Kredyt i zakup za gotówkę?

Zakup pojazdu za gotówkę to obecnie jedna z najmniej opłacalnych form finansowania samochodu. Firma musi liczyć się z utratą wartości rezydualnej pojazdu, którego jest właścicielem oraz ze wszelkimi obowiązkami związanymi z utrzymaniem pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, jego ubezpieczeniem czy zarejestrowaniem. Do tego zakup za gotówkę to poważne wyzwanie dla budżetu firmy, które może zaburzyć przepływ środków operacyjnych w przedsiębiorstwie. Firmy opłacające pojazdy własnym kapitałem mają również nieco bardziej ograniczone pole do manewru przy decydowaniu się na droższe, nowsze i lepiej wyposażone modele.

Kredyt to kolejna niezbyt atrakcyjna już forma opłacania nowej inwestycji w firmie. Decydując się na kredyt, przedsiębiorstwo musi przejść długi i skomplikowany proces weryfikacji zdolności kredytowej, a także musi liczyć się z dość wysokim kosztem obsługi kredytu wraz ze sporą prowizją instytucji bankowej. Poza tym kredyt wiąże firmę przez wiele lat, a jego warunki zazwyczaj nie są zbyt korzystne dla kredytobiorców.

A może leasing?

Leasing to korzystna i dostępna dla szerokiej grupy przedsiębiorców forma finansowania, która nie wiąże firmy z leasingowanym pojazdem. Decydując się na leasing, należy pamiętać, że to leasingodawca pozostaje właścicielem auta, które udostępnia leasingobiorcy w formie dzierżawy w zamian za comiesięczne zobowiązanie w formie stałych rat leasingowych. Po stronie firmy leasingowej pozostaje kwestia ubezpieczenia auta, jego zarejestrowanie oraz serwis.

Przedsiębiorca może zdecydować się na leasing finansowy lub o wiele bardziej popularny leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego cały podatek VAT musi zostać opłacony wraz z pierwszą ratą leasingową. Leasing ten nie uwzględnia także wykupu auta pod koniec trwania umowy. W leasingu finansowym podatek VAT rozkładany jest na wszystkie raty leasingowe, a pod koniec umowy firma może zdecydować czy chce wykupić opłacany pojazd, czy zawiązać kolejną umowę na nowsze auto.

Przedsiębiorca może dopasować wysokość wpłaty własnej oraz okres leasingu zgodnie z własnymi preferencjami. Rozłożenie opłat leasingowych pozwala także firmom na zakup droższych samochodów, które zapewnią odpowiedni komfort, niższe zużycie paliwa, bezpieczeństwo i efektywność pracowników, co pośrednio przedłoży się na osiągane przez firmę zyski.