Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Kara za brak OC w 2024 roku. Czy da się jej uniknąć?
05
sty 2024

Nowy rok klasycznie wita nas fajerwerkami i... podwyżkami kar dla zapominalskich kierowców. Mowa oczywiście o coraz wyższej karze za brak ciągłości w ubezpieczeniu samochodów i motocykli. W roku 2024 podwyżka jest rekordowo wysoka, a co więcej, kara wzrośnie aż dwukrotnie. W najgorszym scenariuszy pechowcom grozi blisko 13 tys. złotych opłaty dodatkowej!

Do podwyżek kar za brak polisy OC kierowcy się już przyzwyczaili, bo ich wysokość jest skorelowana z minimalną pensją krajową, a ta jest regularnie rewaloryzowana 1 stycznia każdego roku. Problem w tym, że od wybuchu pandemii i galopującej inflacji, waloryzację te nie są już symboliczne, a na dodatek drugi rok z rzędu minimalne płacę będą podwyższane dwukrotnie w ciągu roku: 1 stycznia i 1 lipca.

https://carsmile.pl/oferta/audi/a6/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

To oczywiście dobra wiadomość dla osób najmniej zarabiających, nieco gorsza dla naszej gospodarki i portfeli, a fatalna dla kierowców, którzy zapomną o terminowym przedłużeniu polisy OC. Na szczęście w większości przypadków OC przedłuża się automatycznie, ale są też takie scenariusze, że musi o tym pamiętać sam ubezpieczony, ale o tym później. Najpierw postraszymy nowymi stawkami za brak polisy OC.

Jak oblicza się karę za brak OC?

Jak już wcześniej wyjaśnialiśmy, wysokość kary jest powiązana bezpośrednio z płacą minimalną, ale to nie jedyne zmienne we wzorze jej wyliczania. Na wysokość kary ma też wpływ długość przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Inne stawki stosuje się też w zależności od kategorii pojazdów. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych osobno potraktowano auta ciężarowe i autobusy, których kierowcy maksymalnie płacą trzykrotność płacy minimalnej za brak polisy dłuższy niż 14 dni. Właściciele pojazdów osobowych karani są dwukrotnością minimalnych zarobków – także za ponad dwutygodniową przerwę – a posiadacze motocykli i skuterów 1/3 krajowej pensji minimalnej.

Tak wyglądają pełne stawki. W przypadku krótszej przerwy UFG pomniejsza wyjściową stawkę kary według następującego schematu:

  • od 1 do 3 dni – 20% pełnej opłaty,
  • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty.

Wysokość kar za brak OC w 2024 roku


Co to oznacza dla kierowców w realiach roku 2024? Niestety, rekordowy wzrost kar. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4254,40 zł brutto. Dla porównania, w drugiej połowie 2023 r. pensja minimalna wynosiła zaledwie 3600 zł – to oznacza wzrost o 654,40 zł. Tak radykalnego wzrostu płacy nie notowaliśmy w ostatnich latach. Dodatkowo, to nie będzie jedyna podwyżka minimalnej krajowej w 2024 roku. Od 1 lipca 2024 r. wynagrodzenie wzrośnie po raz drugi, tym razem już jednak nie tak radykalnie, bo o niespełna 50 zł do 4300 zł brutto.

Kara za brak OC od 1 stycznia 2024 roku


Kara za brak OC do 1 lipca 2024 roku (dane UFG)

Kara za brak OC w 2024 – kiedy polisa się nie przedłuża?

W większości przypadków ubezpieczenie OC samochodu ulega automatycznemu przedłużeniu, co chroni kierowców przed karami. Jednak są dwie sytuacje, w których niedbałość prowadzi do naliczenia wysokiej kary:

  • Zakup używanego auta i przejęcie ubezpieczenia poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji polisa zawarta przez poprzedniego właściciela wygasa i nie jest przedłużana. Nabywca musi pamiętać o tym i sam wykupić kolejne ubezpieczenie OC.
  • Wybór opcji rozłożenia płatności ubezpieczenia na raty. Nieuregulowanie jednej z rat zwykle oznacza, że dotychczasowy ubezpieczyciel nie przedłuży nam automatycznie polisy na kolejny rok.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Niestety, z roku na rok system kontroli jest coraz szczelniejszy, co z jednej strony pozwala na wyłapywanie osób jeżdżących bez ubezpieczenia, ale z drugiej sprawia, że chociażby kilka dni zwłoki z nieuwagi, kończy się wysoką karą. Przepisy jednak pozwalają w wyjątkowych systaucjach na odwołanie się od kary, choć aby mieć szansę na jej uniknięcie trzeba mieć naprawdę mocne argumenty.

W specyficznych sytuacjach, wynikających głównie z nadzwyczaj trudnej sytuacji finansowej i majątkowej osoby zobowiązanej, UFG ma możliwość odroczenia opłaty w całości lub części, lub też udzielenia ulgi w spłacie. Aby skorzystać z tej opcji, należy złożyć formalny wniosek (dokument można pobrać ze strony ufg.pl) zawierający szczegółowe uzasadnienie i rzetelne udokumentowanie trudnej sytuacji finansowej lub życiowej.

Zawsze też można wnioskować o rozłożenie kary na nieoprocentowane raty. Maksymalna możliwa liczba rat to 24. W tym przypadku także konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Do momentu jego rozpatrzenia przez UFG, fundusz wstrzymuje dalsze kroki co do ukaranego właściciela samochodu.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.