Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing samochodu z zagranicy. Czy warto skorzystać?
17
lis 2023

Leasing aut z zagranicy bez wątpienia ma sporo zalet, ale wiąże się także z kilkoma niedogodnościami. Mimo wszystko to rozwiązania, które warto brać pod uwagę, z jednym zastrzeżeniem – należy wiedzieć, jak do niego podejść. To jakie wadu i zalety ma to rozwiązanie dowiesz się z tego artykułu.

Jakie wymagania musi spełnić auto z zagranicy?

Leasing samochodów fabrycznie nowych z zagranicy nie jest przesadnie skomplikowany, ani nie ciągnie za sobą większych zagrożeń. Trochę inaczej sprawa wygląda, gdy leasing, dotyczy pojazdu używanego, albo kiedy w kręgu twoich zainteresowań jest samochód używany dopiero co sprowadzony z zagranicy. W tym przypadku trzeba zadbać o to, aby samochód pochodził od sprawdzonego dostawcy, najlepszym rozwiązaniem jest zakup u oficjalnego dealera (zarówno auta nowego, jak i używanego), a także miał pełną historię serwisową.

Pojazd musi być też w dobrym stanie wizualnym i technicznym. Tu warto pamiętać, że większość firm leasingowych preferuje leasing pojazdów do określonego wieku – zazwyczaj samochód osobowy nie powinien przekraczać 8 lat, a pojazd ciężarowy 10 lat w momencie wygasania umowy leasingowej. Oczywiście niektórzy leasingodawcy mogą zrobić wyjątek od tej reguły, jednak zasada jest taka, że im starszy pojazd, tym trudniej o korzystne warunki leasingowe.

Ryzyko powiązane z leasingiem aut z zagranicy

Ryzyko w tym przypadku jest niewielkie, o ile znajdziesz auto z autoryzowanej sieci dilerskiej i sprawdzone, tak jak pisaliśmy wcześniej. Z pewnością leasing aut sprowadzonych ma podstawowe ryzyko – problem ze spełnieniem wszystkich wymogów firmy finansującej zakup. Leasingodawca weryfikuje taki transakcje bardziej skrupulatnie.
https://carsmile.pl/oferty/company,leasing,max?slider=68&sort=-popular

Jak wygląda leasing aut z zagranicy?

Podpisanie umowy dotyczącej sprowadzonego pojazdu wymaga wpłacenia czynszu inicjalnego, zazwyczaj oscylującego między 5 a 10 proc. wartości samochodu. Rzadko spotyka się sytuację, gdzie leasingodawcy zgodzą się na umowę bez wkładu własnego. W przypadku leasingu pojazdu z drugiej ręki konieczne jest przeprowadzenie oceny jego stanu technicznego przez rzeczoznawcę, a koszty tego badania ponosi leasingobiorca. Dodatkowo pojazd musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC i AC, przy czym warunki polisy mogą być narzucane przez firmę leasingową. Dodatkowo w przypadku używanego pojazdu z zagranicy, firmy określają maksymalny przebieg takiego pojazdu – ok. 100-120 tys. km.

Zalety leasingu auta z zagranicy

 1. Szeroki wybór pojazdów. Leasing aut z zagranicy to także okazja do poszerzenia oferty dostępnych aut - dotyczy to nie tylko nowych, ale także używanych aut.
 2. Konkurencyjne ceny. Leasing aut z zagranicy to także szansa na korzystniejsze ceny samochodów. Tańsze auto to jednocześnie korzystniejszy leasing auta i niższe raty.
 3. Krótszy czas dostawy. Leasing z zagranicy czasem to najkrótsza, a w niektórych przypadkach jedyna, droga do zdobycia upatrzonego samochodu. Czasem nowe modele za granicą debiutują wcześniej, albo ich dostępność jest tam większa, przez co okres oczekiwania znacznie krótszy. Znane są też przypadki modeli, które dostępne są wyłącznie poza rynkiem polskim.

Wady leasingu auta z zagranicy

 1. Koszty transportu: Transport samochodu z zagranicy do Polski generuje dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić przy obliczaniu całkowitych kosztów leasingu.
 2. Gwarancja i serwis: W przypadku problemów z samochodem mogą wystąpić trudności z korzystaniem z gwarancji lub serwisu, szczególnie w przypadkach importu aut niedostępnych w Polsce.
 3. Problemy z rejestracją: Proces rejestracji pojazdu zakupionego za granicą może być bardziej skomplikowany niż w przypadku zakupu lokalnego. Dochodzą dodatkowe formalności.
 4. Ryzyko kursowe: Jeśli umowa leasingowa jest ustalana w innej walucie, istnieje ryzyko zmian kursu wymiany walut, co może wpłynąć na koszty transakcji.

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z zagranicy

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu z zagranicy.
 2. Dowód własności pojazdu, tj. umowa kupna-sprzedaży lub faktura w języku polskim lub przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
 3. Stary dowód rejestracyjny.
 4. Zaświadczenie potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu w kraju, z którego pochodzi.
 5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne (lub tymczasowe wywozowe tablice rejestracyjne, jeśli pojazd został sprowadzony na kołach; w przypadku transportu na lawecie, oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy - rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic).
 6. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy.
 7. Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu.
 8. Potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.
 9. Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Sprowadzenie samochodu wiąże się z nieco bardziej czasochłonną i droższą rejestracją. Leasing aut sprowadzonych może być przez to nieco kosztowniejszy, niż zwykle się zakłada. A jak wygląda sama procedura rejestracji samochodu od zagranicznego sprzedawcy? Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij: wniosek, zgodę oraz oświadczenia (oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy oraz ewentualnie oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych). Formularze dostępne są również w urzędzie.
 2. Do wniosku dołącz niezbędne dokumenty (konieczne są oryginały).
 3. Zabierz ze sobą swój dokument tożsamości.
 4. Udaj się do wydziału komunikacji (w Warszawie: dzielnicy) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złóż wniosek wraz z załącznikami oraz stosowną opłatą.
 5. Jeżeli pojazd stanowi współwłasność, będzie konieczna obecności wszystkich współwłaścicieli lub posiadanie udzielonych przez nich pełnomocnictw.
 6. W pierwszej kolejności otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z z pozwoleniem czasowym i tymczasowe tablice rejestracyjne. Dokument jest ważny na 30 dni.
 7. Ubezpiecz pojazd najpóźniej w dniu rejestracji.
 8. Odbierz dowód rejestracyjny przed upływem terminu ważności pozwolenia czasowego. W razie komplikacji, pozwolenie czasowe można przedłużyć. Informacja o gotowym do odbioru dowodzie rejestracyjnym zwykle znajduje się na stronie internetowej wydziału. Uwaga: przy odbiorze dowodu rejestracyjnego trzeba zwrócić pozwolenie czasowe oraz pokazać ważną polisę OC.

Czy leasing auta z zagranicy jest korzystny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli w zakresie twoich zainteresowań jest samochód sprowadzony tylko ze względu na niższą cenę zakupu, musisz pamiętać, że przy ostatecznej kalkulacji trzeba wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty, jakie wiążą się ze ściągnięciem takiego auta na teren Polski.

W takim przypadku trzeba m.in: opłacić usługę przetłumaczenia dokumentów, opłacić usługę holowania, a w przypadku samochodów używanych ocenić stan techniczny auta co za granicą jest droższe niż w kraju i wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne kraju o ile auto ma być sprowadzane na własnych kołach. To wszystko sprawia, że finansowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy może okazać się w ostatecznym rozrachunku droższe, a tak naprawdę taniej będzie można wziąć w leasing porównywalne auto krajowe.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.