Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Leasing z wysoką wartością wykupu. Czy jest korzystny?
23
lis 2023

Leasing z wysoką wartością wykupu, czy raczej z małą? To jeden z częstych dylematów, przed jakim staje osoba szukająca formy finansowania swojego samochodu. Tym razem rozbierzemy na czynniki pierwsze tę pierwszą opcję, czyli leasing z dużym wykupem. Dowiedz się, na czym polega i kiedy warto się na niego zdecydować.

Co znaczy leasing z wysokim wykupem i czym się charakteryzuje

Leasing z wysokim wykupem to specyficzna forma umowy leasingu operacyjnego. Najprościej mówiąc to sposób na obniżenie wkładu początkowego, a nawet uniknięcie go całkowicie. Przy okazji można też obniżyć koszt bieżące finansowania, a precyzyjniej mówiąc wysokość rat. W zamian za to decydujemy się na stosunkowo wysoką wartość wykupu – zwykle jest to od 40 do nawet 60 proc. wartości początkowej pojazdu.

W tym przypadku umowa z góry ustala wartość wykupu, która jak już wspominaliśmy, jest stosunkowo wysoka w porównaniu do wartości przedmiotu leasingu. W przypadku tej formy leasingu klient ma możliwość odkupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy za ustaloną wcześniej kwotę, ale nie jest to obligatoryjne i zwykle niewiele osób korzysta z takiej możliwości. Najczęściej klienci decydują się na nowe auto także w opcji leasingu z wysokim wykupem, oddając stary samochodów firmie leasingowej, ewentualnie rozkładają wartość wysokiego wykupu na raty, podpisując kolejną umowę leasingu. Co ważne nie trzeba w takiej sytuacji korzystać z usług tego samego leasingodawcy.

https://carsmile.pl/oferta/mercedes-benz/glc/coupe-leasing-wynajem-dlugoterminowy?finance_type=leasing&offer_type=company&contract_period=60&contribution=25000&repurchase=67100&packages=service

Podstawowe cechy leasingu z wysokim wykupem

  • Wysoka wartość wykupu: Umowa zawiera ustaloną kwotę, którą klient zobowiązuje się zapłacić, jeśli zdecyduje się na odkupienie przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Ta wartość jest wyższa niż w standardowym leasingu.
  • Opcja zakupu: Umowa daje klientowi opcję zakupu przedmiotu po zakończeniu okresu leasingu. Decyzja o zakupie zależy od indywidualnych preferencji klienta oraz aktualnej sytuacji rynkowej.
  • Elastyczność: Leasing z wysokim wykupem może być bardziej elastyczny niż tradycyjny leasing. Klient ma większą swobodę w podejmowaniu decyzji na zakończenie umowy, co do dalszego użytkowania bądź zakupu przedmiotu.

Dla kogo i kiedy leasing z wysokim wykupem będzie dobrym rozwiązaniem

Leasing z wysokim wykupem to dobre rozwiązanie dla firm lub osób, które chcą w stosunkowo niskiej cenie użytkować drogie pojazdy na określony niezbyt długi czas (2-3 lata). To rozwiązanie idealne dla firm, które nie chcą mrozić kapitału, ale potrzebują w rozsądnej cenie samochodu do działalności. Brak wpłaty początkowej i stosunkowo niska rata to sposób na auto firmowe bez angażowania dużego kapitału, który w firmie może być wykorzystany na działalność operacyjną bądź inwestycje. Leasing z wysokim wykupem to także dobre rozwiązanie dla prawdziwych fanów motoryzacji, którzy uważają, że życie jest za krótkie, aby zbyt długo jeździć tym samym samochodem, i chcą zawsze mieć w garażu najnowsze modele, a przy tym nie chcą zbyt dużo wydawać.

Wady i zalety leasingu z wysokim wykupem

Leasing z wysokim wykupem, podobnie jak każda forma finansowania, ma zarówno niezaprzeczalne zalety, ale także i wady. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych punktów, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.
https://carsmile.pl/oferta/volvo/xc-90/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Zalety leasingu z wysokim wykupem:

  • Niższe raty leasingowe: Leasing z wysokim wykupem oznacza znacznie niższe raty niż w przypadku kredytu czy tradycyjnego leasingu z wykupem za 1 proc. wartości samochodu.
  • Auto wyższej klasy w niższej cenie: W ten sposób można użytkować auto luksusowe lub znacznie lepiej wyposażone bez nadmiernego drenowania budżetu.
  • Elastyczność i większa mobilność: Klient ma możliwość podjęcia decyzji o zakupie przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, co daje elastyczność w przypadku zmiany potrzeb lub sytuacji rynkowej.
  • Ochrona przed utratą wartości: W przypadku samochodów o dużej utracie wartości, leasing z wysokim wykupem chroni klienta przed stratą, jaką by poniósł przy wykupie samochodu.

Wady leasingu z wysokim wykupem:

  • Wyższa łączna cena zakupu: Chociaż raty leasingowe mogą być niższe, łączna kwota, którą klient zapłaci za przedmiot leasingu (łączny koszt czynszu inicjalnego, raty wraz z wartością wykupu), zwykle jest wyższa niż koszty zakupu tego samego samochodu za gotówkę lub w dobrze skalkulowanym leasingu tradycyjnym z niskim wykupem.
  • Ryzyko zmiany wartości rynkowej: Jeśli wartość rynkowa przedmiotu spadnie bardziej, niż się spodziewano, klient może być zobowiązany do zapłaty wyższej kwoty przy wykupie niż wartość rynkowa przedmiotu.
  • Zobowiązanie do zakupu: Umowa z opcją wykupu zobowiązuje klienta do podjęcia decyzji o zakupie przedmiotu po zakończeniu umowy. W pewnych sytuacjach może to być uznane za ograniczenie elastyczności.

Tyle teorii. Prawda jest jednak taka, że przed podjęciem decyzji o leasingu z wysokim wykupem, ważne jest, aby dokładnie rozszyfrować warunki umowy, uwzględnić wszystkie dodatkowe opłaty związane z finansowaniem i zrobić zestawienia kosztów, aby realnie ocenić, czy ta forma leasingu jest faktyczni najkorzystniejsza w twoim przypadku.
https://carsmile.pl/oferta/audi/a3/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Fot.
Freepik

@senivpetro na Freepik

@prostooleh na Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.