Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Porady – błędy użytkowników aut
26
kwi 2022

Użytkowanie samochodu to wcale nie taka prosta sprawa. Jest wiele rzeczy o których trzeba, a do tego łatwo o popełnienie prostego błędu. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku błędom, które popełniają kierowcy, często bardzo nieświadomie! Wszystkie one mogą uszkodzić samochód, ale nie wyczerpują samego tematu.

W prawdziwym życiu bardzo łatwo o błąd, ale jednak o większości z nich mamy pojęcie. Tymczasem w świecie samochodów jest kilka takich sytuacji, których lepiej unikać, a które wcale nie są takie oczywiste. Wielu z kierowców popełnia wymienione niżej błędy cały czas, nie zdając sobie sprawy, że mogą one skracać żywotność poszczególnych podzespołów ich pojazdów. Zapraszamy na mały przegląd błędów, które kierowcy popełniają dość często. Zdajemy sobie sprawę, że nie wyczerpują one tematu, ale naszym zdanie warto się z nimi zapoznać.

1. Jazda na rezerwie

Długotrwała jazda na rezerwie może doprowadzić do uszkodzenia pompy paliwa – to niestety prawda, zwłaszcza w starszych autach, w których na dnie zbiornika paliwa może zgromadzić się sporo brudu itp. Ale nie tylko pompa paliwa narażona jest w tym wypadku na uszkodzenie, ale cały układ wtryskowy. W nowoczesnych silnikach z wtryskiem bezpośrednim może to skutkować trwałym zniszczeniem drogiego osprzętu silnika i kosztować Was sporo pieniędzy.

2. Ręka na lewarku

Niewskazane jest także trzymanie ręki na lewarku skrzyni biegów. Wielu kierujących pojazdami tak robi, a może to prowadzić do uszkodzenie synchronizatorów przekładni. Te zaś gdy się zużyją, a my tego nie zauważymy mogą uszkodzić łożyska skrzyni. W obydwu przypadkach naprawa nie jest prosta i wymaga wielu roboczogodzin, w drugim jednak będzie kolosalnie droga.

3. Brak dbałości o turbosprężarkę

Nowoczesne silniki coraz częściej wyposażone są w turbosprężarki. Element ten jest bardzo dobrym rozwiązanie, żeby z małej pojemności silnika, wykrzesać niezłą moc, niestety ma też swoje minusy. Przede wszystkim turbosprężarka musi mieć czas na schłodzenie się po pracy. Jeśli więc jechaliście na wysokich obrotach dłuższy czas, nie można auta od razu zgasić. Potrzeba chwili na schłodzenie tego elementu.

4. Wysokie obroty na zimnym oleju

Podobnie niewskazana jest dynamiczna jazda nierozgrzanym autem. Niestety bardzo niewiele pojazdów podaje temperaturę oleju (wyjątkiem są modele Grupy Volkswagena), pozostaje więc Wam dobra ocena tego, w którym momencie olej ma już odpowiednią temperaturę. Zwykle dzieje się to kilka minut po tym jak płyn chłodniczy osiągnie 90-100 st. C. Jeśli nie przestrzegacie tego, silnik zużywa się szybciej niż wynikałoby z jego normalnej eksploatacji.

5. Szybki przejazd przez kałużę

Wydawać by się mogło, że współczesne samochody są dobrze zabezpieczone przed wilgocią i coś takiego jak kałuża nie powinno mieć wpływu na ewentualne uszkodzenia. Niestety dla auta szybki przejazd przez kałużę może być niezbyt korzystny. Po pierwsze uszkodzić mogą się rozgrzane tarcze hamulcowe, które w kontakcie z zimną wody z kałuży, mogą się pogiąć i trzeba będzie je wymienić. Kałuża może również skrywać dużą dziurę w jezdni, a ta może uszkodzić zarówno oponę, felgę jak i zawieszenie auta. Do tego tego typu przejazd to ryzyko utraty przyczepności i potencjalne ryzyko wypadku!

 

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.