Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć
22
maj 2024

Bezterminowe prawo jazdy w Polsce, tak naprawdę „bezterminowe” jest tylko z nazwy. Od 19 stycznia 2013 roku na mocy nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie nowo wydawane prawa jazdy mają już określoną datę ważności, która nie przekracza 15 lat. Reforma ta założyła też, że wszystkie bezterminowe prawa jazdy trzeba będzie wymienione. Kiedy trzeba będzie to zrobić i jak? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kogo czeka wymiana bezterminowego prawo jazdy?

https://carsmile.pl/oferta/nissan/qashqai/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Obowiązkowa wymiana dotyczy wszystkich kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku. Jednak spokojnie, na razie do urzędów wybierać się nie trzeba. Proces wymiany rozpocznie się dopiero od 19 stycznia 2028 roku i potrwa aż do 18 stycznia 2033 roku. Posiadacze bezterminowych praw jazdy muszą pamiętać, że po upływie tego okresu, ich dokumenty stracą ważność.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy?

 

Proces wymiany bezterminowego prawa jazdy na nowe jest stosunkowo prosty i nie wymaga przechodzenia dodatkowych badań lekarskich, co jest wymagane w przypadku praw jazdy na określony termin. Niezbędne jest jedynie uiszczenie opłaty administracyjnej w wysokości 100 zł oraz opłaty ewidencyjnej 50 groszy. Po wymianie nowe prawo jazdy będzie ważne maksymalnie przez 15 lat – urzędy nie wydają już bezterminowych dokumentów!

Dokumenty potrzebne do wymiany bezterminowego prawa jazdy

https://carsmile.pl/oferta/cupra/formentor/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Aby dokonać wymiany bezterminowego prawa jazdy, należy przygotować następujące dokumenty:

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy – dostępny w urzędzie.
 • Aktualne zdjęcie o wymiarach 35x45 mm – zdjęcia z bazy danych nie będą akceptowane.
 • Kopia obecnego prawa jazdy – można ją uzyskać w urzędzie.
 • Potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie nowego prawa jazdy (stacjonarna płatność lub przelew).
 • Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kodeksu karnego.
 • Oświadczenie zgodne z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.
 • Dowód osobisty – może być wymagany do weryfikacji.
 • Dokumenty można złożyć w urzędzie miasta, w urzędzie dzielnicy (dla mieszkańców Warszawy) lub w starostwie powiatu. Istnieje możliwość złożenia ich osobiście lub wysłania pocztą.

 

Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

https://carsmile.pl/oferta/peugeot/2008/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Wymiana bezterminowych praw jazdy wynika z dostosowania polskich przepisów do wymogów unijnych, co ma na celu ujednolicenie standardów dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Zgodnie z art. 124 ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku muszą być wymienione na nowe w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku. Kierowcy, którzy nie dokonają wymiany na czas, stracą możliwość prowadzenia pojazdów na podstawie swojego dotychczasowego dokumentu.

Warto pamiętać, że mimo konieczności wymiany dokumentu, samo prawo do prowadzenia pojazdów pozostaje ważne, pod warunkiem zachowania pełnej sprawności zdrowotnej i braku przeciwwskazań. Wymiana prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień, lecz jedynie dostosowanie dokumentu do nowych standardów.

W jakich sytuacjach konieczna jest też wymiana prawa jazdy?

Oprócz obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy, konieczność złożenia wniosku o nowe prawo jazdy zachodzi również w następujących przypadkach:

 • upłynął termin ważności dokumentu,
 • upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy,
 • posiadacz zmienił nazwisko (np. po ślubie),
 • dokument został zgubiony lub zniszczony.

Nowe prawo jazdy wydawane jest do 9 dni od złożenia wniosku, jednak w wyjątkowych sytuacjach czas ten może wydłużyć się do 2 miesięcy. Status gotowości dokumentu do odbioru można sprawdzić, logując się na stronie www.kierowca.pwpw.pl podając numer PESEL oraz imię i nazwisko.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy – podsumowanie

 

Wymiana bezterminowych praw jazdy to obowiązek, który dotyczy wszystkich kierowców posiadających dokumenty wydane przed 19 stycznia 2013 roku. Proces ten rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Wymiana nie wymaga dodatkowych badań lekarskich, a jedynie uiszczenia opłaty administracyjnej. Ważne jest, aby przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć je w wyznaczonym urzędzie. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z brakiem ważnego prawa jazdy.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.