Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Kradną głównie Toyoty!
22
wrz 2022

W zeszłym roku w Polsce, było mniej więcej tyle samo kradzieży co w 2020, ale w pierwszym półroczu 2021 dane są jeszcze bardziej optymistyczne. To dobrze, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie, jak wielki był to problem jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Sprawdziliśmy, które samochody najczęściej padały ofiarą złodziei?

Pod koniec lat 90. w Polsce łupem złodziei padało 70-80 tys. pojazdów rocznie. Dla porównania w 2021 roku, według danych SAMAR-u, w Polsce skradziono 7098 samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 6 ton. To nieco więcej niż w 2019 roku (dokładnie o 2,7 proc.), ale raptem 0,03 promila ogólnej liczby tego typu samochodów w Polsce (są to dane dotyczące wyrejestrowań z CEPIK-u aut z powodu kradzieży; a nie dane policyjne). Dodajmy, że przez ostatnie kilka lat, liczba kradzieży samochodów osobowych w naszym kraju, utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Przez pierwsze pół roku 2022 było nawet nieco lepiej – bo liczba kradzieży to jedynie 3074 pojazdy, a to oznacza, że nastąpił spadek o przeszło 17 procent w stosunku do pierwszego półrocza 2021 roku.

Kradzieże 2022 – głównie w Warszawie

Nie dziwi specjalnie, że większość kradzieży dokonano w największym polskim mieście, czyli w Warszawie. W tym mieście w zeszłym roku skradziono bowiem aż 1801 samochodów, czyli aż 26,9 procenta ogółu. Na czele województw znalazło się zaś Mazowieckie - prawie 40 procent wszystkich kradzieży samochodów miało bowiem miejsce w tym regionie (w liczbach to 2848 pojazdów). Na drugim krańcu statystyk znalazło się województwo opolskie, w którym w 2021 roku skradziono jedynie 58 samochodów.

Ciekawie prezentuje się także demografia kradzionych pojazdów, bo na jej czele znaleźć można samochody wyprodukowane w 2018 roku, których w zeszłym roku skradziono aż 1050 sztuk. Sporo było też auto o rok młodszych – aż 1010 egzemplarzy.

Oczywiście warto w tym miejscu dodać, że statystyka SAMAR-u nie jest idealna, bo nie nie podaje tak naprawdę miejsca kradzieży pojazdu, a jedynie fakt, że samochód zarejestrowany w danym mieście, został wyrejestrowany z powodu kradzieży. Auto z Warszawy mogło więc zostać skradzione w innym mieście, co jest częste jeśli weźmie się pod uwagę, że auta w leasingu i wynajmie, rejestrowane są głównie w Warszawie, a użytkowane w całej Polsce.

Kradzieże 2022 – te auta najszybciej zmieniały właściciela

W ostatnich latach najczęściej kradzioną marką w Polsce jest Toyota. Tak było w 2020, w 2021 i w pierwszej połowie 2022 roku. W samy 2021 aż 950 sztuk aut tej marki padło łupem złodziei. Na drugim miejscu znalazło się Audi (685 samochodów), na trzecim BMW (522).

Wśród najczęściej kradzionych modeli pierwszą pozycję w 2021 roku zajęła Toyota Corolla, dalej był RAV4 oraz Hyundai Tucson. Na czwartym miejscu uplasowało się Mitsubishi Outlander, a Audi A4 było dopiero piąte.

Jeszcze ciekawiej było w pierwszym półroczu bieżącego roku – pierwsze miejsce wśród marek zajęła ponownie Toyota, ale drugu był Hyundai, trzeci Lexus, czwarta KIA, a piąty Fiat.

Zmieniła się też kolejność wśród najczęściej kradzionych modeli, gdzie RAV4 zamieniała się miejscem z Corollą. Trzeci ponownie był Tucson, czwarty Outlander a piata Toyota Yaris.

 

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.