Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak jeździć po rondzie?
03
sie 2022

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, bo tak brzmi prawidłowa nazwa ronda w polskich przepisach to zmora kursantów praw jazdy. Okazuje się jednak, że ruch okrężny może sprawiać kłopoty także doświadczonym kierowcom. Na szczęście przepisy nie są aż tak skomplikowanie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Nazwa rondo nie istnieje w polskich przepisach, w nich określa się je jako skrzyżowanie o ruchu okrężnym i oznacza znakiem C-12. Reszta w dużej mierze zależy od tego czy są inne znaki, czy też ich nie ma. Ale zacznijmy od początku, a więc od tego, jak sygnalizować gdzie chcemy jechać?

Jak jeździć po rondzie – co z tym kierunkowskazem?

Zdarzyło się w Polsce na egzaminie na prawo jazdy, że egzaminator oblał kursanta za to, że ten przed wjazdem na rondo nie włączył lewego kierunkowskazu. Oczywiście była to sytuacja, w której auto nie skręcało na pierwszym zjeździe ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, a miało opuścić je którymś z kolejnych zjazdów. Sąd przychylił się do tego czego nie zrobił kursant i przyznał mu rację, co przynajmniej teoretycznie powinno położyć kres wszelkim dyskusjom. Pisząc wprost, wjeżdżając na rondo nie ma obowiązku włączenia lewego kierunkowskazu, niezależnie od tego z którego ze zjazdów, macie zamiar skorzystać. Jest za to obowiązek sygnalizacji prawym kierunkowskazem, chęci zjazdu ze skrzyżowania o ruchu okrężnym. Dlaczego? - to proste ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, zawsze zjeżdżacie w prawo! Kierunkowskaz ma kolosalne znaczenie, bo często od niego zależy Wasze bezpieczeństwo na rondzie.

Jak jeździć po rondzie – który zająć pas?

Jeśli skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma jeden pas, nie macie tego problemu, co innego gdy są dwa. W tym wypadku, jeśli nie ma znaków poziomych i pionowych o kierunkach ruchu, gdy skręcacie w prawo zajmujecie prawy pas; gdy jedziecie prosto: prawy lu lewy, a gdy skręcacie w lewo, to zajmujecie lewy. Podobnie jest, gdy rondo ma trzy pasy ruchu (co w sumie zdarza się dość rzadko) – w tym wypadku, gdy znaki nie wskazują inaczej, prawy pas jest do skrętu w prawo, lewy do skrętu w lewo, a wszystkie do jazdy na wprost. Co ciekawe nie ma przepisów jasno o tym mówiących, ale korzysta się tutaj z art. 22.2 Kodeksu Ruchu Drogowego, który ma następujące brzmienie: „Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.”

Nie należy wierzyć tym, którzy utrzymują, że z prawego pasa przed skrzyżowaniem o ruchu okrężnym, można jechać na trzeci zjazd z tegoż ronda!

Jak jeździć po rondzie – kto ma pierwszeństwo?

Najprościej jest, gdy rondo ma sygnalizację świetlną – wtedy wystarczy się do niej stosować. Trudniej zaczyna się robić, gdy tego typu skrzyżowanie, jest je pozbawione. Jeśli przed rondem nie ma znaku ustąp pierwszeństwa, stosuje się na nim zasadę prawej ręki, a więc pierwszeństwo mają wtedy pojazdy znajdujące się z prawej strony. Oznacza to, że auto jadące po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym, musi ustąpić pierwszeństwa temu, które znajduje się przed nim i ma zamiar na nie wjechać. Tego typu ronda są jednak rzadsze, niż takie przed którymi ustawiono znak ustąp pierwszeństwa. Jeśli takie znaki stoją, trzeba stosować się do nich, co oznacza, że pojazd poruszający się po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym, ma pierwszeństwo przed tym, który włącza się do ruchu. Co ciekawe zasada ta dotyczy w tak samo samochodów (i innych pojazdów poruszających się po drodze), jak i pojazdów szynowych, a więc przede wszystkim tramwajów. Ale na te ostatnie należy uważać, bo mają pierwszeństwo podczas opuszczania ronda (takiego ze znakami ustąp pierwszeństwa przed wjazdem na nie), mimo tego, że znajdują się po lewej stronie i teoretycznie powinny ustąpić pierwszeństwa samochodom, które mają z prawej strony.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.