Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Ile naprawdę kosztuje najem na firmę?
16
gru 2020

Między 11 a 29 tys. zł da się zaoszczędzić wynajmując przez 3 lata nowe auto na firmę w tak zwanym trybie mieszanym, bo tyle mogą wynosić odliczenia. Oznacza to, że realny koszt wynajmu jest niższy niż to co oddajecie nam co miesiąc w ramach raty. Zapraszamy na małą symulację, w której sprawdziliśmy ile dokładnie można w ten sposób zyskać!

Symulacja rzeczywistych obciążeń

Opisywana symulacja dotyczy tzw. trybu mieszanego, w którym auto może służyć przedsiębiorcy zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. W takim przypadku nie trzeba prowadzić kilometrówki, ale możliwe jest odliczenie tylko połowy VAT z tytułu zakupu oraz eksploatacji auta. Dotyczy to faktury za wkład własny oraz miesięcznych faktur za abonament. Druga połowa VAT stanowi koszt uzyskania przychodu. Do symulacji przyjęto, że przedsiębiorca jest opodatkowany 19-proc. liniową stawką PIT. Zdecydowaliśmy się na sprawdzenie trzech modeli.

Zobacz ile taniej kosztuje taki najem

Symulacja przeprowadzona na przykładzie Hyundaia i30, BMW serii 3 oraz Volvo XC90 prowadzi do wniosku, że przedsiębiorca użytkujący pojazd w trybie mieszanym i opodatkowany liniowym PIT może zaoszczędzić w 3-letnim okresie umowy wynajmu od 11 163 zł do 28 510 zł. O tyle odczuwalny przez niego koszt abonamentu i wniesionej wpłaty własnej (przyjęto, że jest to 10% ceny zakupu pojazdu) jest mniejszy od kwot faktycznie zapłaconych z tytułu faktur za wynajem.

A to oznacza konkretne obniżki raty. I tak w przypadku Hyundaia i30 miesięczny abonament wnoszący brutto 962 zł w efekcie obciąża budżet wynajmującego jedynie o 706 z! Miesięczna oszczędność dla przedsiębiorcy to aż 255 zł. W przypadku BMW serii 3 miesięczny abonament, dzięki odliczeniom, jest lżejszy o 490 zł brutto miesięcznie. W ostatnim wypadku – Volvo XC90, gdzie koszt zakupu auta był wyższy niż ustawowe 150 tys. zł, odliczenia oblicz się inaczej, a to oznacza nieco mniejszy „zysk”. Nie zmienia to faktu, że w naszej kieszeni wciąż co miesiąc pozostaje 632 zł brutto z tytułu odliczeń podatkowych.

Wkład własny efektywnie mniej obciążający

Pamiętajmy, że efektywnie „lżejszy” dla przedsiębiorcy jest nie tylko miesięczny abonament, ale tez wkład własny wniesiony przy zawieraniu umowy wynajmu. Dla wybranych pojazdów i przyjętych założeń odnośnie sposobu użytkowania, stawki podatku PIT oraz warunków umowy wynajmu, „oszczędność’ przedsiębiorcy wyniesie tu od niespełna 2 tys. zł (dla Hyundaia i30) do ponad 5 700 zł (dla Volvo XC90).

Wysokość raty każdego z ponad tysiąca samochodów można policzyć na carsmile.pl.

Zobacz wybrane oferty poniżej.

Hyundai Tucson
5,0
Tucson 1.6 T-GDi N Line 2WD
1 128 zł/mies.
Volkswagen T-Cross
BMW 3
5,0
318i M Sport aut
1 972 zł/mies.

zespół analiz Carsmile, grudzień 2020

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.