Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Punkty karne 2022 w pytaniach i odpowiedziach
13
paź 2022

Wrzesień 2022 roku przyniósł kierowcom prawdziwą rewolucję. Pojawił się nowy taryfikator punków karnych, zmieniono zasady ich przydzielania i zaczęła obowiązywać tzw. recydywa. Jednocześnie zniknęły kursy redukujące punkty. Jak poruszać się w nowych realiach?

Przypomnijmy, według nowych przepisów pojawiło się aż 21 wykroczeń zagrożonych karą 15 punktów karnych, są też przewinienia za 11, 13 i 14 „oczek” oraz nadal długa lista tych za 10 punktów. Mając na uwadze, że ustawodawcy nie zmienili limitów – nadal jest to 24 (dla kierowców posiadających uprawnienia do kierowania krócej niż rok, to zaledwie 20) oraz to, że przydzielane są na dłużej, to śmiało można rzec, że blady strach zajrzał w oczy kierowców. Nowy taryfikator sprawił, że nigdy do tej pory nie można było tak łatwo stracić prawa jazdy!
Ale po kolei. Nie mamy zamiaru dalej straszyć, ale chcemy pomóc ci poruszać się w nowych zasadach i rozwiać kluczowe wątpliwości związane z nowym taryfikatorem punktów karnych 2022.

Kiedy punkty karne zostaną usunięte z konta kierowcy?

Od 17 września nie tylko podniesiono liczbę punktów przyznawanych za szereg poważnych wykroczeń, ale całkowicie zmieniono reguły gry. Po pierwsze, teraz punkty przydzielane są kierowcy już nie na rok, jak do tej pory, ale aż na dwa lata. Po drugie, czas wspomnianego okresu karencji, nie biegnie jak dotychczas, od momentu wykrycia wykroczenia i wpisania go do bazy danych CEPiK, ale dopiero od momentu zapłacenia mandatu. W przypadku, kiedy nie przyjmiesz mandatu, po dwóch latach od daty uprawomocnienia się wyroku. Warto też wyjaśnić, że punkty też znikną wcześniej jeśli otrzymasz pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji (odbywa się go po przekroczeniu limitu)
Ważne: Punkty przypisane za naruszenia popełnione przed 17 września 2022 r., zostaną usunięte, gdy minie rok od dnia popełnionego naruszenia.


Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?


W nowych okolicznościach dość istotne staje się kontrolowanie stanu konta. Jak to zrobić? Aktualnie są dwa sposoby. Pierwszy, to wizyta na komisariacie z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Drugi, to sprawdzeni tego online. W tym przypadku wystarczy wejść do serwisu OBYWATEL.GOV.PL (tu niezbędny jest profil zaufany). Baza danych jest aktualizowana raz dziennie. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz następnego dnia.


Czy podwójny mandat oznacza podwójne punkty?


Tu dobra wiadomość. Recydywa, czyli podwójny mandat za to samo wykroczenie popełnione w ciągu dwóch lat (listę przewinień podwójnie karanych znajdziecie na blogu Carsmile), nie dotyczy punków karnych. Przepisy nie przewidują podwójnych punktów. W praktyce jednak to małe pociesznie, bo w nowych realiach często wystarczą zaledwie dwa wykroczenia, i to w ciągi dwóch lat, oznacza już przekroczenie limitu i konieczność stawienia się na egzaminach.


Czy można zredukować liczbę punków karnych po 17 września 2022 r.?


Niestety, odpłatne kursy z WORD-ów, dzięki który można było „zdjąć” z konta 6 punktów karnych, zakończyły się z końcem września. Kto nie zdążył, ten raczej szybko nie będzie miał takiej okazji.

Nie oznacza to jednak, że kursy nie powrócą. Co więcej, tak naprawdę przepisy dotyczące ich pojawiły się w Ustawie o kierujących już w 2011 roku. Według nich kurs reedukacyjny w wymiarze 28 godzin musi odbyć każdy kierowca, który przekroczy limit punktów karnych. Jednak, jak dowiedział się niedawno w resorcie infrastruktury Dziennik, ten zapis jest martwy, bo do tej pory w Centralnej Ewidencji Kierowców nie ma technicznych rozwiązań pozwalających na obsługę tego procesu. Z tego powodu rozwiązanie to zostało zawieszone – wyjaśnił Dziennikowi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Jednak nawet, jak CEK dostanie taką funkcjonalność, wspomniany kurs (będzie obowiązkowy) i tak nie uchroni kierowców przed ponownym egzaminem. Będzie on wyłącznie dodatkowym i to płatnym elementem w procedurze odzyskania uprawnień. Ma to być raczej narzędzie prewencyjne (odstraszające) niż koło ratunkowe dla kierowców.


Co się dziś dzieje, kiedy przekroczysz limit 24 punktów karnych?


Tu tok postępowania zależy od tego, jak długo masz prawo jazdy. Jeśli ponad rok, dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten dla kandydata na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Z kolei, jeśli masz prawo jazdy krócej niż rok, starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.


Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.