Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Ranking crossoverów. Najlepsze crossovery na rynku
02
lut 2024

Rynek crossoverów wzrasta z roku na rok i w zasadzie nie ma już dzisiaj producenta, który nie oferowałby tego typu samochodów. Postanowiliśmy sprawdzić, czemu tego typu auta cieszą się uznaniem, a przede wszystkim sprawdzić, które z nich są godne polecenia.

Czym charakteryzują się crossovery?

Crossover jak sama nazwa wskazuje jest czymś w rodzaju „krzyżówki” różnych segmentów samochodowych. Zamiennie można by pewnie używać nazwy hybryda, oczywiście gdyby to określenie nie było zarezerwowane dla samochodów, łączących różne rodzaje napędów. Crossover nie łączy jednak dowolnych segmentów, a dość konkretne, czyli klasyczne segmenty B i C z autem podwyższonym, typu SUV. Czasem zresztą zaliczenia auta do kategorii crossoverów nie jest takie oczywiste, bo równie dobrze można je nazwać małymi SUV-ami. Niestety definicja nie jest więc idealna. Z całą pewnością crossoverem nie nazwiemy jednak SUV-a segmentu C, raczej nazwa ta dotyczyć będzie podwyższonego samochodu segmentu B. Warto dodać, że crossover jest też w mniejszym stopniu podwyższony w stosunku do SUV-a, do tego dużo rzadziej oferowany jest z napędem na obie osie. Dość często crossovery dzielą płyty podłogowe, silniki i skrzynie biegów z samochodami klasycznego segmentu B, rzadziej buduje się je na płytach podłogowych aut kompaktowych.

Dla kogo są crossovery?

Crossover to pojazd przeznaczony dla osób, które dotychczas użytkowały auta segmentów B i C. Oznacza to, że samochody tego typu sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na trasie. W pierwszym wypadku docenicie ich niewielkie wymiary, w drugi mogą wam jednak przeszkadzać słabsze osiągi i nieco gorsze wyciszenie (zwłaszcza podczas jazdy z prędkościami zbliżonymi do autostradowych). Na bocznych drogach crossover sprawdzi się jednak, bo do prędkości 100 km/h jest zazwyczaj dość oszczędny, a dzięki wyższej pozycji za kierownicą, zapewnia dobrą widoczność. To ostatnie oznacza też, że do crossoverów nieco łatwiej się wsiada, chociaż rzecz jasna nie jest to poziom SUV-ów. Tego typu samochód jest więc dość uniwersalny, ale nie można określić go jako tradycyjne auto rodzinne, którym pojedziecie na wakacje, oczywiście jest to możliwe, bo bagażniki tego typu aut są coraz większe, ale jeśli chodzi o ilość miejsca na kanapie, raczej punktem odniesienia jest klasyczny segment B, czytaj dzieci się tam zmieszczą, ale takie raczej młodsze.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru crossovera?

Dużo zależy od tego do jakiego celu będziecie wykorzystywać tego typu pojazd. Jeśli będziecie jeździć nim w dwie osoby, ilość miejsca z tyłu ma drugorzędne znaczenie, podobnie jak wielkość bagażnika (od biedy bowiem zawsze można złożyć kanapę, w momencie, gdy przyjdzie wam do głowy, wozić więcej bagażów). Co innego jeśli tego typu pojazd ma służyć jako auto do odwożenia dzieci do szkoły – w tym wypadku warto przymierzyć się do danego samochodu, przed zdecydowaniem się na jego finansowanie lub zakup. Kolejny element to drogi po jakich będziecie swoim crossoverem jeździć. Tak jak już wspomnieliśmy – napęd na obie osie nie jest szczególnie popularny w tym segmencie, jeśli więc zależy wam na nim, oferta będzie bardzo ograniczona. Większość crossoverów ma napęd na przednią oś, ale różnią się one prześwitem – jeśli zaś macie zamiar opuszczać asfalt, wiadomo, że powinien być on jak największy. W tym wypadku dobrze jest się też przyjrzeć zabezpieczeniom nadwozia (podwozie zwykle jest osłonięte plastikiem), bo wiele samochodów ma spore połacie nielakierowanego plastiku np. w okolicach nadkoli – to dobrze jeśli auto ma opuszczać asfalt, bo minimalizuje uszkodzenia lakieru.

