Warto też wyjaśnić, że leasing zwrotny to także sposób na dalsze czerpanie korzyści podatkowych po wykupie samochodu wcześniej leasingowanego. W tym miejscu dowiesz się, na czym polega to rozwiązanie finansowe i kiedy można z niego skorzystać. Wyjaśnimy też, komu najbardziej opłaca się skorzystać z leasingu zwrotnego samochodu i w jakich sytuacjach.
Leasing zwrotny – co to jest?
Leasing zwrotny to tak ta sama forma finansowania, co tradycyjny leasing nowego auta. Jednak w tym przypadku rozpoczyna się w odwrotnej kolejności. W tym przypadku chodzi o szybkie pozyskanie środków przez firmę, przy jednoczesnym dalszym korzystaniu z pojazdu. Wszystko zaczyna się od sprzedaży przez przedsiębiorcę firmie leasingowej samochodu, który był już środkiem trwałym klienta. Przedsiębiorca dostaje pieniądze za samochody i może ich użyć w dowolnym celu. Pozostaje też nadal użytkownikiem samochodu, ale od momentu podpisania umowy leasingu zwrotnego płaci miesięczny czynsz w zamian za możliwość użytkowania auta.
Przedsiębiorca może zdecydować się zarówno na leasing operacyjny, jak i finansowy. Jaka jest różnica między tymi formami? Chodzi tu przede wszystkim o sposób rozliczeń podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego to finansujący wpisuje przedmiot umowy do rejestru środków trwałych i dokonuje jego amortyzacji. W leasingu finansowym prawo do amortyzacji środka trwałego nadal ma przedsiębiorca.
Leasing zwrotny samochodu – na czym polega?
Znając definicję leasingu zwrotnego, warto teraz wyjaśnić, co on daje przedsiębiorcy, skoro wcześniej sam już sfinansował zakup samochodu/ów. Korzystając z tego rozwiązania, przedsiębiorca może w szybki sposób uwolnić środki pieniężne zamrożone we własnej flocie pojazdów, a przy tym nie stracić pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Dzięki zawarciu takiej umowy firma jest w stanie szybko odzyskać np. płynność finansową lub sfinansować z odzyskanych pieniędzy przyszłe inwestycje, lub uregulować zaległe zobowiązania. Zatem leasing zwrotny w firmie można potraktować jako swego rodzaju alternatywę dla kredytu operacyjnego. Tu jednak warto zaznaczyć, że zwykle leasing zwrotny jest łatwiejszy do uzyskania niż wspomniana pożyczka bankowa.
Umowa leasingu zwrotnego – co powinna zawierać?
Umowa leasingu zwrotnego przede wszystkim musi mieć sprecyzowany czas trwania umowy, który musi być równy 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji ruchomości wynikającego z przepisów podatkowych. Co więcej, suma opłat leasingowych nie może być niższa od wartości początkowej leasingowanego przedmiotu. Ponadto umowa taka musi określać kilka istotnych elementów, takich jak:
- określenie stron umowy i sprecyzowaniem, kto jest finansującym, a kto korzystającym
- dokładne zdefiniowanie przedmiotu leasingu
- określenie obowiązków i uprawnień leasingodawcy i leasingobiorcy
- czas trwania stosunku leasingowego
- określenie wysokości zapłaty za leasingowany przedmiot
- termin spłaty
- wysokość innych opłat ponoszonych przez leasingobiorcę (np. opłata wstępna i wykup).
- Leasing zwrotny — księgowanie leasingu zwrotnego
Leasing zwrotny na samochód daje korzyści podatkowe. Dzięki zawarciu takiej umowy przedsiębiorca nadal może korzystać z odliczeń podatkowych. Jak księgować leasing zwrotny? To jakie korzyści się będą wiązały z leasingiem zwrotnym samochodu, zależy jaką formę wybierze przedsiębiorca. Korzystający z leasingu finansowego można m.in. zmniejszać należny podatek dzięki odpisom amortyzacyjnym. Z kolei leasing zwrotny samochodu w formie leasingu operacyjnego pozwala zaliczać w koszty opłatę inicjalną oraz opłaty manipulacyjne.
Kto może skorzystać z leasingu zwrotnego?
W leasingu zwrotnym ważne jest to, że skorzystać z niego mogą także firmy nie mają szans na kredyt w banku, bo np. widnieją już w rejestrze długów bądź ich zdolność kredytowa jest bardzo niska. Firmy wyspecjalizowane w udzielaniu właśnie leasingu zwrotnego, często mają znacznie mniejsze wymagania niż banki. Pamiętać trzeba jednak, że w dużych firmach leasingowych zajmujących się głównie leasingiem tradycyjnym i wynajmem długoterminowym, zawarcie umowy leasingu zwrotnego może nie być takie proste, a czasem wręcz niemożliwe.
Jak najlepiej zakończyć umowę leasingu zwrotnego?
Umowy leasingu zwrotnego może kończyć się różnymi scenariuszami. Jednak przyjmuje się podobnie jak w przypadku tradycyjnego leasingu, że odmiana operacyjna może ale nie musi kończyć się wykupem, z kolei w leasingu finansowym auto po zakończeniu umowy obligatoryjnie przechodzi na własność użytkownika.