Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak korzystać z klimatyzacji?
14
cze 2022

Wydaje się to banalnie proste – włączamy i nas chłodzi, okazuje się jednak, że w przypadku klimatyzacji warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Zwłaszcza teraz latem, gdy jej użycie, staje się na porządku dziennym. Zapraszamy na tekst o tym, czego nie robić.

Ciężko sobie wyobrazić współczesny samochód bez klimatyzacji, zwłaszcza teraz w okresie letnim. Chłodne powietrze, którego nam dostarcza, sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie i co za tym idzie, trudniej o popełnienie błędu za kółkiem. Klimatyzacja to także błogosławieństwo dla naszych pasażerów, zwłaszcza małoletnich. Na co jednak uważać podczas korzystania z niego?

Jak korzystać z klimatyzacji? - najpierw pomyśl!

Klimatyzacja powoduje, że wzrasta spalanie samochodu – im mniej więc z niej korzystasz, tym mniej płacisz za jazdę. Warto mieć tego świadomość już na etapie parkowania auta. Jeśli możesz polecamy poszukać więc cienia, w którym samochód nagrzeje się nieco mniej. Dość napisać, że w aucie pozostawionym na słońcu, temperatura wnętrza może sięgnąć 50-60 st. C. A to oznacza, że w kabinie nie tylko nie będzie się dało wytrzymać, ale też i to, że kierownica i deska rozdzielcza mogą parzyć w dotyku. Dobrym pomysłem jest więc też mata, antysłoneczna, którą umieszcza się za przednią szybą. Sprawia ona, że deska się nie nagrzewa, a w środku temperatura jest nieco niższa. Co prawda w Polsce liczba miesięcy słonecznych nie jest aż tak duża, żeby wypalać lakier aut i niszczyć ich deski rozdzielcze, ale warto zdawać sobie sprawę, że pozostawione na słońcu auto niszczeje.

Po dłuższym postoju samochodu podczas bardzo wysokiej temperatury, warto przed wejściem do niego po prostu go przewietrzyć. Można otworzyć szyby, a jeszcze lepiej jest pootwierać w nim drzwi. Kilkuminutowe wietrzenie spowoduje, że temperatura w aucie spadnie, bo ciepłe powietrze wyrówna się z tym, które jest na zewnątrz.

Jak korzystać z klimatyzacji? - z głową

To banalna odpowiedź, ale jakże prawdziwa. Podczas upałów nasze organizmy wystawione są na duże obciążenia, związane z wysokimi temperaturami. Dobrze jeśli nie dostarczymy sobie dodatkowego, a za takie należy uznać raptowną zmianę temperatury. Jeśli więc z 30 st C nastawimy sobie w samochodzie najniższą możliwą temperaturę, nasz organizm będzie miał ciężko się do tego dostosować. Lepiej nie robić mu takich huśtawek i temperaturę obniżać stopniowo. Zakłada się, że w zupełności wystarczy ustawić schładzacz w aucie na 21-23 st C. Zimne powietrze (ale nie za zimne) tak czy siak schłodzi wnętrze i Was, przy wysokich temperaturach na zewnątrz.

Nie bez znaczenia jest także to, gdzie kierujemy strumień zimnego powietrza. Błędem jest ustawianie nawiewów bezpośrednio na kierowcę i pasażerów. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia, jest skierowania strumienia np. na szybę i stopy. W ten sposób i tak wnętrze pojazdu zostanie schłodzone, a oszczędzimy sobie ewentualnego

Jak korzystać z klimatyzacji? - czasem trzeba ją wyłączyć!

Pewnie słyszeliście, że klimatyzację powinno się także czasem używać podczas zimowych dni? Ale to jeszcze nic, bo czasem podczas upalnych, dobrze jest ją wyłączyć. Najlepiej jest to zrobić na kilka minut przed dotarciem do celu. Pozwoli to na usunięcie wilgoci z układu i co za tym idzie na to, że w układzie nie pojawią się zarazki i grzyby. To ostatnie to kolejny element, który pozytywnie wpłynie na Wasze samopoczucie, podczas jazdy samochodem.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.