Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak pozbyć się naklejek z auta?
29
wrz 2022

Naklejki samochodowe mogą być problematyczne, zwłaszcza gdy trzeba zwrócić samochód po okresie najmu – radzimy jak się ich pozbyć, aby zminimalizować ewentualne szkody, które mogą powstać.

W używanych samochodach można spotkać bardzo różne naklejki – jedni umieszczają je na nadwoziu, inny na szybach a jeszcze inni w kabinie. Wszystkie one mogą nie spodobać się nowemu użytkownikowi samochodu – radzimy jak się ich pozbyć! Sposobów jest co najmniej kilka, zacznijmy jednak od rodzajów naklejek.

Naklejki – gorsze i lepsze

Naklejki samochodowe mogą być problemem w momencie zakończenia okresu wynajmu długoterminowego oraz wtedy gdy chcemy sprzedać samochód. W obydwu przypadkach najgorsze są te, które mogą wpłynąć na stan auta. Jeśli samochód ma folię lub naklejki na polakierowanym nadwoziu, zwykle nie wiadomo czego można się spodziewać pod spodem. W przypadku zdawania auta mamy obowiązek usunięcia takich naklejek. Gdy zaś sprzedajemy samochód, nowy kupujący chciałby wiedzieć co kryje się pod nimi – znane są bowiem przypadki aut z barwną folią, których lakier miał być w idealnym stanie, a po zdjęciu foli, okazywało się, że mają spore uszkodzenia. Co innego jeśli naklejki znajdują się na szybach pojazdu – w tym wypadku ryzyko jest dużo mniejsze, bo w raczej niczego złego pod nimi nie znajdziecie – to czy szyba jest w danym miejscu pęknięta, widać przecież gdy spojrzy się od wewnątrz.
Pozostają jeszcze przyklejone element w kabinie (specjalnie piszemy elementy, bo nie zawsze są to tylko naklejki, a czasem też inne plastikowe a nawet metalowe elementy dekoracyjne).

Naklejki – kilka możliwości

Jeśli auto zostało w całości oklejone folią dobrym pomysłem może być zlecenie usunięcia jej profesjonalnej firmie. Zwykle okleiny usuwane są w niej metodą cieplną, przy zachowaniu należytych środków ostrożności, bo elementy plastikowe mogą się uszkodzić. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy na taką technikę się zdecydujecie we własnym zakresie. Ale to samo dotyczy środków chemicznych, które również do usuwania naklejek możecie wykorzystać – tu również zalecamy daleko idącą ostrożność, bo niektóre z substancji mogą źle zareagować z lakierem samochodu lub z elementami plastikowymi. Uważać trzeba także gdy skorzystamy z metod mechanicznych, czyli nożyków i innych specjalnych narzędzi. Po usunięciu naklejek mogą pozostać także śladu kleju, które należy usunąć odpowiednimi preparatami (ponownie uważać trzeba, aby nie zastosować takich, które potrafią zniszczyć lakier lub plastik).

Naklejki – jak to zrobić?

Usuwanie przy pomocy wysokiej temperatury jest nieco mniej niebezpieczne jeśli zamiast opalarki, wykorzystuje się zwykłą domową suszarkę do włosów. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie zwłaszcza gdy usuwane są naklejki z elementów plastikowych. Uważajcie jednak na podgrzewanie w ten sposób naklejek na szybach, zwłaszcza przednia szyba w ogóle nie powinna być podgrzewana. Chemia za to dużo lepiej spisze się na szybach, bo one raczej pod jej wpływem się nie uszkodzą. Co innego elementy z plastiku – w tym wypadku ostrożność jest wskazana. Generalnie do usunięcia śladu po kleju wystarcza zwykle WD-40 lub aceton, ale w sprzedaży znajdziecie też bardziej specjalistyczne środki.

Niestety po usunięciu naklejki z nadwozia pojazdu może się okazać, że pod nim lakier jest w lepszej kondycji niż obok, bo ten ostatni wypłowiał od słońca. W tym wypadku niestety konieczna jest polerka lakieru, którą lepiej powierzyć fachowcom.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.