Propozycje modeli z oferty

Toyota CH-R

Nowa generacja Toyoty CH-R ma nowoczesny wygląd zewnętrzny, a do tego cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Auto dostępne jest jedynie z napędem hybrydowym, ale za to wybierać można aż trzy wersje napędu – podstawowa 1.8 ma moc 140 KM, mocniejsza 2.0 aż 197, a topowa Plug-in aż 223 KM. Wszystkie auta mają napęd na przednią oś, a środkowa wersja mocy dodatkowo oferowana jest także z napędem na cztery koła. Ceny zaczynają się od 139 900 zł, a jak wygląda finansowanie tego auta w Carsmile możecie zobaczyć w linku poniżej:
https://carsmile.pl/oferta/toyota/nowa-c-hr/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

VW T-Roc

Co ciekawe sam Volkswagen określa T-Roc’ka jako kompaktowy SUV i rzeczywiście nie można odnieść wrażenia, że temu crossoverowi jest do SUV-a dość blisko. Masywna sylwetka, wysoki prześwit i relatywnie mało ekstrasów w wyglądzie (np. gdy porówna się go do CH-R-a). Auto ma dość dużą ofertę silników, od podstawowego benzyniaka 1.0 TSI o mocy 110 KM, przez benzyniaka 1.5 TSI (150 KM), diesla 2.0 TDI (116 lub 150 KM), aż po topowy silnik benzynowy 2.0, który może mieć 190 lub 300 KM. Ten ostatni niezależnie od wersji mocy ma napęd na obie osie, pozostałe zaś na przód.

https://carsmile.pl/oferta/volkswagen/t-roc/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Toyota Yaris Cross

Mniejszy z crossoverów Toyoty również cieszy się w Polsce bardzo dużym uznaniem. Podobnie jak CH-R auto dostępne jest jako hybryda – do wyboru są dwie wersje: 116- i 132-konna oraz czysta benzyna o mocy 125 KM. Ta ostatnia oferowana jest jedynie z napędem na przednią oś, a w przypadku hybrydy Toyota produkuje zarówno FWD jak i AWD i to niezależnie od wersji mocy. Podstawowy benzyniak dostępny jest jedynie z napędem na przednią oś. Wszystkie Toyoty Yaris Cross mają skrzynie automatyczne.

https://carsmile.pl/oferta/toyota/yaris-cross/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Hyundai Bayon

Mały Hyundai to kolejny przykład bardzo udanego crossovera, który oferuje sporej wielkości kabinę i bardzo nowoczesny wygląd. Auto dostępne jest tylko z doładowanym silnikiem 1.0 T, który w wersji bez hybrydy dysponuje mocą 100 KM, a wsparty układem mildhybrid – 120 końmi. Wersja benzynowa ma jedynie 6-biegową skrzynię manualną, a w hybrydzie można wybierać między nią, a 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową. Nie poszalejecie jednak jeśli chodzi o napęd tego crossovera – każdy Bayon napędzany jest na przednią oś.

Jeep Avenger

Produkowany w Polsce Jeep oferowany jest jako elektryk oraz na wybranych rynkach także z silnikiem benzynowym. Nasz kraj ma to szczęście i w Polsce można zamówić „mściciela” z motorem 1.2 Pure Tech o mocy 100 KM. Auto ma napęd na przednią oś, a w wersji z gołą benzyną skrzynię manualną. Nowością w gamie jest wersja hybrydowa ze skrzynią automatyczną. Jeep Avenger ma bardzo dużo nawiązań do tradycji marki, nie można także odmówić mu uroku
https://carsmile.pl/oferta/jeep/avenger/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.