Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Czy lepsze jest auto nowe, czy używane?
29
maj 2024

Ceny nowych samochodów poszybowały w ostatnim czasie bardzo, coraz częściej więc dużo bardziej przystępne cenowo stają się kilkuletnie auta używane. Niestety ich zakup obarczony jest kilkoma problemami, z których lepiej zdawać sobie sprawę. W nowym aucie, mamy bowiem gwarancję producenta, a w używanym… niestety zwykle nie.

Czasy, gdy na nowy samochód trzeba było długo czekać, powoli odchodzą do lamusa. Jasne wciąż jest sporo modeli, które z racji dużego zapotrzebowania rynkowego, nie są dostępne od razu, ale perspektywa oczekiwania na nowe auto raczej nie jest już prawdziwa. Place dilerskie pękają w szwach od zamówionych wcześniej samochodów i jeśli zależy Wam na takim pojeździe, jego zakup nie stanowi już problemu. Nie zmienia to jednak faktu, że kilkuletnie samochody używane z pewnego źródła wciąż są dość popularnym towarem, zwłaszcza, że coraz większa liczba przedsiębiorców szuka oszczędności. Postanowiliśmy zastanowić się, która z opcji – nowy czy używany samochód jest lepsza i dla kogo? Zapraszamy do lektury.

https://carsmile.pl/oferta/bmw/seria-1/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Nowy czy używany – nie jest to prosty dylemat

 

Ale to nie jedyna sytuacja, w której ktoś może wybierać między pojazdem fabrycznie nowym, a takim z rynku wtórnego. Dylemat tego pokroju mogą na przykład mieć ci, którym budżet pozwoli na auto z salonu, ale takie... które nie spełnia przynajmniej części oczekiwań. Tymczasem taka sama kwota w przypadku rynku wtórnego może już oznaczać auto jeszcze względnie świeże, ale dużo większe i wygodniejsze. A zatem – oto najważniejsze za i przeciw, jeśli chodzi o samochód nowy oraz używany.

Na początek – auto z salonu. Domyślnie chodzi o sytuację, gdy ktoś zamawia daną konfigurację do produkcji. Doprecyzowujemy, bo czasem na tzw. stockach dilerskich trafiają się samochody nowe, ale już w konkretnej kompletacji. Cena w takim wypadku powinna być nieco niższa niż w przypadku egzemplarza skonfigurowanego indywidualnie i zamówionego do produkcji, choć w dzisiejszych czasach każdy nowy pojazd jest na wagę złota, więc wcale nie jest powiedziane, że w wypadku auta ze stocku dużo zaoszczędzimy. Na pewno taki egzemplarz ma jedną kolosalną zaletę – jest tu i teraz.

Inne zalety auta nowego, oprócz możliwości zamówienia własnej konfiguracji, to: gwarancja producenta (okres obowiązywania różni się w zależności od producenta/importera), możliwości finansowania/leasingu, ale także zakup w ramach wynajmu długoterminowego. No i to, że nikt danego auta przed nami nie używał. W teorii pojazdy nowe są też bezwypadkowe/bezkolizyjne, ale nie raz było już tak, komuś gdzieś jakiś egzemplarz spadł z lawety albo nie zmieścił się pod wiaduktem/ Potem szybka naprawa i takie auto trafia do niczego nieświadomego klienta. Podkreślmy – na szczęście to margines.

https://carsmile.pl/oferta/skoda/kamiq/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Nowe auta mają też minusy

 

Wady nowego samochodu? Przede wszystkim szybka utrata wartości, zwłaszcza przez trzy pierwsze lata użytkowania. Jasne, że auto autu nierówne i pożądany benzynowy SUV będzie tracić wolniej na wartości niż sportowe auto z silnikiem Diesla.

Z kolei samochód używany to – w teorii – korzystniejsza cena (z tym, jak wspomnieliśmy, bywa jednak ostatnio różnie) i brak dużych strat związanych ze spadkiem wartości. No i takie auto dostępne od ręki, nie trzeba ani niczego zamawiać, ani na nic czekać. Nie zawsze możemy już natomiast liczyć na gwarancję producenta (część aut trafia na rynek od razu po jej zakończeniu), choć na przykład wiele komisów oferuje też własne programy gwarancyjne (uwaga: należy się dobrze wczytać w warunki i wyłączenia – tych ostatnich często jest więcej niż mogłoby się wydawać!).

https://carsmile.pl/oferta/skoda/nowa-octavia/kombi-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Używany samochód to spore ryzyko?

 

Sam zakup auta używanego to zawsze pewne ryzyko związane z zatajonymi naprawami powypadkowymi, cofniętym licznikiem i zatuszowanymi usterkami, jednak w takim przypadku po stronie kupujących stoi rękojmia. Jeśli chodzi o sam zakup i finansowanie, to w przypadku wielu niezbyt mocno zaawansowanych wiekowo aut możemy liczyć np. na kredyt, leasing, a coraz częściej – także na zakup w ramach wynajmu długoterminowego.

No właśnie – pieniądze. Często dzieje się tak, że za daną kwotę w salonie kupimy auto, które poza tym, że jest nowe, to nie spełnia innych oczekiwań/wymagań. W takim wypadku naturalne jest przejście na rynek wtórny, bo tu za te same pieniądze da się kupić auto np. 4- lub 5-letnie, a więc nadal dość nowoczesne, ale dużo większe i lepiej wyposażone.

 

Nowy czy używany – podsumowanie

Wiele zależy od tego czego oczekujecie i na co się godzicie. Finansowanie nowego auta jest prostsze, a sam samochód z całą pewnością powinien przysporzyć mniej kłopotów. Używane auto to więcej zachodu, bo samo finansowanie bywa trudniejsze, do tego ryzyko, ale jeśli dobrze wybierzecie, także oszczędności związane z faktem, że używane auta są tańsze. Wiele zależy więc nie tylko od preferencji, ale też od czasu, który jesteście w stanie poświęcić na poszukiwanie – bo w przypadku samochodu używanego, potrzebujecie go więcej.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.