Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Czy warto korzystać z kart paliwowych?
18
sie 2023

Karta paliwowa to coraz popularniejsze rozwiązanie i to nie tylko w firmach transportowych i przedsiębiorstwach z dużymi flotami samochodowymi, ale także w mniejszych biznesach, a także wśród klientów indywidualnych. Wyjaśniamy, jak działa to rozwiązanie, i jakie daje korzyści użytkownikom.

W dzisiejszych czasach wizyta na stacji paliw nie należy do najprzyjemniejszych i niestety zwykle mocno drenuje portfel. Trudno się dziwić, że wszyscy szukają możliwości obniżenia rachunków, zdobycia rabatów. Jednym z rozwiązań na obniżenie nico kosztów tankowania, a na pewno odroczenie płatności są karty paliwowe. Zresztą to nie jedyne bonusy jakie wiążą się z użytkowaniem takiego rozwiązania.

Co to jest karta paliwowa?

Karta paliwowa to specjalny rodzaj karty płatniczej, która jest przeznaczona wyłącznie do zakupu paliwa oraz innych usług związanych z pojazdem. Karta paliwowa działa na podobnej zasadzie co tradycyjna karta płatnicza. Użytkownik otrzymuje kartę z unikalnym numerem identyfikacyjnym, który jest powiązany z określonym pojazdem lub kierowcą. Jej posiadacz może używać jej na wybranych stacjach paliw lub sieciach usługowych, które współpracują z dostawcą karty.

Wartością karty paliwowej jest ułatwienie procesu tankowania pojazdu, szczególnie w przypadku floty samochodowej lub intensywnego użytkowania pojazdów służbowych. Rozwiązanie to pozwala lepiej kontrolować wydatki na paliwo oraz uzyskać korzyści związane z programami lojalnościowymi i rabatami.

Jak zdobyć kartę paliwową?

Co ważne kartę paliwową mogą wyrobić sobie nie tylko firmy, ale coraz częściej także przeciętny Kowalski. Aby otrzymać kartę paliwową, osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo musi złożyć odpowiedni wniosek u wybranego dostawcy kart paliwowych. Wniosek ten zawiera informacje o kierowcach lub pojazdach, które będą korzystać z karty, a także warunki płatności i limity wydatków.

Operator karty po zaakceptowaniu wniosku wydaje kartę paliwową, osobisty kod PIN, który jest niezbędny do autoryzacji transakcji. Użytkownik musi następnie aktywować kartę. Może to wymagać kontaktu telefonicznego, wizyty na stronie internetowej dostawcy lub innych wskazanych kroków.

Kto oferuje karty paliwowe – sieciówki, czy koncerny?

Duże sieci paliw, jak Orlen czy Shell oferują swoje programy i własne karty paliwowe, ale są też rozwiązania, które zrzeszają kilka sieciówek i to nie tylko działających na terenie polski. Od lat najpopularniejszymi w Europie rozwiązaniami są karty DKV, UTA i Routex. 

Jak działa karta paliwowa?

Kierowca może używać swojej karty paliwowej do płatności za paliwo, ale także inne usług oferowane na stacji, w tym zakupy, myjnie itp. Podczas płatności na ekranie terminala płatniczego musi wprowadzić unikalny numer identyfikacyjny (PIN), aby autoryzować transakcję. Alternatywnie, niektóre karty paliwowe posiadają technologię zbliżeniową, co pozwala na płatności bez wprowadzania PIN-u dla mniejszych transakcji.

Dostawcy kart paliwowych zazwyczaj oferują też narzędzia i opcje umożliwiające właścicielom kart kontrolę nad wydatkami. Może to obejmować określanie limitów dziennych, tygodniowych lub miesięcznych, monitorowanie zużycia paliwa, śledzenie lokalizacji pojazdów oraz generowanie raportów i analiz.

Jak zabezpieczona jest karta paliwowa?

Dostawcy kart paliwowych często oferują zabezpieczenia, takie jak blokowanie kart w przypadku zgubienia lub kradzieży, a także dostęp do systemów raportujących nieprawidłowości. Można też przypisać kartę do danego pojazdu, co uniemożliwi opłacenie nią tankowania pojazdów z innymi numera tablic.

Skorzystanie z karty paliwowej jest szczególnie korzystne dla firm posiadających flotę pojazdów lub osób prowadzących działalność gospodarczą, które często korzystają z pojazdów służbowych. Dzięki temu rozwiązaniu można lepiej kontrolować wydatki na paliwo, ułatwić kierowcom tankowanie oraz otrzymać szczegółowe raporty pozwalające na lepsze zarządzanie flotą pojazdów. Dodatkowo w ten sposób ogranicza się także liczbę faktur do rozliczenia. Po prostu na koniec miesiąca firma dostaje jedną zbiorczą fakturę obejmującą wszystkie tankowania.

Jakie korzyści i bonusy dają karty paliwowe?

Użytkownicy kart paliwowych zwykle mogą cieszyć się nie tylko rabatem przy tankowaniu, ale także dodatkowymi korzyściami i bonusami. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Programy lojalnościowe – wiele kart paliwowych oferuje programy lojalnościowe, dzięki którym użytkownicy zbierają punkty za tankowanie lub inne zakupy związane z pojazdami. Te punkty można następnie wymienić na dodatkowe zniżki, vouchery, nagrody lub darmowe usługi.
  • Korzyści za dużą liczbę transakcji – niektórzy dostawcy kart paliwowych oferują bonusy za regularne korzystanie z karty – to może być np. zwrot części wydatków lub dodatkowe oferty na stacjach paliw.
  • Specjalne Oferty dla użytkowników kart – w określonych okresach lub w zależności od partnerów dostawcy, użytkownicy kart paliwowych mogą mieć dostęp do specjalnych promocji i ofert, takich jak bonusowe punkty, konkursy czy nagrody za aktywność.
  • Dodatkowe usługi – niektóre karty paliwowe mogą oferować dodatkowe usługi, takie jak pomoc drogowa na drodze, czy serwis pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że korzyści i bonusy różnią się w zależności od wybranego dostawcy karty paliwowej, a także rodzaju podpisanej umowy, czy też obrotu na karcie.

Fot.

@ASphotofamil na Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.