Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak dbać o auto z LPG?
20
cze 2022

Coraz częściej z uwagi na rosnące ceny paliw, sięgamy po samochody z instalacjami LPG. Warto pamiętać o tym, że tego typu pojazdy mają swoje wymagania, które wymuszone są właśnie instalacją gazową. Co ciekawe są to różnorakie wymaganie, które nieco podrażają korzystanie z zasilania silnika tańszym paliwem gazowym.

Samochód zasilany LPG jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji, zwłaszcza przy tak wysokich cenach paliw płynnych jak obecnie. Nie dość, że paliwo gazowe jest o połowę tańsze, to w liczbach bezwzględnych ta połowa to już naprawdę sporo. Nie dziwi więc, zainteresowanie taką formą zasilania silnika samochodu paliwem. Warto jednak pamiętać o tym, że eksploatacja samochodu z LPG wiąże się z pewnymi dodatkowymi wydatkami, zwłaszcza gdy ten samochód ma już kilka lat.

Jak dbać o auto z LPG – podstawy

LPG wymaga od użytkownika samochodu dość skrupulatnego podejścia do tematów serwisowych. Jasne, to samo można napisać ogólnie o użytkowaniu auta, ale gaz może nieco bardziej wpływać niekorzystnie na zaniedbania. Nie przez przypadek, w autach z fabryczną instalacją LPG zdarza się często, że gniazda zaworowe są dodatkowo wzmocnione. Gaz nie lubi zaniedbań, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o serwisach olejowych oraz zmieniać filtry. Zwykle można się dowiedzieć w firmach, które montują instalacje LPG do jakiego interwału skrócić wymiany, ale możemy założyć, że nie powinno to być więcej niż 10 tys. km. Korzystając z samochodu zasilanego LPG, powinno się także zainstalować specjalne świece zapłonowe, dedykowane do tego typu samochodów. Normalne świece zużywają się szybciej podczas zasilania gazem.
Sama instalacja również powinna mieć swój przegląd w warsztacie wyspecjalizowanym w LPG – w tym wypadku odbywa się on zwykle co 10-15 tys. km. Na szczęście, jeśli wszystko jest w porządku, tego typu serwis nie jest przesadnie kosztowny.

Jak dbać o auto z LPG – wyższe koszty

Kolejnym elementem, który wpływa na koszt użytkowania samochodu z LPG jest częstsza konieczność regulowania luzu zaworowego. W samochodach, w których nie kasuje się on automatycznie, tego typu czynność może kosztować kilkaset złotych. Jeżdżąc autem na LPG koniecznie należy pamiętać także o używaniu go na benzynie. Jasne, że nowoczesne instalacje wymuszają to na użytkowniku, ale starsze niekoniecznie. W ich wypadku rozruch musi być wykonany na benzynie i dopiero po osiągnięciu przez silniki wyższej temperatury, powinno nastąpić przełączenie na LPG. Trzeba też pamiętać, aby w baku paliwa mieć odpowiednią (nie zbyt małą) ilość benzyny – za mało tego paliwa może doprowadzić do uszkodzenia pompy paliwa.

Jak dbać o auto z LPG – problemy z instalacją

Koszty może generować także uszkodzona instalacja LPG. Jednym z problemów jest możliwość rozregulowania się listwy wtryskowej – w tym wypadku konieczna będzie interwencja elektronika. Tego typu problem może pojawić się nawet po 30 tys. km. Relatywnie często uszkodzenie może dotknąć także reduktor (narażona na niego jest przede wszystkim membrana). Instalacja LPG ma także filtry, które również wymagają wymiany – są dwa – ten od fazy ciekłej i od fazy lotnej. Ich wymiana powinna odbywać się co 10-15 tys, km.

Jak dbać o auto z LPG – więcej awarii?

Wiadomo, że dodatkowa instalacja w samochodzie to dodatkowe potencjalne problemy. To dlatego podczas badania technicznego diagnosta dodatkowo ją sprawdza, a sam przegląd jest droższy. Podstawowymi problemami tego typu rozwiązań poza nieodpowiednim wystrojeniem, są przede wszystkim nieszczelności (ale to akurat da się wyczuć w pojeździe). Instalacja może też mieć problem ze wskaźnikiem poziomu LPG (zwykle winny jest zawieszony pływak w zbiorniku).

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.