Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak przygotować auto do zimy? 10 praktycznych porad
25
lis 2021

Zima już lada moment, warto więc przygotować do niej Wasz samochód, zwłaszcza jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Poniżej 10 podstawowych elementów, które warto wziąć pod uwagę przed okresem zimowym.

Opony

Podstawowym elementem jest ogumienie. Tego nie trzeba już nikomu tłumaczyć, bo opony zimowe stały się normalnym wyposażeniem każdego samochodu. W wynajmie długoterminowym Carsmile dwa komplety opon oferujemy w cenie najmu, wraz z wymianą oraz przechowywaniem nieużywanego kompletu, bo wiemy jak bardzo ważny jest ten element. Oczywiście komplet oznacza, że są to cztery opony i właśnie tak trzeba zmieniać – montaż zimówek tylko na napędzaną oś jest niebezpieczny. Jeśli nie macie zamiaru inwestować w zimówki, albo nie chcecie wynajmować w Carsmile auta wraz z nimi, możecie zainteresować się oponami całorocznymi. W tym wypadku dobrze jest jednak wybrać te z górnej półki, bo to zwiększa szansę, na dobre zachowanie na śliskiej nawierzchni.

 

Paliwo

Jeśli samochód nie jeździ często, warto wybrać się w trasę, aby wypalić letnie paliwo. Zwykle na początku listopada/grudnia, na stacjach benzynowych pojawiają się paliwa z zimowymi dodatkami. W przypadku benzyny nie jest to aż tak istotne, bo nawet przy niskich temperaturach raczej nie zamarznie. Gorzej z dieslem, który przy bardzo ujemnych potrafi zamarzać. Z tego powodu w przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi, lepiej opróżnić zbiornik paliwa – na którego dnie może odkładać się woda. Można także zastosować dodatki od oleju napędowego, ale lepiej mieszają się, gdy zalewa się je benzyną. Radzimy także tankować popularne paliwa – te droższe o wyższej liczbie oktanów, nie zawsze mają taki przerób jak tańsze i może się zdarzyć, że na stacji jest jeszcze letnie droższe paliwa.

 

Płyn do chłodnicy

Warto sprawdzić, czy poziom płynu chłodzącego jest odpowiedni, czy nie wymaga on wymiany, i czy spełnia parametry zimowe. Wbrew pozorom właściwe chłodzenie jest niemal tak samo ważne latem, jak i właśnie zimą. Plusem zimy jest jednak to, że włączone ogrzewanie nieco odciąża układ chłodzenia. Z drugiej strony to właśnie szybko grzejący się płyn zapewnia Wam ogrzewanie w kabinie, a to jest rzecz niezwykle ważną zimą.

 

Skrobaczki, zmiotki

Można je nabyć na każdej stacji benzynowej, ale lepiej mieć już w samochodzie. W Skodach skrobaczki do szyb są od pewnego czasu wyposażeniem standardowym (producent ukrył je sprytnie w klapce wlewu paliwa). Warto je mieć, bo spora wilgotność i ujemne temperatury sprawiają, że szyby szybko pokrywają się szronem. Według polskich przepisów nie można długo stać z włączonym silnikiem, taki sposób odmrażania szyb naraża nas na mandat, a do tego jest po prostu nieekologiczny. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zmiotka połączona ze skrobaczką, którą nie tylko wyczyścicie szybę, ale też odśnieżycie auto. Jazda ze śniegiem na pojeździe jest bowiem nie tylko niebezpieczna, ale może sprawić, że zostaniecie za nią ukarani mandatem.

 

Płyn do spryskiwaczy

Kolejny element, który ma kolosalne znaczenie zimą – odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Koniecznie pamiętajcie, aby opróżnić zbiorniczek z płynu letniego, albo przynajmniej dolać jak najwięcej tego zimowego. Różne płyny mają różne temperatury zamarzania – ale tak naprawdę warto wiedzieć, że podczas jazdy, pęd powietrza powoduje, że jest dużo zimniej, niż wskazywałby na to termometr.

 

Pióra wycieraczek

Z punktem piątym blisko związany jest kolejny, szósty, czyli pióra wycieraczek. Aby widoczność z auta podczas zimowych dni, na zasolonych drogach była dobra, potrzebujecie nie tylko odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, ale także sprawnych piór wycieraczek. Stare i zużyte   mogą nie tylko mocno ograniczyć widoczność podczas jazdy, ale mogą uszkodzić szybę. Wszelkie ślady na przedniej szybie są nie tylko niebezpieczne, ale mogą sprawić, że nie przejdziecie obowiązkowego przeglądu i będziecie musieli zapłacić za wymianę szyby.

 

Akumulator

Zimno szybko zweryfikuje stan akumulatora w Waszym samochodzie – jeśli jego właściwości są już słabe, pewno nie po prostu nie odpalicie samochodu. W nowoczesnych, naszpikowanych elektroniką samochodach, stan baterii jest niezwykle ważny. Warto zawczasu zadbać o to, aby akumulator nie był zużyty.

 

Środki dodatkowe

W odśnieżaniu przydatne mogą okazać się także różnego rodzaju środki chemiczne. Na rynku dostępne są np. takie, które pomogą odszronić Wam szybę. Inne zabezpieczają elementy gumowe przed uszkodzeniem. W przypadku starszych samochodów nieodzowne mogą okazać się także odmrażacze do zamków.

 

Umyj samochód i zabezpiecz przed korozją

Przed zimową eksploatacją warto dokładnie umyć pojazd, wliczając w to podwozie. Jeśli Wasze auto jest wiekowe i może mieć problemy z korozją, warto ocenić też, w jakim stopniu już ona zaatakowała. Oczyszczenie miejsc lekko skorodowanych i zabezpieczenie ich może sprawić, że samochód nie skoroduje bardziej. Warto pomyśleć także o dodatkowym zabezpieczeniu antykorozyjnym.

 

Trening na śliskiej jezdni

Jeśli te wszystkie elementy macie już ogarnięte i sprawdzone, Wasze auto jest gotowe do zimowej eksploatacji. Pytanie czy Wy jesteście? Jeśli jeździcie dużo, warto pomyśleć o doskonaleniu techniki jazdy. Na takich zajęciach będziecie mieli okazję pojeździć na śliskiej nawierzchni. Ćwiczenie czyni mistrza, a pod okiem doświadczonego instruktora, szybko możecie dowiedzieć się, jak należy reagować w sytuacjach skrajnych.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.