Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing zwrotny samochodu – na czym polega?
16
cze 2023

Leasing zwrotny to nadal dość mało popularna, ale bardzo przydatna w pewnych sytuacjach forma finansowania pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu firma w każdej chwili może zdobyć środki na działalność operacyjną i inwestycje, nie tracąc przy tym posiadanych pojazdów. To także prosty sposób na przedłużenie korzyści podatkowych po wygaśnięciu tradycyjnej umowy leasingu.

Warto też wyjaśnić, że leasing zwrotny to także sposób na dalsze czerpanie korzyści podatkowych po wykupie samochodu wcześniej leasingowanego. W tym miejscu dowiesz się, na czym polega to rozwiązanie finansowe i kiedy można z niego skorzystać. Wyjaśnimy też, komu najbardziej opłaca się skorzystać z leasingu zwrotnego samochodu i w jakich sytuacjach.

Leasing zwrotny – co to jest?

Leasing zwrotny to tak ta sama forma finansowania, co tradycyjny leasing nowego auta. Jednak w tym przypadku rozpoczyna się w odwrotnej kolejności. W tym przypadku chodzi o szybkie pozyskanie środków przez firmę, przy jednoczesnym dalszym korzystaniu z pojazdu. Wszystko zaczyna się od sprzedaży przez przedsiębiorcę firmie leasingowej samochodu, który był już środkiem trwałym klienta. Przedsiębiorca dostaje pieniądze za samochody i może ich użyć w dowolnym celu. Pozostaje też nadal użytkownikiem samochodu, ale od momentu podpisania umowy leasingu zwrotnego płaci miesięczny czynsz w zamian za możliwość użytkowania auta.

Przedsiębiorca może zdecydować się zarówno na leasing operacyjny, jak i finansowy. Jaka jest różnica między tymi formami? Chodzi tu przede wszystkim o sposób rozliczeń podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego to finansujący wpisuje przedmiot umowy do rejestru środków trwałych i dokonuje jego amortyzacji. W leasingu finansowym prawo do amortyzacji środka trwałego nadal ma przedsiębiorca.

Leasing zwrotny samochodu – na czym polega?

Znając definicję leasingu zwrotnego, warto teraz wyjaśnić, co on daje przedsiębiorcy, skoro wcześniej sam już sfinansował zakup samochodu/ów. Korzystając z tego rozwiązania, przedsiębiorca może w szybki sposób uwolnić środki pieniężne zamrożone we własnej flocie pojazdów, a przy tym nie stracić pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Dzięki zawarciu takiej umowy firma jest w stanie szybko odzyskać np. płynność finansową lub sfinansować z odzyskanych pieniędzy przyszłe inwestycje, lub uregulować zaległe zobowiązania. Zatem leasing zwrotny w firmie można potraktować jako swego rodzaju alternatywę dla kredytu operacyjnego. Tu jednak warto zaznaczyć, że zwykle leasing zwrotny jest łatwiejszy do uzyskania niż wspomniana pożyczka bankowa.

Umowa leasingu zwrotnego – co powinna zawierać?

Umowa leasingu zwrotnego przede wszystkim musi mieć sprecyzowany czas trwania umowy, który musi być równy 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji ruchomości wynikającego z przepisów podatkowych. Co więcej, suma opłat leasingowych nie może być niższa od wartości początkowej leasingowanego przedmiotu. Ponadto umowa taka musi określać kilka istotnych elementów, takich jak:

  • określenie stron umowy i sprecyzowaniem, kto jest finansującym, a kto korzystającym
  • dokładne zdefiniowanie przedmiotu leasingu
  • określenie obowiązków i uprawnień leasingodawcy i leasingobiorcy
  • czas trwania stosunku leasingowego
  • określenie wysokości zapłaty za leasingowany przedmiot
  • termin spłaty
  • wysokość innych opłat ponoszonych przez leasingobiorcę (np. opłata wstępna i wykup).
  • Leasing zwrotny — księgowanie leasingu zwrotnego

Leasing zwrotny na samochód daje korzyści podatkowe. Dzięki zawarciu takiej umowy przedsiębiorca nadal może korzystać z odliczeń podatkowych. Jak księgować leasing zwrotny? To jakie korzyści się będą wiązały z leasingiem zwrotnym samochodu, zależy jaką formę wybierze przedsiębiorca. Korzystający z leasingu finansowego można m.in. zmniejszać należny podatek dzięki odpisom amortyzacyjnym. Z kolei leasing zwrotny samochodu w formie leasingu operacyjnego pozwala zaliczać w koszty opłatę inicjalną oraz opłaty manipulacyjne.

Kto może skorzystać z leasingu zwrotnego?

W leasingu zwrotnym ważne jest to, że skorzystać z niego mogą także firmy nie mają szans na kredyt w banku, bo np. widnieją już w rejestrze długów bądź ich zdolność kredytowa jest bardzo niska. Firmy wyspecjalizowane w udzielaniu właśnie leasingu zwrotnego, często mają znacznie mniejsze wymagania niż banki. Pamiętać trzeba jednak, że w dużych firmach leasingowych zajmujących się głównie leasingiem tradycyjnym i wynajmem długoterminowym, zawarcie umowy leasingu zwrotnego może nie być takie proste, a czasem wręcz niemożliwe.

Jak najlepiej zakończyć umowę leasingu zwrotnego?

Umowy leasingu zwrotnego może kończyć się różnymi scenariuszami. Jednak przyjmuje się podobnie jak w przypadku tradycyjnego leasingu, że odmiana operacyjna może ale nie musi kończyć się wykupem, z kolei w leasingu finansowym auto po zakończeniu umowy obligatoryjnie przechodzi na własność użytkownika.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.