyż nie tylko zgłosisz nabycie, ale też od razu dostaniesz dokumenty (dowód rejestracyjny, karta pojazdu) ze swoimi danymi oraz – ewentualnie – nowe tablice (patrz niżej).

Formalności po zakupie – OC też ma znaczenie!

Obecnie (sierpień 2022 r.) nie trzeba już wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie auta (oszczędność rzędu ok. 100 zł) , ale... można to zrobić. Do niedawna taką możliwość mieli jedynie ci, którzy kupowali samochód z tego samego powiatu lub w ramach dzielnic Warszawy.

Kolejna kwestia to ubezpieczenie samochodu – oczywiście, gdy kupujemy używany pojazd, to razem z polisą OC (warto ją zweryfikować przed podpisaniem umowy!), często jednak dzieje się tak, że ze względu na różnice w zniżkach obu stron transakcji konieczna jest tzw. rekalkulacja składki. Ale uwaga: polisa kupiona wraz z autem nie wznowi się automatycznie tak jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia wykupionego bezpośrednio przez nas – jeśli przegapimy termin jej wznowienia, narazimy się na potencjalnie bardzo wysokie koszty. 

Ostatnia ważna kwestia – z punktu widzenia kupujących – to uiszczenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Zazwyczaj (są wyjątki, np. wartość umowy nie przekracza 1000 zł) – jeśli samochód został kupiony na „zwykłą” umowę (nie dotyczy więc pojazdów kupionych na fakturę) – w ciągu 14 dni od powstania obowiązku (data zakupu auta) należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego pismo PCC-3 i odprowadzić 2 proc. od wartości auta (da się on-line). W przypadku gdy się spóźnisz, możesz spróbować złożyć tzw. czynny żal, czyli pismo, w którym wyjaśniasz powody opóźnienia – może pomóc uniknąć grzywny. Warto jednak zrobić to jeszcze zanim US się zorientuje sam i przyśle nam wezwanie do zapłaty.

Główne obowiązki sprzedającego to zgłoszenie faktu zbycia pojazdu do wydziału komunikacji/starostwa oraz do ubezpieczyciela.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.