Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak otrzymać kredyt na samochód?
19
sty 2022

Kredyt samochodowy to nadal dość popularny sposobów na finansowania zakupu nowego auta. Przypominamy, jak zabrać się za szukanie najkorzystniejszego kredytu i na co zwrócić uwagę przy wyborze ofert?

Ofert kredytów samochodowych na rynku nie brakuje, podobnie jak narzędzi do ich porównywania, ale wbrew pozorom wybór nadal nie jest taki prosty, jak by się mogło wydawać. Dlatego też przed podpisaniem umowy, warto poznać kilka kluczowych elementów tego produktu finansowego – w tym przypadku nie warto sugerować się folderami reklamowymi.

 

Co trzeba wiedzieć o kredytach samochodowych?

Po pierwsze trzeba wyjaśnić, że kredyt samochodowy to nie to samo co kredyt gotówkowy. Bierze się go na konkretny cel, a samochód staje się zabezpieczeniem dla banku, co ma później swoje konsekwencje, m.in. brak możliwości swobodnego wyboru pakietu ubezpieczeniowego, a także brak możliwości wcześniejszego sprzedania samochodu.

Z drugiej jednak strony godząc się na te wyrzeczenia, dostajemy znacznie korzystniejsze warunki, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Oprocentowanie i ogólny koszt kredytu (RRSO) są zdecydowanie niższe. Ponadto dzięki zabezpieczeniu w postaci samochodu, można dostać znacznie wyższą kwotę niż w przypadku kredytu gotówkowego. Także tu można zwykle wynegocjować znacznie dłuższy okres spłaty – nawet do 10 lat. Dzięki temu można dość elastycznie regulować wysokość miesięcznych rat.

 

Kredyt samochodowy – niezbędne dokumenty

Zanim jednak bank wypłaci gotówkę, najpierw musi sprawdzić kredytobiorcę i wyliczyć jego zdolność, a do tego potrzebnych jest cała paleta dokumentów – różnych w zależności od tego, czy jesteście osobą fizyczną, czy prowadzicie działalność. Do banku dostarczyć trzeba, m.in:

  • dowód osobisty,
  • drugi dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość kredytobiorcy,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę ze wskazaniem formy zatrudnienia,
  • zaświadczenie o wysokości dochodu – część banków akceptuje też rozliczenie roczne PIT za poprzedni rok lub wyciąg z konta bankowego, na które wpływa pensja,
  • emeryci muszą dostarczyć ostatni dowód wypłaty świadczenie,
  • w przypadku osób będących w związku małżeńskim – konieczne będzie dostarczenie dokumentów określających małżeński ustrój majątkowy.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzebne będą:

  • dokument potwierdzający prowadzenie działalności,
  • zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów (w zależności od banku z okresu ostatnich trzech miesięcy lub roku).

Trzeba też pamiętać, że bank w wielu przypadkach będzie wymagał także informacji o wszystkich posiadanych zobowiązaniach, m.in. poziom zadłużenia w bankach (z tytułu kredytów, udzielonych poręczeń, gwarancji i kart kredytowych), czy też ewentualne zadłużenia z innych tytułów prawnych, które mogą wpływać na zdolność kredytową.

 

Gdzie szukać najkorzystniejszej oferty kredytowej?

Oferty kredytowej na wymarzony samochód można oczywiście szukać na własną rękę, ale ostrzegamy, że wbrew pozorom może to być dość czasochłonne, a przy tym nie zawsze skuteczne. Oczywiście można zawsze skorzystać z tzw. kalkulatorów kredytowych albo rankingów ofert, ale tu ważna uwaga – podane tam wyliczenia są mocno hipotetyczne i nieprecyzyjne. Oczywiście w ten sposób można sprawdzić, w jakim banku aktualnie są promocyjne warunki, ale prawdziwe koszty kredytu poznamy dopiero po przygotowaniu oferty pod konkretnego klienta i auto.

To niestety, oznacza już dostarczenie szeregu dokumentów (o których pisaliśmy wcześnie) do kolejnych banków i kilka różnych spotkań. Jak można oszczędzić sobie takiej bieganiny? Wybrać się do firmy, która ma ofertę kilku, a najlepiej kilkunastu banków. Takim miejscem jest m.in. Carsmile. Tu dostaniecie kalkulację z 15 różnych instytucji finansowych, które udzielają kredytów samochodowych.

Carsmile ma jeszcze jedną przewagę. Znajdziecie tu nie tylko ofertę kredytową ale także samochód, co oznacza, że nie trzeba będzie już kursować pomiędzy salonem a bankiem (banki przed udzieleniem kredytu, domagają się, m.in. faktury pro-forma). Takie połączenie sprawia, że wszelkie formalności można ograniczyć do minimum, a sam proces znacznie uprościć i skrócić.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.