Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Najbardziej lubiane i nielubiane samochody
11
lis 2022

Mówi się, że o gustach nie powinno się dyskutować, ale jak najbardziej da się je zmierzyć. Sprawdziliśmy, które samochody kierowcy lubią najbardziej, a za którymi nie przepadają. Tym razem jednak nie chodzi jednak o wyniki sprzedaży, ale o satysfakcję ich użytkowników. Ciekawi jesteście jakie auta najlepiej oceniają sami kierowcy?

Co roku mieszkańcy miast wybierają metropolię najlepszą do życia. W Polsce co roku wygrywa Gdynia, a w globalnym rankingu zwykle przoduje Kopenhaga i miasta szwajcarskie. Okazuje się, że powstało podobne zestawienie, ale dotyczące samochodów, które okraszono wdzięczną nazwą „Happy Motorist Index” (w wolnym tłum. Indeks Zadowolenia Kierowców). Raport dotyczy co prawda rynku brytyjskiego, ale odzwierciedla po trosze gusta wszystkich Europejczyków.

Co ważne mechanizm badania obu raportów jest podobny – w rankingu miast, metropolie zawsze oceniają ich mieszkańcy pod kątem jakości życia. Tak samo stało się w przypadku brytyjskiego zestawienia przygotowanego przez firmę Zutobi. Opinie o samochodach pochodzą od ich właścicieli lub osób, które nimi jeździły.

Brytyjczycy w tym celu przewertowali najpopularniejsze na Wyspach serwisy, takiej jak Autotrader, HonetsJohn oraz Parkers i zebrali z nich opinie oraz oceny właścicieli  na temat ich samochodów. Do klasyfikacji trafiły nie wszystkie, ale najpopularniejsze pod względem wyników rejestracji modele Wielkiej Brytanii. Co z tego wyszło? Bardzo ciekawe i wbrew pozorom nieoczywiste zestawienie.

Czołówka najbardziej lubianych modeli w UK to mocno eklektyczne zestawienie

Jakie modele obstawiacie wśród najlepiej ocenianych? Jeśli w waszym TOP5 pojawi się BMW to dobrze kombinujecie, ale jesteśmy pewni, że z resztą już nie pójdzie wam tak łatwo. Na próżno w czubie rankingu szukać modeli wyższej półki. Okazuje się, że Brytyjczykom przyjemność z jazdy sprawiają znacznie bardziej pospolite pojazdy.

Tuż za plecami BMW i Range Rovera, czyli aut z półki premium, znalazły się takie modele, jak Honda Jazz i Seat Leon. Pierwsza „piątkę” zamykają natomiast: BMW serii 1, Ford Mondeo, Hyundai i10 oraz Skoda Fabia (wszystkie uzyskały taka samą średnia ocenę. Oto 10 najlepiej ocenionych modeli.

 1. BMW serii 5 Limuzyna (4,67/5)
 2. Range Rover (4,63/5)
 3. Honda Jazz (4,5/5)
 4. Seat Leon (4,5/5)
 5. BMW serii 1 (4,4/5)
 6. Ford Mondeo (4,4/5)
 7. Hyundai i10 (4,4/5)
 8. Skoda Fabia (4,4/5)
 9. BMW serii 3 (4,37/5)
 10. Honda Civic (4,37/5)
 11. Renault Megane (4,37/5)
 12. Volkswagen Passat (4,37/5)
 13. Volkswagen Tiguan (4,37/5)

Najmniej lubiane samochody

W brytyjskim indeksie zadowolenia, automatycznie wyłoniono także najgorzej oceniane przez swoich właścicieli pojazdy (w naszej nomenklaturze  – najmniej lubiane). Różnice? W tym zestawieniu na podium znaleźli się wyłącznie przedstawiciele segmentu B – czyli samochody typowo miejskie. Na czele (a raczej na końcu) znalazł się Citroen C3, który uzyskał średnią ocenę 3,6 na 5 możliwych do zdobycia punków. Tylko nieco lepiej oceniono niemiecką ikonę Volkswagena, czyli Polo (3,63/5) oraz Opla Corsę (3,67/5).


Jak powstał ranking ulubionych aut kierowców?

Eksperci Zutobi przyjrzeli się opiniom 50. najczęściej kupowanych modeli w Wielkiej Brytanii.
Pod uwagę brano opinie z trzech witryn: Parkers , HonestJohn.co.uk i AutoTrader. W przypadku kiedy mieli do czynienia z wieloma generacjami danego modelu, wybierano odmianę z największą liczbą recenzji. W przypadku niektórych najnowszych modeli z krótką historią na rynku, które miały zbyt mało opinii, na którymkolwiek z wybranych serwisów (poniżej dziesięciu), w zestawieniu zastępowano auto starszą generacją.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.