Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Pułapka ubezpieczeniowa. Od 12 lat wpada w nią tysiące kierowców rocznie. Wpada i słono płaci
24
maj 2024

Wielu kierowców nadal nie pamięta o tym, że ich ubezpieczenia nie w każdym przypadku ulegają automatycznemu przedłużeniu. Wbrew pozorom takich przypadków jest więcej niż wielu kierowców sądzi. Potwierdza to tysiące kierowców, którzy rok rocznie płacą frycowe Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Zakup używanego samochodu to ekscytujący moment, ale nie zapominajcie też o wiążącymi się z tym obowiązkami, m.in. ubezpieczeniu pojazdu. Nie wystarczy sprawdzić tylko, czy auto ma przegląd i ważną polisę, ale także pamiętać później o jej przedłużeniu, bo w tym przypadku automatyzm zawarcia polisy na kolejny rok nie zadziała. To jednak nie wszystkie przypadki, w jakich można wpaść w tzw. pułapkę ubezpieczeniową jak czyha na posiadaczy samochodów. W tym artykule omówimy, jak uniknąć kłopotów z polisami OC oraz jakie kary grożą zapominalskim.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/nowe-i30/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Kiedy polisa OC nie przedłuża się z automatu?

Zacznijmy od początku. W 2012 roku zmieniły się zasady panujące w świecie obowiązkowych ubezpieczeń, w tym te dotyczące komunikacyjnej polisy OC. Zasady te określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Żeby jednak nie zanudzać cytowaniem paragrafów i ustępów, wyjaśnimy od razu w jakich sytuacjach nie nastąpi automatycznie odnowienie ochrony ubezpieczeniowej, które chroni nas nie tylko przed konsekwencjami w razie kolizji, ale także pozwala uniknąć drakońskich kar. Oto te sytuacje:

 • Polisa OC nie przedłuża się automatycznie po zakupie pojazdu, jeśli korzystamy z polisy zawartej przez poprzedniego właściciela.
 • Ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie w przypadku pojazdów nabytych w drodze spadku lub darowizny.
 • Polisa nie wznowi się, jeśli nie została opłacona w całości składka za kończącą się polisę, niezależnie od wielkości brakującej kwoty.
 • Polisa OC nie odnawia się automatycznie w przypadku polis krótkoterminowych, często stosowanych przy zakupie pojazdów z komisu lub sprowadzanych z zagranicy.

 

Jak wyliczana jest kara za brak OC?

Kara za brak ubezpieczenia OC zależy od kilku czynników: wysokości płacy minimalnej, długości przerwy w ubezpieczeniu oraz kategorii pojazdu. Wysokość kary jest związana z płacą minimalną, ale uwzględnia się też długość przerwy w ciągłości ubezpieczenia i typ pojazdu. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych przewidziano różne stawki dla różnych kategorii pojazdów. Dla ciężarówek i autobusów maksymalna kara wynosi trzykrotność płacy minimalnej za przerwę dłuższą niż 14 dni. W przypadku samochodów osobowych kara to dwukrotność płacy minimalnej, a dla motocykli i skuterów 1/3 płacy minimalnej.

https://carsmile.pl/oferta/bmw/seria-1/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Kara jest zmniejszana w zależności od długości przerwy w ubezpieczeniu:

 • 1-3 dni – 20% pełnej stawki,
 • 4-14 dni – 50% pełnej stawki,
 • powyżej 14 dni – 100% stawki.

 

Kary za brak OC w 2024 roku

 

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4240 zł brutto, co jest znacznym wzrostem w porównaniu do 3600 zł w drugiej połowie 2023 roku. Od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie ponownie wzrośnie tym razem jednak już symbolicznie – do 4300 zł brutto. W związku z tym po raz drugi w tym roku podwyższone zostaną wszystkie progi kar. Poniż prezentujemy wysokość opłat dodatkowych, jakie czekają na zapominalskich kierowców w 2024.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/kona/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowyOd stycznia 2024 roku:

 • 1-3 dni - kara w wysokości 1700 zł.
 • od 4 do 14 dni - kara w wysokości 4240 zł.
 • dłużej niż 14 dni - kara w wysokości 8480 zł.

Od 1 lipca 2024 roku:

 • 1-3 dni - kara w wysokości 1720 zł.
 • od 4 do 14 dni - kara w wysokości 4300 zł.
 • dłużej niż 14 dni - kara w wysokości 8600 zł.

 

Kara za brak OC to nie koniec kłopotów - jest jeszcze regres!

Wycofanie pojazdu z ruchu i kara za brak OC to nie wszystko. Najgorszym scenariuszem dla kierowcy jest spowodowanie kolizji bez ważnej polisy. W takim przypadku, chociaż ubezpieczyciel pokryje koszty szkód poszkodowanego, właściciel pojazdu bez OC będzie musiał zwrócić te kwoty wraz z odsetkami i kosztami obsługi likwidacji szkody. Prawo regresu ubezpieczeniowego zadziała. W skrócie, zaoszczędzone kilkaset złotych na OC może przynieść koszty liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysiącach złotych!

Fot. Freepik,@creativeart na Freepik, @jcomp na Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.